Урожай-2019: про що говорять аналітики

04 червня 2019, 06:34 10879

Очікування рекордного врожаю в Україні, посуха влітку, недосів запланованих площ кукурудзи в США через погодні умови, напружені торговельні відносини між низкою країн і невизначені перспективи попиту — це реалії світових ринків зернових. Стараючись враховувати всі нюанси, аналітики міжнародних агентств намагаються спрогнозувати наступний маркетинговий рік.

Пшениця

Старший економічний аналітик International Grains Council Міріам Марат зазначає, що зростання площ під пшеницею в 2019/2020 рр. прогнозується на рівні 1%.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

«Найбільший показник зростання продемонструвала Австралія: на 19,1% — до 12,1 млн га, хоча в цьому регіоні багато ще буде залежати від опадів. У Європі збільшення площ на 2,9% — до 27,4 млн га відносно обумовлене ціною, і до того ж пшеницею частково замінювали ріпак.

В країнах СНД зростання становило 2,3% — до 50,1 млн га, при цьому найбільші площі озимої пшениці в Росії та Україні», — розповіла Міріам Марат.

Незначно, але зменшились площі під пшеницею у Північній Америці — на 0,4% — до 26,3 млн га, при цьому площа озимої пшениці в США не задовольнила початкових очікувань. Також на 0,6% менше пшениці посадили в Південній Азії на площі 67,1 млн га, особливо зменшились площі в Індії та Китаї.  

Однозначно темпи виробництва пшениці випереджає збільшення споживання: очікується, що запаси будуть відновлюватися, в т.ч. в країнах найбільших експортерів.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Щодо перспектив врожаю пшениці в Україні, то аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону Refinitiv Світлана Малиш зазначає, що нещодавні дощі підвищать виробництво пшениці в 2019/20 рр. на 2% — до 27,2 (22,4-29,2) млн тонн, до майже рекордно високого рівня.

За підрахунками International Grains Council, очікується, що обсяг виробництва пшениці в Україні збільшиться на 10% і становитиме 27,5 млн тонн. Але при цьому в межах Чорноморського регіону залишились невирішеними логістичні проблеми, які обмежують повний експортний потенціал.

Експерти відзначають, що низькі ціни на глобальному рівні матимуть вплив і на Чорноморський регіон.

Кукурудза

Світлана Малиш відзначає, що нещодавні опади та покращення ситуації з вологістю ґрунту підтримають виробництво кукурудзи в 2019/20 рр. на рівні 32,0 (21,6-38,2) млн тонн. Аналітик припускає, що, можливо, Україна навіть повторить минулорічний рекордний показник з виробництва кукурудзи, але це вже залежатиме від погодних умов у період травень-липень.

Тим часом Міріам Марат прогнозує, що посівні площі в світі під кукурудзою збільшаться, світова торгівля підвищиться і досягне нового піку, але при цьому експорт кукурудзи з України зменшиться.

«За попередніми даними, в Україні площі під кукурудзою становлять 4,5 млн га. Посів був дещо повільнішим, ніж торік, зі стабільними площами та середніми показниками урожайності виробництво кукурудзи може скоротитися до 29,3 млн тонн. Також на зменшення виробництва можуть вплинути низькі ціни», — зазначає Міріам Марат.

Аналітик відзначила, що на світовий ринок кукурудзи значно вплине втрата обсягів виробництва в США. Попередньо там мали посіяти 34,2 млн га цієї культури, але через погодні умови, коли в розпал посівної задощило, відставання за темпами сівби було майже в 2 рази. Через таку ситуацію, за оцінками експертів, США може недоотримати до 10% прогнозованого врожаю.

В Китаї площі під кукурудзою збільшились на 1,8% — до 42,9 млн га завдяки стабільності цін на цю культуру та збільшенню поставок.

До речі, за словами аналітика Avere Commodities S.A. Енцо Мерлуцці, великі втрати кукурудзи в світі — це один із трендів цьогорічного сезону. Крім того, він відзначив серед факторів, які характерні для цього року: великі витрати у виробництві, вплив погодних умов та зміна позицій гравців на ринку.

Міріам Марат серед викликів, що виникнуть перед виробниками і експортерами у 2019/2020 рр., назвала можливість посухи в країнах ЄС, невизначеність щодо майбутніх торговельних відносин між низкою країн, включаючи США і Китай по сої, Австралію та Китай по ячменю, а також Канаду і Китай по ріпаку. Крім того, транспортні/логістичні питання продовжують відігравати центральну роль у реалізації повного потенціалу країн-експортерів, а зростаюча волатильність і зміни курсу валют відіграють все більш важливу роль у фермерів при прийнятті рішень щодо вибору культур.


Людмила Лебідь. AgroPortal.ua