Маленький, та швидкий, або Як мобільний насіннєвий завод економить фермерські кошти

20 серпня 2018, 07:07 4936

Пересувний насіннєвий завод для фермерів презентовано на Дні поля Першого агроінтегратора UA GROUP у Кропивницькому. Ідею комплексу вже 3 роки спільно виношували спеціалісти компаній «Соєвий вік» та Fadeev Agro.

На 15 метрах автомобільної платформи компактно розташувалися завантажувальний бункер, машина барабанного типу, обладнана покращеними решетами Фадєєва, які не травмують насіння. Далі встановлено аеросепаратор, а також блок для протруювання насіння і лінію для фасування та пакування готової продукції.

«Два пересувних міні-заводи ми вже запустили раніше, ними успішно користуються фермери. А оцей, третій і найбільший, показали на виставці у Кропивницькому, де зібралося понад 600 учасників. Почули схвальні відгуки про нашу «зірку», — говорить засновник компанії UA.GROUP Олександр Ушаков.

Проект такого міні-заводу довго узгоджували з науковцями, конструкторами. Дивилися французькі, австрійські, німецькі аналоги. Обирали, доукомплектовували. Постійно консультувалися з конструктором, ідеологом прогресивного насінництва Леонідом Фадєєвим.

«Максимально можлива продуктивність комплексу — 25 т/год, — уточнює Олександр Ушаков. — Але оптимально достатньо 10 т/год. Тоді уникаємо вібрації, яку важко загасити на автопричепі, і отримуємо гарантовану якість насіння».

Для прискіпливішого калібрування обрано машини барабанного типу з оригінальними ситами та решетами Фадєєва. У решетах немає задирок і жодних кутів, завдяки чому насіння не травмується.

«Сотні прозорих кільцевих вікон дозволяють відділяти навіть найдрібніший непотріб, — розповідає Леонід Фадєєв. — Через них, скажімо, легко йде і амброзія».

Відкаліброване насіння повітряним потоком сепарується за щільністю. Отримується потрібна фракція.

Після протруювання насіння одразу тут же розфасовують у мішки. Перед тим представники профільних лабораторій відбирають проби для належної сертифікації. Така продукція готова, зокрема, і йти на експорт.

Новинка позбавляє фермерів серйозних логістичних витрат. Мобільний завод приїздить до них просто в поле, буквально до комбайна.  

Перша очистка вартуватиме замовнику 200-250 грн/т. Повний цикл, включно із калібруванням, протруюванням і фасуванням, — порядку 400 грн/т.

«Найближчий насіннєвий завод такі ж функції оцінює мінімум у 1000 грн/т, — порівнює Ушаков. — Часто такі підприємства розташовані за 100-150 км від фермерських угідь, транспортні витрати туди-назад легко порахувати».

«Загалом пропонуємо нашим партнерам у господарствах купувати насіння за нормальними ліцензійними договорами. Потім приїздимо до них і за допомогою мобільного заводу допомагаємо зробити стільки першої репродукції, скільки їм потрібно, — ділиться задумами Олександр Ушаков. — Таким чином допомагаємо господарству здешевити покупку і виробництво насіння.

Нам по-партнерськи вигідно, щоби фермери отримали максимальний результат. Крім того, призвичаїмо господарства сіяти сертифіковане насіння, а не сміття, з яким вони часто працюють зараз».

Леонід Фадєєв називає принцип очистки зерна в польових умовах дуже перспективним напрямком: «Немає жодного економічного сенсу перевозити з поля гори рослинного сміття, перевалювати його на току. Адже готовий для безпосереднього використання матеріал легко отримати і на місці. А коли у вас в озимих культурах термін короткий від збирання до посіву — це особливо важливий момент.

Сьогодні за цим принципом вже працюють агрогосподарства Балтії. Приміром, взяли нашу передпосівну протруювальну машину і поставили її на причіп — тепер роблять послуги фермерам».

Творці міні-заводу планують вивчати всі особливості свого обладнання на практиці й доопрацьовувати його залежно від побажань клієнтів, адже конструкція дуже легко модифікується.


Ірина Садова, AgroPortal.ua