На 15 метрах автомобільної платформи компактно розташувалися завантажувальний бункер, машина барабанного типу, обладнана покращеними решетами Фадєєва, які не травмують насіння. Далі встановлено аеросепаратор, а також блок для протруювання насіння і лінію для фасування та пакування готової продукції.
«Два пересувних міні-заводи ми вже запустили раніше, ними успішно користуються фермери. А оцей, третій і найбільший, показали на виставці у Кропивницькому, де зібралося понад 600 учасників. Почули схвальні відгуки про нашу «зірку», — говорить засновник компанії UA.GROUP Олександр Ушаков.
Проект такого міні-заводу довго узгоджували з науковцями, конструкторами. Дивилися французькі, австрійські, німецькі аналоги. Обирали, доукомплектовували. Постійно консультувалися з конструктором, ідеологом прогресивного насінництва Леонідом Фадєєвим.
«Максимально можлива продуктивність комплексу — 25 т/год, — уточнює Олександр Ушаков. — Але оптимально достатньо 10 т/год. Тоді уникаємо вібрації, яку важко загасити на автопричепі, і отримуємо гарантовану якість насіння».
Для прискіпливішого калібрування обрано машини барабанного типу з оригінальними ситами та решетами Фадєєва. У решетах немає задирок і жодних кутів, завдяки чому насіння не травмується.
«Сотні прозорих кільцевих вікон дозволяють відділяти навіть найдрібніший непотріб, — розповідає Леонід Фадєєв. — Через них, скажімо, легко йде і амброзія».
Відкаліброване насіння повітряним потоком сепарується за щільністю. Отримується потрібна фракція.
Після протруювання насіння одразу тут же розфасовують у мішки. Перед тим представники профільних лабораторій відбирають проби для належної сертифікації. Така продукція готова, зокрема, і йти на експорт.
Новинка позбавляє фермерів серйозних логістичних витрат. Мобільний завод приїздить до них просто в поле, буквально до комбайна.
Перша очистка вартуватиме замовнику 200-250 грн/т. Повний цикл, включно із калібруванням, протруюванням і фасуванням, — порядку 400 грн/т.
«Найближчий насіннєвий завод такі ж функції оцінює мінімум у 1000 грн/т, — порівнює Ушаков. — Часто такі підприємства розташовані за 100-150 км від фермерських угідь, транспортні витрати туди-назад легко порахувати».
«Загалом пропонуємо нашим партнерам у господарствах купувати насіння за нормальними ліцензійними договорами. Потім приїздимо до них і за допомогою мобільного заводу допомагаємо зробити стільки першої репродукції, скільки їм потрібно, — ділиться задумами Олександр Ушаков. — Таким чином допомагаємо господарству здешевити покупку і виробництво насіння.
Нам по-партнерськи вигідно, щоби фермери отримали максимальний результат. Крім того, призвичаїмо господарства сіяти сертифіковане насіння, а не сміття, з яким вони часто працюють зараз».
Леонід Фадєєв називає принцип очистки зерна в польових умовах дуже перспективним напрямком: «Немає жодного економічного сенсу перевозити з поля гори рослинного сміття, перевалювати його на току. Адже готовий для безпосереднього використання матеріал легко отримати і на місці. А коли у вас в озимих культурах термін короткий від збирання до посіву — це особливо важливий момент.
Сьогодні за цим принципом вже працюють агрогосподарства Балтії. Приміром, взяли нашу передпосівну протруювальну машину і поставили її на причіп — тепер роблять послуги фермерам».
Творці міні-заводу планують вивчати всі особливості свого обладнання на практиці й доопрацьовувати його залежно від побажань клієнтів, адже конструкція дуже легко модифікується.
Ірина Садова, AgroPortal.ua