«Відновити господарство так, як було, — це поки нездійсненна ціль, ми лише на початку». СТОВ «Гусарівське» пів року перебувало у зоні бойових дій. Окупація завдала значної шкоди господарству: воно опинилося на початковому рівні розвитку.
До СТОВ «Гусарівське», яке знаходиться у Балаклійській громаді Харківської області, 3 березня 2022 року зайшли російські війська, що обернулось для господарства мільйонними збитками.
Знищено 200 т дизпального, не підлягає відновленню два доїльних зали і молочний комплекс на 500 голів. Згоріло 5 тис. т соломи і 2 тис. т сіна. Із 2 579 голів ВРХ залишилось 226, з яких усього 15 дійних корів. Немає жодної ферми, складу, куди б не було «прильотів». Усі господарські споруди, зокрема й адмінбудівля, без дахів. Землі, крім того, що заміновані, ще й завалені військовим «металобрухтом». Більше 5 тис. га очікують на розмінування.
Ситуація, що сталась із тваринами, які були у господарстві, не для слабкодухих. «Був випадок, коли снаряд прилетів прямо у стадо корів — яку вбило, а в якої ноги немає чи челюсті, — згадує події заступник директора з виробництва Анатолій Ісіченко. — Було страшно спостерігати, як наші корови мусили витримувати жахливий голод під час окупації.
Все тут розбито. Все в руїнах. У нашому господарстві не залишилося жодної цілої будівлі. Навіть офіс постраждав від потрапляння міни. І не було тут місця, щоб пройти — все в уламках, осколках. А потім в людей, що тут залишалися, спитали: що ж ми будемо робити? Люди кажуть: будемо працювати, будемо відновлювати. Тож працюємо на відродження нашого господарства. Один зі складів уже знаходиться у процесі реконструкції. Ми збираємо матеріали з пошкоджених складів і використовуємо їх для будівництва нових споруд».
Повністю знищений і насіннєвий запас — близько 10 тис. т, оскільки дахи на зерносховищах пробиті. Зерно зіпріло, проросло, стало ні для чого не придатним. Його вивозять на сміттєзвалище.
Машинно-тракторний парк знищений майже на 80%. Дефіцит техніки породжує дефіцит робочих місць.
28 березня 2022 року село було звільнене від окупантів, але ще продовжувало потерпати від постійних обстрілів. Ситуація змінилася після 7 вересня, коли під час контрнаступу ЗСУ на Харківщині було звільнено багато населених пунктів.
Працівники господарства самостійно обійшли близько 2 тис. га пішки, перевіряли територію на наявність мін, снарядів, нерозірваних касетних боєприпасів. Тож частину полів вдалось засіяти: соняшником, кукурудзою, вівсом.
СТОВ «Гусарівське» робить перші кроки на шляху до відновлення. Колеги та сусідні господарства допомогли з кукурудзяним силосом, соломою, коровами, свинями.
Також допоміг американський фонд The Howard G. Buffett Foundation: спільно з компанією LNZ Group надали посівний матеріал — гібриди кукурудзи UNIVERSEED, соняшнику бренду Strube та селітру.
«Після деокупації ми почали відновлювати нашу діяльність, докупили свиней і наразі маємо100 тварин. Придбали близько 120 овець, вже є 4 000 курей. Це тварини, які не потребують великих затрат. До того ж маємо зайняти людей із села роботою і забезпечувати їжею. Тому все, що посіяли, піде на корми для тварин», — коментує заступник директора з виробництва.
Він додає, що наразі мета господарства — зберегти Гусарівку на мапі України, тому докладають усі зусилля для відновлення не лише господарства, але й самого села, щоб люди поверталися з часом додому, і їм було де працювати. Зараз найважливіше завдання — дати людям робочі місця (зберегти ті, що є, і створити нові) й забезпечити продовольством. Якщо раніше фокус господарства був на експорті продукції, то зараз зосереджені лише на відновленні та розвитку, що сприятиме благополуччю і збереженню громади.
Від довоєнних надоїв у кількості 12 тис. л щодня у СТОВ «Гусарівське» через винищення поголів’я прийшли до 500 л. Сироварня стала однією із запроваджень на шляху до відновлення. Поки що гусарівці виробляють три види сирів — адигейський, бринзу і просто відтоплений сир.
Продукцію розкуповують місцеві, жителі навколишніх сіл, а також харків’яни. Наприкінці весни СТОВ «Гусарівське» відкрило в обласному центрі свою крамницю. Незабаром морозиво з Гусарівки зможуть оцінити і жителі Харкова.
Потужності дозволяють виготовляти, крім сиру й морозива, ще й сметану. Не вистачає молока. Керівник поставив собі за мету щороку збільшувати дійну череду на сто голів, щоб довести її до тисячі.
AgroPortal.ua за матеріали LNZ Group