Все погоріло: аграрії скаржаться на низький урожай сої, соняшнику та кукурудзи

05 вересня 2024, 05:58 9210

В останні дні серпня аграрії розпочали збір кукурудзи, також триває збір соняшнику та сої. Саме на цих культурах найбільше позначилася аномальна спека.

У південних та центральних регіонах відсутність ефективних опадів і високі температурні показники призвели до передчасного дозрівання кукурудзи та соняшнику, зниження врожайності та якості зерна.

У деяких районах Полтавської області спостерігалося повне висихання соєвих бобів, у деяких східних регіонах — слабке формування репродуктивних органів через посуху, в південних регіонах — пошкодження шкідниками, а в північних — хворобами.

Також аграрії зазначають, що у більшості південних регіонів спостерігалося слабке формування кошиків та дрібне насіння через посушливі умови.

Жнива соняшнику вже стартували

Соняшник на полях ФГ «Еліт» на півдні України розпочати збирати в останній декаді серпня. 

«Соняшник найкраще серед усіх тримає сонячний удар і наглибше тягнеться в ґрунт, щоб дістати вологу. Але тривала 38-40-градусна спека не могла не позначитися навіть на ньому, тому очікую врожайність до 2  т/га», — розповідає власник ФГ «Еліт» Григорій Тулба.  

Подібна ситуація з соняшником у багатьох господарствах, тож ціна в умовах обмежених обсягів має бути високою, особливо з часом. Проте, щоб мати змогу притримувати продаж культури, сільгоспвиробникам потрібно мати фінансову міць. 

«Зараз триває період закупівлі гербіцидів, протруйників і насіння. Днями очікують зростання ціни на азотні добрива мінімум на 1000 грн/т. Хотілося б закупити їх до подорожчання. Тому можливість чекати на кращу ціну є не завжди», — додає він. 

Капітальне недоотримання

По сої  у ФГ «Моя земля 2015» на Полтавщині планували отримати більше 3 т/га, але зважаючи на те, як погоріла культура, 2,0-2,2 т/га буде досить непогано. 

Соняшнику в господарстві отримували зазвичай не менше 3,0-3,2 т/га, але цього року 2,0-2,5 т/га буде хорошим показником. 

«Цього року капітально недоотримаємо врожай», — говорить голова ФГ «Моя земля 2015» Григорій Шамрицький.  

Закупівля соняшнику з поля (без доставки в порт) у Полтавському регіоні на кінець серпня ведеться по 19,0-19,5 тис. грн/т, доходячи до 20 тис. грн/т, що є адекватною ціною. З огляду на низьку врожайність, є ймовірність, що ціни зростатимуть, особливо через декілька місяців після жнив, і можуть сягнути 25-27 тис. грн/т, вважає Григорій Шамрицький. «Проте й нинішні ціни досить непогані, зважаючи на те, що рік тому ми продавали соняшник по 10-12 тис. грн/т». 

По сої закупівельники пропонують 16,5-17,0 тис. грн/т. «Було б непогано, якби ціна зросла до 20-22 тис. грн/т. І ми на це дуже сподіваємося. Але зазвичай трейдери різко опускають ціни на початку жнив, адже розуміють, що пропозиція зростатиме. Втім уже за місяць-півтора ціна починає підвищуватися. 

Кукурудзи в нашому регіоні сіяли менше, як і загалом по Україні. Але ціна на неї є і, думаю, надалі зростатиме, адже саме на момент наливу качана припала неймовірна спека, яка просто спалила кукурудзу, тож ми серйозно недоотримали врожай», — зазначає Григорій Шамрицький. 

Для збору врожаю на Дніпропетровщині бракує комбайнів

Масовий збір соняшнику в Синельниківському районі Дніпропетровської області розпочався в останній тиждень серпня. 

«Якщо так горітиме, то скоро комбайнів на всіх не вистачить. Проте на наших селекційних полях соняшник добре стоїть у полі, має 9% вологи. Це нормально, спостерігається затягнутий період вегетації, але тільки тому, що попередньо були внесені мікродобрива і фунгіциди. Тоді як поруч у господарствах соняшник вигорів. На проблемних полях, як-то солончаки, вигорілі ділянки, соняшник уже зібрали, отримали близько 1 т/ га. Там, де пройшов дощ і був вчасний обробіток (оранка на 30-32 см, закриття вологи, три міжрядних обробки, фунгіциди, мікродобрива), все добре, очікуємо 2-2,5 т/га. Ультраранній соняшник сіявся раніше і трохи підгорів. Зараз він достигає, ще зелений, оскільки отримав мікродобрива. Очікую 18-20 ц/га», — розповідає засновник ТОВ ТД «СоюзАгроКонсалтинг», кандидат с.-г. наук Володимир Середа.

За його словами, в регіоні загалом урожайність невисока, тож очікувано, що ціни зростатимуть. Якщо 2020 року соняшник був по $800 /т, то цьогоріч адекватна ціна за безготівковим розрахунком узимку може сягати 25-30 тис. грн/т. 

«Проте в багатьох регіонах, особливо близьких до лінії фронту, немає можливості зберігати врожай, тож сільгоспвиробники його здаватимуть з полів, і ціна на початку сезону буде нижчою», — прогнозує Володимир Середа. 

За словами науковця, якість продукції також буде гіршою, зокрема нижча олійність і натура, вихід насіння — не більше 30% з вороху. Проте показники залежать від наявності вологи, і ситуація може різнитися навіть у межах одного району.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua