Ризик втрати врожаю: озима пшениця через відсутність опадів йде у зиму без кущення

03 листопада 2023, 05:46 3555

Через низькі ціни на зерно аграрії деяких областей планово зменшили площі під озимою пшеницею. Далі вплинув погодний фактор — з причини відсутності опадів не всі встигли вчасно посіяти озиму, а на раніше засіяних площах через брак продуктивної вологи у ґрунті отримали нерівномірні сходи.

У фермерському господарстві на Київщині посів озимої пшениці проведено 14-16 вересня, попередник — озимий ріпак. З метою збереження вологи тут зменшили кількість технологічних операцій до одного дискування. Тож волога була, і вдалося отримати сходи на рівні 75-80%. 

Про це AgroPortal.ua розповів директор господарства Олексій Новохатько.

Олексій Новохатько, фермер

Оскільки посів проведено в оптимальні строки, то вдалося отримати хороше кущення. Після дощів, які пройшли приблизно 10-12 днів тому, зійшло все зерно, яке не сходило раніше. Вся пшениця, посіяна відразу після згаданих дощів, уже зійшла, але про кущення не може бути й мови. Варто зазначити, що у абсолютній більшості пшеницю сіяли у сухий ґрунт, сподіваючись на опади, яких не було до середини жовтня, отже сходи отримали лише тиждень тому, хоча сіяли у вересні.

За його словами, 90% посівів озимої пшениці, принаймні у межах Київщини, йдуть у зиму або у фазі шильця або, найімовірніше, у фазі двох листочків. Відповідно, без кущення та з великим ризиком вимерзання, оскільки саме у цій фазі пшениця найменш стійка до нього. 

Олексій Новохатько додає, що у разі м'якої зими слабкі посіви мають можливість додаткового розвитку і можуть дати урожай до 50 ц/га.

За його словами, через збитковість озимої пшениці цього сезону та несприятливі погодні умови під час посіву зменшено посівні площі під культурою. Через високі ціни на добрива спостерігається значне зменшення їх використання, що, безперечно, негативно вплине на якість майбутнього врожаю. Таким чином, наступний урожай буде менший і низької якості. За несприятливих обставин він може знизитися вдвічі.

Ситуація на Хмельниччині мало відрізняється: місцеві аграрії також скаржаться на відсутність дощів.

Ростислав Редколіс, одноосібник

Через малу кількість опадів та незначну затримку зі збором урожаю посів проводився з 16 по 18 жовтня. Саме друга декада жовтня виправила ситуацію з опадами на краще, але не так відчутно, як би хотілося. На мою думку, в Україні загалом ситуація буде нестабільною через опади, ціну на зерно, запізнення збору врожаю пізніх культур, тому із входженням озимої пшениці на зиму немає належної якості.

На його полях наразі пшениця в розмірі шильця, і для такої пори це дуже плачевний результат. Аграрій зазначає, що якщо ще буде тепло, і листопад буде з опадами, що малоймовірно, то ситуація дещо покращиться.

Він додає, що під озиму пшеницю вносив мінеральні добрива мінімально, оскільки особливого сенсу немає через пізній посів і ціни на добрива.

Дещо краща ситуація зі станом озимих на Волині.

Іван Іванюк, одноосібник

Озимі непогані, посів був 30 вересня, вологи вистачало і вистачає. Якраз відбувається кущення. Гадаю, зайдуть у зиму непогано! Тільки немає ціни на агропродукцію, а ЗЗР, дизпаливо дорожчають. Та головне, щоб настав мир, і все буде Україна.

На Черкащині частина фермерів відмовилася від посіву озимих. Серед причин — брак опадів та проблеми зі збутом у 2023 році. Утім, деякі сільгоспвиробники поля засіяли, хоч із запізненням. Водночас фермери не впевнені, чи буде на Черкащині урожай озимих.

Агроном Юрій Стоянов розповів, що цьогоріч сіють у суху землю: «Просто садимо не для того, щоб заробити і продати зерно, а задля власних потреб, щоб нам вистачило для годівлі тварин. Ми сіємо в суху землю і очікуємо опадів».

Фермер Микола Дубина озимою пшеницею цьогоріч засіяв 35 га. Але із запізненням. Розповів, що усе через відсутність дощів.

Микола Дубина, фермер

Ми так довго чекали, коли випаде дощ. Випав, трошки примочив землю, і можна вже працювати. Частину ми посіяли по сухій землі, адже не було опадів. Ми чекали два місяці. Не було можливості обробляти землю, а це швиденько обробили. Зараз досіємо, подивимося — виросте. Як дасть Бог, так і буде.

За його словами, цьогоріч посівні площі не зменшували, однак на кількість і якість урожаю можуть вплинути заморозки. А ще фермер не впевнений, чи зможе продати зерно: «Немає такої погоди, щоб посіяти вчасно. А якби і посіяли, зібрали все, то потім немає куди дівати. Немає цін, вони упали. Якщо минулого року в нас соняшник був 17-18 тис. грн за тонну, то цей рік ледве здаємо по 8 тисяч».

Загалом цього року озимі на Черкащині аграрії планують засіяти на 207 тис. га. Це на 7 тис. га менше, ніж торік, як зазначив директор департаменту агропромислового комплексу області Роман Косенко: «Сезон розпочався трішки пізніше, адже все-таки в серпні було дуже мало дощів, тому аграрії не змогли вчасно посіяти».


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua