Зведення елеватора: кому довірити монтаж?

30 жовтня 2020, 15:50 4403

Саме так — довірити: і елеваторне обладнання, в яке ви інвестували і яке так ретельно підбирали для вашого об’єкту з урахуванням безлічі нюансів, і правильність його збирання у точній відповідності до креслень, і відповідність параметрам виробника, що забезпечить правильні експлуатаційні показники й закладену заводом довговічність та надійність, і безпеку людей під час будівництва.

Разом із досвідченими спеціалістами KMZ Industries продовжуємо серію «Елеваторних граблів», аби ви точно знали, на що звернути увагу, обираючи монтажників, змогли правильно проконтролювати їхню роботу й уникнути розповсюджених помилок на цьому чи не найвідповідальнішому етапі.

Вячеслав Степанчук, директор із  будівництва та монтажу KMZ Industries
Вячеслав Степанчук, директор із будівництва та монтажу KMZ Industries

Якщо запитати виробника про можливу економію під час будівництва елеватора, вам справді зможуть порекомендувати різні опції і назвати ділянки — обладнання і процесів — де така економія цілком можлива, звісно ж, з урахуванням індивідуальних задач вашого зерносховища. Але що можна сказати впевнено, так це те, що монтажу в цьому списку точно не буде. Скоріше він буде в топі послуг, на яких заощаджувати категорично не рекомендується. Чому?

Бо монтаж елеватора — виключно спеціалізована послуга, і, як би вас не переконували, якісно надати її звичайна будівельна бригада не спроможна. Знаєте, як готують фахівців для виконання монтажних робіт виробники обладнання? У нас в KMZ Industries, наприклад, майбутні монтажники спочатку збирають і вивчають обладнання у виробничих цехах підприємства, звісно ж, проходять необхідні тренінги з питань охорони праці та техніки безпеки, беруть участь в експериментальних збірках. І тільки потім, лише у складі бригади досвідчених фахівців, удосконалюють свої навички безпосередньо на об'єктах.

Враховуйте також, що виробники, так би мовити,  не стоять на місці: постійно вдосконалюють і допрацьовують свою продукцію. Сторонні ж монтажники (навіть ті, хто має хоча би досвід збірки в супроводі з шефмонтажем заводу-виробника, не говорячи вже про тих, хто елеватор взагалі бачить уперше, проте бадьоро береться його монтувати) зазвичай пропускають ці нововведення і припускаються помилок, часом дуже суттєвих. Щоб ви зрозуміли масштаб проблеми: іноді, щоб виправити їх, доводиться мало не повністю розбирати і наново збирати обладнання.

Тенденції ринку — обнадійливі

Насправді обізнаність ринку про такі ризики постійно зростає, і слід сказати, останнім часом наші клієнти все частіше ще на етапі перемовин про придбання обладнання запитують, чи забезпечуємо ми ще і монтаж. Це і спокій замовника, і відсутність спірних питань, які так чи інакше виникають у випадку залучення стороннього підрядника, і гарантія від виробника. Взагалі тренд, коли клієнт бажає, щоб постачальник обладнання також і монтував його, дуже помітний. Свідчення цьому — постійна завантаженість монтажного підрозділу KMZ Industries і збільшення замовлень по цій послузі цьогоріч утричі: лише за останній місяць, наприклад, до роботи було залучено 150 наших монтажників и шефмонтажників на об'єктах у 7 областях України.

Причини і наслідки. Яких помилок варто уникати?

Проте аргументи все ще є й у прихильників «економії» — звісно, сумнівної, бо, як свідчить практика, якщо від послуг монтажу від заводу-виробника та присутності його фахівців відмовилися, то згодом все одно викликають їх налагодити роботу обладнання: а це вже додаткові витрати, яких можна було б уникнути зазделегідь. Хтось справді спокушається на ціновий демпінг непрофесійних «одноденних» бригад, які виходять на ринок через значний попит на монтаж елеваторів, хтось аргументує ще простіше: «Виробник переконує тільки через те, що зацікавлений, аби я взяв ще й монтаж. А навіщо, якщо в мене хлопці є кмітливі? Минулого разу мені корівник будували, справилися.  Довіряю їм і найму». Ось і така буває аргументація.

Втім не будемо витрачати час на аналіз причин таких рішень, краще подивимося на можливі наслідки й проаналізуємо основні помилки етапу монтажу.

· Перша і основна помилка — це вибір виконавця робіт виключно за критерієм «ціна». У 99% випадків за такою зовні привабливою пропозицією стоять некваліфіковані фахівці.

· Друга — не вивчення монтажниками і технічним наглядом складальних креслень заводу-виробника.

· Третя помилка — це коли документацію начебто і вивчили, але толком не розібралися. Із заводом-виробником не зв'язалися, питання не з'ясували, все роблять на інтуїтивному рівні — саме так з'являються «зайві» деталі й інші неприємні сюрпризи.

· Четверта помилка — незацікавленість технічних наглядів в процесі збірки. Обладнання змонтовано, стоїть і начебто навіть працює на холостому ходу: цього досить, щоб його прийняти. А 99% всіх проблем, які виникають через неякісний монтаж, проявляються вже на етапі експлуатації.

· П'ята помилка — відсутність проєкту виконання робіт. А через це — неправильний підбір вантажопідйомного обладнання, неправильна строповка. У результаті деформуються деталі обладнання, іноді навіть відбувається їх обрив, що спричинює падіння силосу.

· Шоста і наступні помилки: відсутність або неправильне застосування герметизуючих матеріалів, переплутування деталей, неправильне затягнення болтових з'єднань, присутність елементів, не передбачених заводом-виготовлювачем, і відсутність тих, які передбачені, порушення послідовності монтажу, зміщення конструкцій з проєктних відміток і осей, пошкодження елементів конструкцій і багато, багато іншого.

Наслідки помилок бувають різними: іноді, щоб обладнання запрацювало, достатньо підкрутити пару гайок, а буває, як уже говорили раніше, що через допущені помилки монтажу замовник змушений замінювати обладнання повністю або для заміни пошкодженої деталі розбирати і наново збирати все або значну частину обладнання.

І так, усього цього можна уникнути, просто не допустивши першої помилки й віддавши перевагу спеціалізованій бригаді.

Зверніть увагу й на «домонтажні» недоліки

Серед найбільш поширених:

· Помилки при будівництві фундаментів, основ: наприклад, коли щоб скоріше запустити бригади для монтажу, бетону не дають набрати необхідну міцність, яка потрібна для роботи хімічного анкера для кріплення силосу до основи. Це «вилізає боком» уже згодом, в процесі експлуатації — у вигляді неякісного ущільнення основи. Воно призводить до нерівномірних осідань внутрішньої частини силосів, а іноді навіть і головного опорного кільця.

· Проблеми із кріпленнями анкерів, які фіксують металеву ємність до фундаменту. Тут має бути особливий контроль з боку технічного нагляду: потрібно проконтролювати діаметр і глибину свердління отвору, якість знепилювання, глибину встановлення анкера і повноту заповнення отвору хімічною сумішшю. На цей етап обов’язково складається акт огляду прихованих робіт, і роботу приймають комісією. Якщо в ході встановлення щось йде не так і встановити анкер в проєктному місці не виходить, слід обов'язково викликати проєктувальника, а за необхідності — і розробника обладнання і прийняти рішення про подальші дії.

Буває також, що проєктувальник, коли проєктує частину залізобетонних конструкцій, закладає в місці встановлення анкерних шпильок армування, через яке згодом неможливо просвердлити отвір саме в тому місці, де це необхідно. Усе це через те, що розробник не враховує діаметр розташування анкерних шпильок, який вказаний у завданні на фундамент. Бур свердлильної установки потрапляє в арматуру і йде вбік або швидко виходить із ладу. Тому важливо дуже ретельно вивчати документацію заводу-виготовлювача і не нехтувати дрібницями!

Увага, безпека!

Професійний монтаж — це не лише навички спеціалістів, а ще й наявність відповідного обладнання, яким зазвичай можуть похвалитися лише спеціалізовані бригади.  Перш за все це такелажний пристрій, який підпадає під дію спеціальних норм  — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 р. №62.

Таке оснащення має бути виготовлене згідно з конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов'язкові випробування і технічний огляд. Від його якості залежить, чи будуть взагалі змонтовані силоси, а найголовніше — безпека людей на вашому будівельному майданчику.

До речі, підбір оснащення ведеться виключно розрахунковим методом при розробці проєкту виконання робіт. Якщо неправильно розрахувати вагу обладнання, яке підніматимуть, не виконати передбачену проєктом його фіксацію (пам'ятаєте раніше ми говорили про необхідність проєкту?), то може статися аварія, яка обов'язково призведе як мінімум до фінансових втрат і зриву термінів. Найстрашніше — можуть постраждати і люди.

Монтаж і шефмонтаж від виробника: в чому переваги і що обрати?

А тепер — до того, що справді надійно і правильно. Що собою представляє монтаж і шефмонтаж від виробника, які переваги і що врахувати?

Монтаж від заводу — той самий ідеальний варіант. Передбачає:

· Прийом основи під монтаж обладнання.

· Безпосередньо монтаж за узгодженим із замовником проєктом виконання робіт.

· Здачу проміжних етапів збірки технічному нагляду.

· Проведення пусконалагоджувальних робіт.

· Здачу змонтованого та належним чином працюючого обладнання замовнику.

Тут ви отримуєте максимальну безпеку: завод як ніхто інший зацікавлений в якісному монтажі, адже це — його репутація. Вам гарантовані повне дотримання технології складання, мінімальні терміни монтажу, оптимальна організація робіт на будмайданчику і мінімізація витрат на адміністрування цієї послуги. До того ж, замовляючи монтаж у виробника, немає необхідності купувати ще й шефмонтаж: фахівці добре знають, як монтувати власне обладнання, а будь-який бригадир може виступити в ролі шефмонтажника.

Якщо ж із різних причин ви не можете замовити монтаж від виробника, радимо взяти хоча би послугу шефмонтажу: так ви будете впевнені в тому, що процес монтажу вашого майбутнього елеватора — під наглядом, і в разі виникнення питань є компетентна людина, до якої можна звернутися.

Шефмонтаж від виробника передбачає:

· Консультування з послідовності та правильності монтажу обладнання.

· Роз'яснення складальних креслень.

· Спостереження за процесом монтажу.

При цьому не варто плутати поняття «шефмонтаж» і «технагляд»: за якість тут відповідає організація, що здійснює монтаж, і особа, яка здійснює технічний контроль. Саме тому ми рекомендуємо фахівцям технічного нагляду уважно вивчати складальну документацію, а шефмонтажник допоможе в ній розібратися і проконсультує про нюанси.

До речі, ми також радимо здійснювати додатковий етап контролю збірки даху – так зване проливання даху. Це один зі способів, який дозволить упевнитися ще на початкових етапах монтажу силосу, що дах герметичний і в майбутньому зерно не постраждає від його протікання, або побачити помилки монтажників та виправити їх. Це, звісно, потребує додаткових коштів: задля такої перевірки потрібно забезпечити ділянку монтажу силосів безперервним поданням води, що на деяких об'єктах можливо лише із залученням пожежмашин. Але якщо монтажна бригада відмовляє вас це робити —  майте сумніви у якості виконаної ними роботи. Та й узагалі якщо ваш підрядник стверджує, що шефмонтаж йому не потрібний, це аж ніяк не характеризує його як гарного фахівця — швидше за все він боїться показати свою некомпетентність і остерігається контролю за етапами збірки з боку заводу-виробника.

Щоб не платити двічі

Продовжуючи тему необхідності усіх передбачених етапів будівництва елеватора, яку ми порушуємо в цій серії публікацій. Слід сказати, що необхідність монтажу викликати питань, звісно ж, не може. А от потреба обирати лише якісних, професійних, спеціалізованих його виконавців — тут, сподіваємося, викладені аргументи вас переконали. Не спокушайтеся низькою ціною. Обирайте кращих. Організовуйте незалежний багатоступінчастий контроль виконання будівельно-монтажних робіт. Це гарантуватиме вам своєчасну здачу об'єкта і вбереже від можливих наслідків аматорського підходу і нерозумної економії, як-от зруйновані крани, пом’яті корпуси, завалені силоси та безлічі інших неприємних і небезпечних речей.

І пам'ятайте: саме вам у майбутньому експлуатувати об'єкт — тож якість будівництва і контроль монтажу вашого елеватора мають бути в пріоритеті! 

N.B. Шлях елеватора від проєктування до здачі. Як не наступити «на граблі»?