Рекордні температури. Як аномальне тепло позначиться на озимих та садах

05 квітня 2024, 05:58 6403

Неочікувано спекотна погода не триватиме довго, тому не матиме шкодочинної дії, вважають фахівці Гідрометцентру. Вологи достатньо по всій території країни, тож для посівної умови сприятливі.

Можуть постраждати пізні посіви пшениці

Аномальне тепло може погано позначитися на озимині. Найбільш уразливі рослини зі слабким розвитком, посіяні не в оптимальні терміни, а в жовтні-листопаді. Вони не розкущилися, і несподівана спека може негативно на них вплинути. 

Про це AgroPortal.ua розповів незалежний експерт з агротехнологічних питань, керівник компанії Art FieldS Олексій Сергієнко.

propData.content.image
Олексій Сергієнко, незалежний експерт з агротехнологічних питань, керівник компанії Art FieldS

Кожній фазі розвитку пшениці відповідають певні температурні показники. Для фази кущення це +17-18°С. А коли температура сягає +25-27°С, а на сонці навіть +30°С, то пшениця досить швидко минає фази вегетації, як кажуть, старіє, недокущується, і надто швидко переходить до фази виходу в трубку. Тож це може призвести до втрати урожайності навіть за наявності вологи.

На думку експерта, занадто тепла погода звужує вікно для посівних робіт. «Ми ще недосіяли ярі зернові, а за таких температур вже необхідно сіяти просапні культури — соняшник, кукурудзу», — додає Олексій Сергієнко.

Короткочасне тепло не несе загрози

Несподіване тепло не позначиться на озимих негативно, оскільки вегетація розпочалася не так давно, в середині минулого місяця, а вологи достатньо по всій території України, навіть на Одещині. Про це AgroPortal.ua розповіла керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко.

propData.content.image
Тетяна Адаменко, керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України

Все буде добре. Температури +20-27°С, звичайно, є аномальними для березня, був би це червень, то це взагалі б відповідало нормі. Проте таке тепло нетривале, два-три дні, тому нічого страшного не відбудеться. Навпаки, це буде поштовх до активного розвитку рослин.

Для посівних робіт зараз дуже сприятливий момент, оскільки у ґрунті багато вологи. Завдяки теплій погоді він трохи підсохне, і техніка зможе вийти у поля. 

Раннє тепло не нашкодить садам, якщо не буде заморозків

На думку Олексія Сергієнка, сади можуть постраждати, якщо раннє тепло зміниться заморозками. 

propData.content.image
Олексій Сергієнко, незалежний експерт з агротехнологічних питань, керівник компанії Art FieldS

Сади можуть почати цвісти, сформувати рожевий бутон, а потім можуть повернутися холоди і навіть морози. У квітні траплялися приморозки, і до -10°С бувало навіть у третій декаді травня. Це означає можливе пошкодження дерев, які рано відновлюють вегетацію, — насамперед абрикосів і персиків. Слива та яблуня в таких ситуаціях страждають менше.

Короткочасне тепло для садів не становить загрози, наголошує Тетяна Адаменко: «Це поштовх до зацвітання, але навряд чи це буде дуже швидко, адже температури швидко знизяться до +10-12°С удень, тобто до нормальних для цього періоду показників. Звісно, деякі абрикоси десь і зацвітуть, але не масово». 

До середини місяця Гідрометцентр не прогнозує заморозків. Температура очікується трохи вищою за норму, але не аномально високою. Також буде сухо. 


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua