ВВП України більше ніж на половину формується за рахунок експорту. І якщо проаналізувати, то станом на 1991 рік 65% експорту становила продукція з доданою вартістю, а сьогодні 70% — це сировина.
Такі дані навів директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін під час конференції-виставки «Хлібна індустрія».
Українська зернова асоціація прогнозує, що Україна цього року планує зібрати майже 77 млн т зерна, а потенційний експорт може скласти близько 48 млн т зерна та близько 10 млн продуктів переробки.
Ще один виклик для країни — демографія. «За нашим підрахунками, сьогодні в Україні проживає 28,5 млн людей. Це дуже мало, оскільки кількість населення впливає на створення національного продукту, попит, і це те, заради чого ми воюємо. З них 12 млн — економічно активне населення, з яких зайнято 9 млн. Тому стимулювання та підтримка бізнесу у створенні нових робочих місць — дуже важлива частина державної економічної політики», — зазначив представник Ukrainian Institute for the Future.
Очевидно, що за цей і наступний роки відновити повноцінну роботу всіх логістичних шляхів не вдасться через війну росії проти України. У Міністерстві економіки зазначають, що потрібно відкривати нові ринки, перебудовувати шляхи, та це не лише виклики, але і можливості. Хоча потрібно розуміти, що це довготривала кропітка робота та значні інвестиції.
Нас чекають непрості часи, незважаючи на шалену підтримку у світі. Україна — бренд №1, відвага нашої армії весь світ дивує. Але кожна країна насамперед відстоює особисті інтереси, тому нас чекає жорстка конкуренція, і своє місце на економічній карті потрібно виборювати.
Директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін також зауважив, що Україна втратила африканські ринки. А саме Африка є величезним споживачем агротоварів — 1,4 млрд населення. Зараз є обмежена кількість компаній, які намагаються зайти у Північну Африку. Експерт зазначає, що у цьому має бути допомога від держави.
У Мінекономіки підтверджують, що рух у напрямі створення готового продукту та експортної продукції з доданою вартістю для України є вкрай важливим. Потрібно вже зараз розуміти, за рахунок чого можна наздогнати різницю у ВВП з європейськими країнами швидше, щоб українці не хотіли виїжджати до країн, де вища заробітна плата.
У міністерстві зазначають, що бачать вирішення цього виклику саме через стимулювання переробної індустрії. За рахунок створення ланцюгів доданої вартості можна суттєво вплинути на рівень життя населення.
«Цього року в планах міністерства видати тисячу грантів на переробку. Дані гранти — це кошти на придбання обладнання до 8 млн грн від держави у співвідношенні 50/50. Якщо підприємство розташоване на території, де велися бойові дії, то держава покриває 80% витрат, — говорить заступниця міністра економіки. — До того ж паралельно разом із партнерами розробляються навчальні програми для тих, хто бажає отримати грант».
Перелік усіх гранів є на порталі «Дія» у розділі «єРобота».
За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, очікується, що з вересня запрацюють нові умови державної підтримки для підприємств агропромислового комплексу. Зокрема, планується підвищення ліміту за програмою «5-7-9%» до 150 млн грн для переробних підприємств. Крім того, ЄС на 2024-2027 роки планує виділити Україні 50 млрд євро, серед яких буде передбачена підтримка переробки в агросекторі.
Наталія Помянська, AgroPortal.ua