Новий вид обладнання та комплексність: головні тенденції елеваторного ринку

06 січня 2025, 05:54 836

Під час будівництва нових елеваторних потужностей найпопулярнішою моделлю є плоскодонні силоси діаметром 22 м, розраховані на обсяг зберігання 5 тис. т. Така статистика свідчить про те, що наразі в Україні найбільше елеваторів будують сільгосппідприємства середнього розміру.

Про це AgroPortal.ua розповів заступник директора заводу LUBNYMASH Олександр Плескач.

«Для великих агрохолдингів компанія LUBNYMASH має силоси обсягом від 10 до 27 тис. т. Серед конусних силосів найпопулярніша модель 2024 року — 5,5 м у діаметрі на 500 т зберігання», — зазначає Олександр Плескач.

Загалом за 12 місяців 2024 року компанія LUBNYMASH побудувала 28 нових елеваторів, найбільший з них знаходиться в центральній частині України. 

Сумарний обʼєм збудованих за цей період обʼєктів для зберігання зерна сягає 465 тис. куб. «За 12 місяців за потужностями для зберігання ми вже перевиконали встановлений план. Побудовано обʼєктів на 465 тис. куб. зберігання, а 2023 року за цей період мали показник 385 тис. куб.», — зазначає Олександр Плескач.

Не висушити, а зволожити: в Україні набув популярності новий вид обладнання

За словами Олександра Плескача, за кількістю змонтованих сушарок за підсумками 2024 року компанія планує вийти на показники 2023-го, навіть незважаючи на те, що сезон був аномальним щодо сушіння зерна. Адже у східних і південних областях України, де спостерігалася посуха, не було потреби в сушінні. Навіть постало питання про зволоження зерна. 

propData.content.image
Олександр Плескач, заступник директора заводу LUBNYMASH

Компанія LUBNYMASH декілька років тому першою в Україні виготовила експериментальний зразок зволожувача для зерна. Тоді він не мав великого попиту, оскільки в ті сезони була надмірна волога. 2024 року цей вид обладнання набув популярності.

Це обладнання подібне до шнекового транспортера в закритому корпусі, яке встановлюється перед відвантаженням зерна. В системі стоять дозатори, які рівномірно подають воду й таким чином зволожують зерно.

Від обладнання до запуску в експлуатацію: аграрії потребують комплексності 

Олександр Плескач також відмічає, що значно побільшало замовлень на сепаратори виробництва LUBNYMASH, але для компанії це не головний бюджетоутворюючий сегмент

propData.content.image
Олександр Плескач, заступник директора заводу LUBNYMASH

На ринку збільшилися запити на повний комплекс виготовлення та монтажу потужностей для зберігання та доробки зерна від одного виробника. Завальна яма, транспортери, силоси, сушарка, норії, сепаратор, тобто йдеться про повний спектр обладнання. 2024 року вже реалізовано кілька проєктів, де компанія LUBNYMASH із партнерами робить обʼєкт під ключ.

Також компанія постійно модернізує вже існуюче обладнання, зважаючи на побажання і відгуки клієнтів і орієнтуючись на світові тенденції. У 2023 році була запущена нова модифікація транспортного обладнання — ланцюгових транспортерів, норій. Зараз на виробництві прийняли рішення покращити стандартну комплектацію транспортного обладнання, і 2025 року замовники LUBNYMASH отримуватимуть покращену, зручнішу версію. 

«Ми також переходимо на нову модифікацію зерносушарок — вони будуть меншої висоти, але стануть ширшими. Крім того, зʼявляться більш потужні сушарки — 150-200 т/год для сушіння пшениці з вологістю 10%. В Україні є підприємства, які потребують таких потужних моделей. Для нас як виробника це свого роду виклик, але ми вже його прийняли декілька років тому, маємо всю необхідну документацію й нині знаходимося на етапі виготовлення та запуску таких сушарок», — розповідає Олександр Плескач.

Підтримати українського виробника означає підтримати економіку України

Олександр Плескач ділиться своїм спостереженням, що, наприклад, німецькі фермери намагаються підтримувати місцевих виробників і купують німецьку техніку та обладнання, залишаючи таким чином податки й кошти у своїй країні. 

«Для них це принциповий підхід. Іноземне обладнання німці купують лише тоді, коли на ринку немає вітчизняного аналога. В Україні ж відсутнє таке поняття, а досі існує стереотип, що іноземне завжди краще за українське», — зазначає Олександр Плескач.

Натомість, купуючи іноземне, сільгоспвиробники переплачують, інколи отримують обладнання гіршої якості, ніж українське, недоотримують належного сервісного обслуговування і втрачають можливість скористатися державною програмою компенсації 25% від вартості обладнання вітчизняного виробництва.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua