Майже 200 тис. га української землі використовують для сільськогосподарської діяльності компанії, що мають зв’язки із громадянами чи резидентами країн-агресорів. При цьому Миколаївська, Запорізька та Сумська області лідирують за площею земель у користуванні агровиробників із таких країн.
Таку інформацію виявила команда Vkursi Zemli на основі аналізу відкритих державних реєстрів та реєстру компаній, що пов'язані з російською федерацією та республікою білорусь. На основі даних Єдиного державного реєстру в Україні ідентифіковано 1284 компанії, що працюють в аграрному та суміжних секторах економіки та мають зв’язки з ворожими країнами. Vkursi Agro підключили дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) та проаналізували земельні ділянки у власності та оренді таких компаній.
Серед компаній, пов’язаних з рф та рб, у ДРРП вдалося знайти інформацію про земельні ділянки в оренді та власності 96 агровиробників. За даними реєстру, у власності та оренді цих компаній перебуває 24 325 земельних ділянок, а їх сукупна площа складає 192 164 га.
За видами економічної діяльності серед землекористувачів лідирують виробники зернових та технічних культур (основний вид економічної діяльності яких відповідає 01.11 Вирощування зернових та олійних культур). Вони сумарно використовують 180 650 га, серед яких у користуванні компаній, пов’язаних із росією — 171 194 га, з білоруссю — 9 456 га.
За концентрацією ділянок в оренді та користуванні найбільший інтерес для підприємців із країн-агресорів представляють землі Миколаївської області — тут земельний банк виділеного сегменту компаній складає 63 704 га.
У Черкаській, Львівській та Закарпатській областях агровиробників з будь-якими зв'язками з рф та рб не виявлено. Інтереси підприємців із рб концентруються у північно-західних та центральних регіонах, тоді як компанії зі зв’язками з рф зосереджені на північному сході та у південних регіонах України.
У дослідженні представлений аналіз інших галузей агровиробництва, зокрема — тваринництво, вирощування овочів, фруктів, ягід та горіхів, а також змішане сільське господарство та інші види діяльності. Окрім цього, проведено аналіз земель за цільовим призначенням, сформовано топ землекористувачів за кожним напрямом діяльності та проведено оцінку експорту тих компаній, для яких ця інформація наявна публічно. Насамкінець аналітичний звіт містить повний перелік компаній, що мають зв’язки з ворожими країнами, та ведуть сільськогосподарську діяльність на території України
Переглянути та завантажити дослідження можна за посиланням.
Для довідки: дане дослідження насамперед має на меті привернення уваги до землекористування представниками ворожих країн в Україні. Дані про землекористування не є максимально повними, оскільки у відкритих державних реєстрах не вдалося знайти інформацію про землі в користуванні всього переліку компаній, а отже реальні показники можуть бути значно більшими. При проведенні розрахунків не враховували дані про землі тих компаній, діяльність яких уже припинена або перебуває на стадії припинення.
Дослідження проведено командою сервісу земельної аналітики та даних Vkursi Zemli спільно зі SmartFarming за підтримки юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери» та USAID Ukraine.