В українському агросекторі все ще мало жінок. Про компанію, яка руйнує стереотипи

08 березня 2023, 08:20 3886

Аграрний сектор — одна з найбільш консервативних галузей бізнесу. У масовій уяві він все ще залишається «чоловічою» сферою діяльності. Стереотипний образ чоловіка-фермера протягом довгого часу закріплювався завдяки фольклору, літературі, мистецтву, кінематографу та рекламі. Але з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України представництво жінок у сільському господарстві збільшилось: чоловіки змінили комбайни на зброю.

За даними Help Women Agro in Ukraine, до війни близько 30% від загальної кількості фермерів та дрібних і середніх агровиробників в Україні становили жінки. Чому аграрне виробництво все ще залишається непопулярним для жіночої половини? Чи є в Україні компанії, які руйнують гендерні стереотипи? У цьому матеріалі — п’ять історій жінок, які надихають.

Мовою статистики

Скажемо одразу, гендерна нерівність у сільському господарстві — це не суто українська тенденція. Corteva Agriscience у 2018 році проводила соціологічне дослідження в 17 країнах, опитавши більше 4 тисяч жінок з аграрної галузі. У деяких країнах ЄС близько 80% опитуваних зазнавали гендерної дискримінації. Два роки тому в Україні відбувся круглий стіл «Жіноче лідерство як фактор розвитку сільського господарства». Під час заходу було озвучено, що трохи більше половини сільського населення країни — це жінки. Проте частка сімейних господарств, очолюваних ними, становить лише 10%. 

У Фонді ООН в галузі народонаселення зазначають, що жінки в Україні отримують на 25% нижчу зарплату. На селі 21% жінок не мають власного банківського рахунку, 36% не беруть участі в прийнятті рішень на рівні громад. За даними департаменту аграрної політики Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, у 2018 році частка жінок в агросфері становила 65%, а вже через три роки показник зменшився на 5%. До того ж зберігається віковий розрив: більшість становлять жінки старше 60 років. 

У 2021 році ФАО опублікував звіт «Гендерні аспекти, розвиток сільського господарства та сільських територій» за результатами своїх досліджень в Україні. У документі зазначається, що сільські жінки в Україні обмежені в своїх можливостях сприяти сільськогосподарському виробництву та отримувати вигоду від нових можливостей, оскільки вони більше задіяні на неформальних робочих місцях та перевантажені багатьма іншими обов’язками. 

Серед причин низького представництва жінок у сільському господарстві фахівці також називають стійкі гендерні поведінкові моделі, які закладаються педагогами та оточуючими ще в ранньому дитинстві, історичну консервативність та специфіку галузі, урбанізацію тощо. 

Але якщо в малому та середньому агробізнесі, на жаль, зберігається гендерна нерівність, то великі компанії прямо зараз руйнують негативну тенденцію. Не всі, але є чудові приклади. 

«БТУ-ЦЕНТР»: половина керівників у компанії — жінки

В Україні є великі компанії, де жінки обіймають провідні посади, розвиваються самі та допомагають розкрити свій потенціал колегам. Вони керують виробничою логістикою, процесом посіву та збору врожаю, знаходять іноземних партнерів та клієнтів, вивчають мікроорганізми, орієнтуються в світі технологічних карт, не забувають про волонтерські ініціативи та work/life balance. 

Для групи компаній «БТУ-ЦЕНТР», яка виробляє біологічні препарати, надавати рівні права та можливості для кожного та кожної — норма. Увага акцентується передусім на досвіді та навичках людини. Загальна кількість співробітників усіх підприємств компанії — 470 осіб, з них 269 (57%) — жінки. Вони обіймають рівно 50% керівних посад — від виробничих структурних підрозділів до збуту. 
П’ятеро співробітниць мають науковий ступінь кандидата наук: співзасновниця «БТУ-ЦЕНТР» і директор з перспективи та розвитку Валентина Болоховська, завідувачка лабораторії прикладної мікробіології Наталія Волощук, мікробіолог Юлія Борко, біолог-дослідник Оксана Стерлікова та фахівець із агрономії та ґрунтознавства Людмила Шкарівська. Доктор сільськогосподарських наук Світлана Корсун — виконавчий директор Інституту прикладної біотехнології, що входить до групи компаній. Статистика компанії переконливо свідчить, що жінки в агросекторі успішні не менше за чоловіків. 

Цю тезу підтверджують історії 5 співробітниць компанії, які вирішили будувати кар’єру в «БТУ-ЦЕНТР» та досягли успіху. 

Ольга Шевчук, провідний агроном, консультант. Допомагає фермерам вирішити всі проблеми

Здобула освіту в Уманській сільгоспакадемії. З гумором каже, що вступні іспити складала до звичайного інституту, вчилася вже в університеті, а закінчувала академію. У дитинстві мріяла стати… головою колгоспу.

«Тільки це був для мене, сільської дівчинки, авторитет. Він знає, він сіє, він збирає урожай — людина, яку поважали в усьому селі. Це був такий культ особистості, який завжди помагав старим і малим. Я в цьому росла, і чомусь мені здавалося, що найрозумнішим може бути тільки голова колгоспу. Потім я виросла та здобула освіту, захотіла стати агрономом, колгоспи розпалися. Точніше, стали приватними підприємствами», — розповідає Ольга.  


З 2013 року працює в «БТУ-ЦЕНТР». Спробувати свої сили в компанії запропонувала подруга, а надихнув син. Чоловік, до речі, також агроном. Ольга впевнена, що продавати можна лише той продукт, в який віриш. Вона переконана, що фермери купують не лише біопрепарат, а й супровід агронома. Будувати відносини з власниками господарств, за словами фахівчині, буває нелегко.

propData.content.image

Зустрічаємося з агрономом та власником господарства. Агроном усе почув, ставить запитання — ми ж колеги і добре, коли тобі довіряють, прислухаються, питають, як вирішити ту чи іншу проблему. А ти маєш пакетну пропозицію, фактичне вирішення його проблеми. А коли намагаєшся поспілкуватися з власником, підходиш, починаєш говорити, а він дивиться на тебе з таким виглядом, ніби «прийшла якась вчителька, ти хоч на землі була?!». Тобто різні характери бувають, різні господарства та підходи до роботи.

Ольга зазначає: щоб знайти спільну мову з людиною, іноді достатньо й 10 секунд. У «БТУ-ЦЕНТР» Ольга Шевчук працює вже 10 років і все одно постійно навчається новому. Жінкам в агровиробництві радить самовдосконалюватися — саме це називає секретом успіху.  

Яніна Люлько, начальник відділу збуту, помічник директора з операційних питань. Робить так, щоб все правильно їхало, відвозило та привозило

Закінчила з відзнакою Національний університет харчових технологій за спеціальністю «технолог». Другу вищу освіту отримала у Вінницькому торгово-економічному інституті. Протягом довгого часу працювала за фахом, але у 2015 році захотіла змін. З того часу працює на виробництві «БТУ-ЦЕНТР» у Ладижині. 

Яніна отримує замовлення, керує складами, відповідає за порядок завантаження, слідкує за правильністю оформлення документів, координує логістику, зокрема міжнародну. 

propData.content.image

Через наш відділ узгоджуються всі логістичні операції. Виробництво — специфічна галузь. Тут не завжди все складається, як конструктор чи пазли. Є залпові замовлення, є замовлення, над якими треба ретельно попрацювати. Графік буває просто шалений. Проте в такому динамічному ритмі я почуваюся чудово.

У чоловічому колективі завоювала повагу завдяки професіоналізму, бажанню навчатися, дисципліні та вмінню чітко ставити завдання. Не боїться питати, перепитувати, уточнювати — на думку Яніни, без цього якісним спеціалістом не стати. А ще без англійської — тому мову вона радить вчити всім, хто хоче побудувати успішну кар’єру. 


«Всім, хто приходить працювати в агросектор, раджу завжди казати людям правду та бути сфокусованим на позитиві. Менше звертати увагу на дрібниці, зосередитися на головному. Вірити у свою команду. Любити людей, які тебе оточують, мотивувати і розвивати їх», — резюмує вона. 

Любов П’ятківська, керівник мікробіологічної лабораторії. Відповідає за випуск біопрепаратів на основі бульбочкових бактерій

За першою освітою — медичний працівник, за другою — психолог. У «БТУ-ЦЕНТР» Любов працює з 2016 року. До цього вже мала чималий досвід роботи мікробіологом. Відповідає за контроль над виробничим процесом: керує 15 працівниками в двох лабораторіях. Висіви, мазки, бактерії — все це сфера її діяльності. 

Знаходити спільну мову з людьми, будувати стосунки та атмосферу в колективі Любові, за її словами, допомагають знання з психології. Вважає, що професійний успіх базується не стільки на профільній освіті, скільки на бажанні працювати та увазі до деталей. 


Серед головних професійних досягнень у цьому сезоні Любов називає відкриття додаткової лабораторії. 

propData.content.image

Ми працюємо з соєю та горохом. Культури доволі примхливі, може бути все. Але цього року всі процеси відбулися дуже добре.

Молоді, яка хоче працювати в агросфері, Любов бажає не боятися нового, переймати досвід, завжди навчатися та самовдосконалюватися. 

Обожнює фітнес. Виховує трьох дітей. Донька також працює в компанії. 

Світлана Бойчук, головний технолог. Планує роботу всього виробництва

Освіту здобула в Національному університеті харчових технологій за спеціальністю «біотехнолог». Батьки також працювали в галузі біотехнологій, тому Світлана обрала саме цей шлях. 

«У 1995 році, коли я вступала до університету, біотехнології — це було щось про майбутнє. Зараз це вже наша реальність, сьогодення», — каже вона. 


У «БТУ-ЦЕНТР» працює вже 13 років. Коли Світлана тільки прийшла в компанію, на виробництві в Ладижині лише розпочинали монтаж обладнання, а колектив складався з декількох працівників. Це був період становлення, тож інженеру-технологу доводилося виконувати різні завдання, бути «універсальним солдатом». Зараз вона планує роботу виробництва компанії відповідно до замовлень клієнтів та виконує величезний обсяг менеджерської роботи.

propData.content.image

Отримуємо замовлення клієнтів від наших менеджерів. Розподіляємо роботу так, щоб все встигнути вчасно, без накладок, враховуючи терміни постачань та потужності виробництва. Розраховуємо, скільки потрібно сировини, як розподілити завдання та навантаження. Постійно комунікуємо з усіма відділами. Взагалі дуже подобається, коли робота нестандартна та не по шаблону. Подобається творчий підхід.

Жінкам, які хочуть працювати в цій галузі, вона рекомендує не боятися перешкод, а головне — вміти слухати і чути людей. 

За словами Світлани, найбільше в роботі її надихають задоволені клієнти та висока якість продукції, яка дає чудовий ефект на полях.  

Юлія Чорна, продавець-консультант. Відділ товарів для населення. Консультує власників присадибних ділянок

За освітою медичний працівник. Спершу працювала за спеціальністю, потім перейшла в агросектор. У «БТУ-ЦЕНТР» прийшла за порадою доброго знайомого. Працює в магазині мережі «Епіцентр» у Хмельницькому, відповідає за продаж біопрепаратів компанії малого фасування. 

«Я дуже відкрита, люблю спілкування з людьми. Тому на позиції консультанта відчуваю себе комфортно», — каже Юлія. 


Почала працювати в «БТУ-ЦЕНТР» взимку 2020 року. Потім була серія локдаунів через пандемію COVID-19. Потім — вторгнення росії. Усі ці випробування Юлія пройшла разом із компанією. Зараз активно займається волонтерською діяльністю. 

propData.content.image

Брат чоловіка служить, він прикордонник. З початком війни почали допомагати йому та його підрозділу. Тобто волонтерство розпочалося на рівні особистих зв’язків. Закупали теплі речі, продукти харчування, обладнання, генератор тощо. Поки триває війна, потрібно підтримувати наших захисників.

Юлія дотримується балансу між роботою та особистим життям. Займається танцями, виховує дитину. На її думку, часу вистачить на все — треба його лише ефективно витрачати. Вважає, що варто залучати в сільське господарство молодь, руйнувати застарілі стереотипи, розповідати, що агро — це про людей та для людей. 

Отже, приклад компанії «БТУ-ЦЕНТР» наочно доводить, що сучасна жінка в agro tech — це різнобічна, цілеспрямована, розумна, амбітна та висококваліфікована особистість, якій по силах збудувати кар’єру та драйвити розвиток аграрного напряму. Тож такі історії залишають надію, що гендерна пропорція зміниться, і жінок в агро стане значно більше.  


Світлана Яценко, AgroPortal.ua