Не заробити, а вижити: без кредитування аграрії зменшать посівні площі ще на 5 млн га

03 березня 2023, 15:35 2924

Площі під весняну посівну лише за рахунок окупації та замінування полів будуть скорочені на 25%, а це означає, що близько 7 млн га землі не будуть використані. Якщо до цього додати відсутність кредитування, і аграрії не отримають кошти для проведення посівних робіт, кількість незасіяних полів збільшиться ще близько на 5 млн га. Це катастрофічні цифри, які вказуватимуть на неспроможність держави виконувати експортні зобов’язання.

Такі дані озвучили представники аграрних асоціацій під час пресконференції «Посівна-2023 під загрозою зриву». За словами учасників, аграрний сектор протягом минулого року зазнав багато викликів, але сільгоспвиробники справилися з ними. Посівна кампанія 2022 року була дуже важкою, але нинішня буде ще важчою через відсутність у аграріїв обігових коштів на її проведення. 

«Сьогодні виробники не мають коштів через нереалізований урожай 2022 року. Через обмежений експорт маємо низькі ринкові ціни на зерно. На Харківщині багато агропідприємств втратили виробництво чи були в окупації, поля заміновані, і це все не дає можливості працювати», — зазначає керівник та засновник ПП «Андріївка» (Харківська обл.) Микола Пивовар.

За його словами, минулого року програма фінансування «5-7-9%» підтримала аграріїв і дала змогу працювати, а на цей рік підтвердження її дії для агровиробників немає. 

Микола Пивовар, керівник та засновник ПП «Андріївка»

Зараз ми звертаємося до всіх, хто може допомогти у вирішенні пролонгації програми «5-7-9%» та піднятті фінансового порогу для того, щоб агропідприємства, які не в змозі погасити кредити, залучені минулого року, могли збільшити в разі потреби свій фінансовий портфель і працювати далі.

Як розповідає генеральний директор ФГ «Родина-2007» Валерій Мартишко, минулого року кредитування, яке фермери мали змогу отримати, допомогло притримати зерно і потім за більш вигідною ціною продати, щоб хоча б вийти в нуль. 

Валерій Мартишко, генеральний директор ФГ «Родина-2007»

Цього року ситуація набагато складніша, адже коштів не вистачить на забезпечення посівної. Останні 11-12 років я не брав узагалі кредитів, вони були не потрібні, але сьогодні ми не маємо ресурсів, за які можна одноосібно провести посівну кампанію. Зараз як ніколи аграрії потребують підтримки і фінансової допомоги міжнародних партнерів. Адже цієї весни, можливо, ще вдасться відсіятися, хоч і в неповному обсязі, але наступний рік буде ще важчим. Ми просимо грошей не для того, щоб заробити, а для того, щоб не загинути.

Заступник голови об'єднання «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук наголосив, що за результатами 2022 року в загальному обсязі експорту з України 53% — це частка агропродукції, що дала можливість залучити близько $22 млрд валютної виручки. Незважаючи на всі втрати на окупованих територіях і заміновані поля, вдалося зібрати понад 70 млн т урожаю, з яких 54 млн т — зернові.

Денис Марчук, заступник голови об'єднання «Всеукраїнська аграрна рада»

Якщо враховувати нинішні умови та наявність кредитування, в 2023 році ми можемо отримати близько 34-35 млн т зернових. Якщо кредитування не буде, то ця цифра значно знизиться. Тому аграрні асоціації та сільгоспвиробники просять державу, щоб запрацювало кредитування. Адже ці програми дали підтримку і поштовх протягом минулого року аграріям здійснювати свою роботу. Також просимо уряд знайти можливість збільшити фінансову підтримку на одну юридичну особу до 180 млн грн, що допоможе закрити проблемні питання. Це кошти, які потрібні для виживання галузі.