Несприятливі погодні умови, які цього сезону спостерігалися в усіх країнах Європи, стануть причиною здорожчання продуктів харчування в 2022-2023 роках. Наприклад, пікова ціна на часник в Україні буде спостерігатися вже на початку 2023 року, коли настане період тотальної залежності від його імпорту.
Цього сезону в Україні спостерігається незадовільна врожайність часнику, а також скорочення площ через часткову окупацію територій Херсонської та Запорізької областей, де вирощували значні обсяги цієї культури.
«Оскільки Україна забезпечує себе часником лише на 15%, можна сказати, що імпорт варто очікувати, як кожного року, з Китаю, Єгипту, Іспанії, Нідерландів. Зростання ціни буде відчутне з осені 2022 року і до збору наступного врожаю», — розповідає керівник «Асоціації виробників часнику України» Юліанна Мусса.
Вартість українського часнику на гуртовому ринку «Шувар» складає 120 грн/кг, імпортного — 105 грн/кг.
На світовому ринку експерти сьогодні відзначають декілька тенденцій, які пов’язані насамперед з погодними умовами, подорожчанням енергоресурсів та ускладненою логістикою.
В Іспанії обсяги виробництва часнику не такі високі, як очікувалося, і на міжнародному рівні іспанські експортери не можуть запропонувати свою продукцію за конкурентоспроможною ціною, оскільки вартість фрахту настільки зросла, що стає майже недоступною для операторів. Таким чином, Іспанія, яка є основною країною-виробником часнику в Європі, втрачає конкурентоспроможність на міжнародному рівні, враховуючи, що зазвичай понад 70% іспанської продукції експортується приблизно до 57 країн.
Тим часом такі країни, як Марокко чи Єгипет, користуються цією ситуацією на ринках, де в Іспанії був бізнес, адже можуть запропонувати свій часник дешевше, оскільки їхні виробничі витрати набагато нижчі. Зокрема, у Бразилії попит на мексиканський часник знизився через збільшення національного виробництва, а також збільшення імпорту часнику з Єгипту. Фактично низькі ціни на єгипетський часник витіснили іспанський часник з бразильського ринку. І хоч якість іспанського та мексиканського часнику краща, ніж продукту з Єгипту, але іноді ринок визначається ціною, а не якістю.
Керівник «Асоціації виробників часнику України» у вересні відвідала з бізнесовим візитом Єгипет та ознайомилась зі специфікою вирощування часнику та цибулі.
Єгипет є 5-ю країною з експорту часнику та цибулі у світі. Через посушливий клімат у Європі спостерігається низька врожайність часнику як в Іспанії, так і в Нідерландах. Їх позиції як експортерів цих продуктів залишаються стабільними, вони закривають підписані контракти, але не так, як хотілося б. На цьому тлі ціни Єгипту починають зростати і на часник, і на цибулю. Також причина зростання цін — подорожчання транспортування товару, транспортні ставки істотно зросли. Ситуація пов’язана також із воєнними діями в Україні, головні порти постачання залишаються закритими в цьому напрямку.
Юліанна Мусса зазначає, що «Асоціація виробників часнику України» може забезпечити українських виробників посадковим матеріалом часнику, надає технічний супровід та консультації щодо вирощування, зберігання та продажу.
Водночас Китай цього року відправляє значні обсяги часнику на європейські ринки. При цьому в серпні в Китаї обсяг експорту часнику досяг найнижчого рівня з 2016 року. А у вересні на експорт вплинули великі проблеми з наявністю робочої сили. Також прогнозується, що деякі регіони, ймовірно, все ж таки скоротять обсяги експорту, оскільки Китай нещодавно зіткнувся із закриттям портів і мосту через COVID-обмеження. Це впливає на здатність країни експортувати, але також впливає і на внутрішній ринок, оскільки вантажівкам не дозволяється проїжджати через певні райони.
Аналітики Freshplaza у свіжому «Огляді світового ринку часнику» зазначають, що сухий та теплий вегетаційний період у Європі призвів до зменшення пропозиції великих розмірів часнику на багатьох ринках, а також до зниження обсягів виробництва у Франції, Італії та Іспанії. Хоча водночас суха погода покращила його якість.
Зростання витрат на вирощування та доставку також чинить тиск на ринок багатьох країн. Виробники відзначають зростаючі витрати на зберігання врожаю. Проблему посилило раннє збирання врожаю через спекотну погоду.
Також у звіті йдеться, що у найбільших виробників часнику — Іспанії та Китаї — фіолетового часнику більше, ніж білого. І якість китайського часнику набагато краща, ніж останні три сезони.
Через війну в Україні та нову систему квот на часник в останній квартал 2021 року до ЄС прибуло багато часнику з Китаю, внаслідок чого тепер є значний запас старого врожаю, хоча він більше не відповідає західним стандартам якості.
Погода минулого вегетаційного сезону в Іспанії була надто дощовою на початку і надто спекотною наприкінці. За словами імпортерів, це призвело до зменшення калібру та меншого тоннажу часнику: «Середні калібри 50-60 для 300-грамових сіток гарантовані, а великокаліберний продукт (60-70-80-90) для оптових ринків менш доступний. Крім того, у цьому сегменті також немає розумної альтернативи».
Пошук постачальників для імпорту часнику залишається складним завданням, оскільки фрахтові ставки іноді збільшуються у 4-5 разів.
У північній Італії виробництво часнику у 2022 році постраждало від посухи, тож урожайність знижується. Високі температури дуже добре висушили продукт природним чином і дозволили йому мати хорошу якість, незважаючи на менші розміри.
Голова одного великого кооперативу каже, що ціни на необроблений сирий продукт були дуже низькими, навіть нижчими за виробничі витрати. Однак із середини вересня вони зросли на 15%.
«Упакований та перероблений часник на переробних підприємствах закуповують по 4-6 євро/кг. Якість дуже хороша: з одного боку посуха знизила врожайність, з іншого — якість покращилась. Але попереду дуже складні місяці, оскільки часник має зберігатися за низьких температур, а енерговитрати дуже високі», — кажуть виробники.
Тому цього року довелося підняти ціни через вагоме зростання вартості палива, добрив, електроенергії.