Дорогу молодим, або Як LNZ Group надає альтернативу зарубіжним заробіткам

27 липня 2018, 07:08 4344

За 8 років, відтоді як агрофірма «Вікторія», що на Сумщині, стала складовою LNZ Group, а її керівником став Сергій Бондаренко, жодної людини не відправили на біржу. Цей кластер Групи компаній ЛНЗ дає роботу 400 мешканцям регіону. А у сезон приїздять на допомогу ще й працівники з інших регіонів.

Генерального директора агрофірми «Вікторія» і керуючого Сумським кластером LNZ Group Сергія Бондаренка AgroPortal.ua розпитує, як вдається забезпечувати кадрами сучасне виробництво.

 

АФ «Вікторія» — багатопрофільне підприємство. Зовсім нещодавно тут запущено вже другий інноваційний елеватор. Господарство орієнтоване на насінництво — вирощує насіннєву кукурудзу та соняшник для компанії DuPont Pioneer. Є тваринництво — 2,5 тис. голів ВРХ, 1 тис. дійного стада. Уся техніка — нова і високотехнологічна.

Сергій Бондаренко переконаний, що саме такі господарства здатні забезпечити цікавою роботою молодих спеціалістів, зупинити їх виїзд на непевні заробітки за кордон.

Житло: на вибір під безпроцентну позику

«Кадровий голод відчуваємо, як і усі, — визнає гендиректор агрофірми. — Є ті, хто вирішує спробувати щастя за кордоном, переважно у Європі. Правда, є й інші, хто вже повернувся та проситься назад до нас на роботу».

Для приваблення молодих фахівців агрофірма пропонує допомогу в отриманні житла. Так, за останній час господарство забезпечило житлом з десяток молодих сімей, надавши його під безпроцентну позику від 10 до 20 років. Молоді спеціалісти самі обирають собі будиночок поблизу, агрофірма його купує та оплачує.

«Я не можу дозволити собі некваліфікованих працівників, приміром, для роботи на техніці вартістю по півмільйона доларів», — пояснює Сергій Бондаренко. — Забезпечуючи працівників пільговим житлом, я впевнений, що на найближчі 10 років маю надійних спеціалістів».

Техніка і сервіс

На госпдворі бачимо доглянуту, переважно нову техніку. У головного інженера Віталія Дибка пояснення прості та логічні. Трактори John Deer обирають невеликі — по 300-350 к.с., бо потрібна мобільність та маневреність на невеликих полях. А от 4 нових комбайни 770-ї серії взяли у повній комплектації, тож місцеві механізатори пройшли повний курс додаткової підготовки для роботи на високоефективному обладнанні.

Техніку Case у господарстві люблять за те, що регіон насичений сервісними центрами цього бренду. «З будь-якими деталями ніколи жодних проблем», — пояснює головний інженер.

Щоби зайвий раз не навантажувати ґрунт на полях, використовують додаткове обладнання, зокрема перевантажувачі Заводу Кобзаренка, знаного виробника, розташованого неподалік у Липовій Долині.

У величезних ремонтних майстернях кипить робота. Агрофірма капітально відреставрувала приміщення колишньої райсільгосптехніки. Тут навіть у сильні морози тепло, не нижче 18 градусів. На обігріві — 2 сучасних котли, що працюють на брикетах з відходів врожаю соняшнику. Альтернативне паливо використовується для обігріву всіх господарських приміщень агрофірми.

А от і місцева екзотика — імпортні кастраційні машини для роботи на насіннєвих плантаціях. Вони видаляють волоть гібридної кукурудзи. Їх тут жартома називають «перукарями».

Насіннєвий відбір

Відповідальна робота у насінництві потребує кращих агрономів. На 1400 га насіннєвої кукурудзи і 174 га соняшнику треба дотримуватися не тільки чіткої просторової ізоляції, але й інших жорстких умов, особливостей технологічних процесів. Від якості ж вирощеного насіння категорично залежить оплата за нього.

На допомогу господарство запрошує практикантів, студентів аграрних вишів. Заодно і приглядаються, обирають для себе майбутніх спеціалістів. Завдання з контролю за ділянками складні та виснажливі. Не всім під силу, визнає гендиректор. Зате можна визначити найвитриваліших, яких і залишають у господарстві.

Елеваторна свобода

На нещодавно відкритому елеваторі у Білопіллі агрофірма «Вікторія» додала до свого штату ще 60 спеціалістів.

Мати власні елеваторні потужності для тутешніх виробників означає бути вільними і прибутковішими. 

«Не йдеться про конкуренцію і боротьбу за клієнта. Агрокомпаніям заледве вистачає ємностей для сушіння та зберігання власної продукції, — пояснює Сергій Бондаренко. — Ринок диктує свої правила: хочеш все робити вчасно, оперативно — мусиш мати свій елеватор. Це питання свободи. Через підпорядковування чужим графікам доводиться зміщувати свої, через що страждає весь процес».

Разом із новим 2-лінійним елеватором агрофірма тепер має можливості одночасного зберігання 177 тис. тонн збіжжя.

Сою, соняшник і частину пшениці господарство поставляє на внутрішній ринок. А ось кукурудзу — переважно на експорт. Завдяки придбанню нових вагонів і можливостям нового елеватора експортна продукція без затримок доставлятиметься у порти.

Тваринництво як соціальний проект

До 40% працівників агрофірми зараз задіяні у тваринництві. Молоко відправляють переробнику в Шостці.

При всій сучасній автоматизації, зізнається керівник, з кадрами на фермах проблематично. Залишаються хіба що люди старшого віку. Особливо важко з ветеринарами, фельдшерами.

«Коли отримуємо хоч невеликий прибуток — радіємо. Загалом же в групі компаній вважаємо тваринництво соціальним проектом», — говорить Сергій Бондаренко.

Футбольна пристрасть

Агрофірму «Вікторія» надзвичайно цінують у місцевій Миколаївській об’єднаній територіальній громаді як головне бюджетоутворююче підприємство.

А от створений компанією у 2015 році футбольний клуб «Вікторія» надає містечку ще й особливого колориту.

«Сам дивуюся новій пристрасті, — посміхається Сергій Бондаренко. — Раніше нічого не мав спільного з футболом. Але, виявляється, він здатен об’єднати навколо себе масу захоплених людей і дати потужний заряд енергії».

Миколаївська команда стрімко стартанула і перемагала не тільки в обласних, але й у всеукраїнських аматорських турнірах. 29 червня взяла «золото» аматорського футбольного чемпіонату України.

Бондаренко показує чудове поле місцевого стадіону, для якого агрономи «Вікторії» любовно виростили спеціальну траву.

Розпочато і новий спортивний проект — будівництво футбольного поля, оснащеного автоматичним зрошенням і сучасним освітленням. З нього можна вести прямі телетрансляції.


Ірина Садова, AgroPortal.ua