Цього року сезон української черешні розпочався на три тижні раніше та з нижчих на 30% цін порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Про це AgroPortal.ua розповіла керівниця відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» м. Львів Тетяна Попович.
«Сезон характеризується раннім початком, достатньо великими обсягами врожаю та високим попитом, що підтверджує значення цієї ягоди на українському ринку. Сьогодні (станом на кінець червня. — Ред) вартість черешні практично зрівнялася із аналогічним періодом минулого сезону та становить 50-80 грн/кг», — прокоментувала Тетяна Попович.
Основними регіонами постачання черешні на «Шувар» є південні області України, зокрема Одеська, а також Львівщина, Закарпаття та Буковина.
За словами Тетяни Попович, сезон свіжих ягід і фруктів цього року також розпочався раніше. Зараз особливим попитом користується саме українська продукція — черешні, чорниці, абрикоси, персики тощо. Дефіцитних позицій на ринку не спостерігається.
На одеському гуртовому ринку «Початок» місцева черешня з'явилася ще наприкінці травня, гуртові ціни складали до 120 грн/кг, роздрібні — 150-180 грн/кг. Про це розповів директор ринку «Початок» Олександр Воропаєв.
«На ринок надходила черешня переважно з Одеської області. Обсяги та якість були достатніми. Короткочасний період дощів дещо вплинув на якісь, але не глобально. Люди купували та купують місцевий продукт із задоволенням, але, як завжди, скаржаться на дорожнечу. Якихось несподіванок із черешнею й іншими фруктами та ягодами, як і дефіциту, цього року немає», — прокоментував він.
На піку сезону ціна на черешню на одеському ринку знижувалась до 20 грн/кг. Зараз її період майже закінчився, в деяких місцевих господарствах останню черешню збирали на День Конституції й зараз дорозпродують.
Станом на початок липня черешня на ринку «Початок» пропонується за ціною: гуртом — 80-70 грн/кг, уроздріб — 100 грн/кг.
Для зберігання ультрафрешу на ринку працюють дизельні генератори, що підживлюють холодильні камери та освітлюють торговельні павільйони протягом доби, під час планових відключень електроенергії.
Цього року на Буковині добре пройшло запилення фруктових дерев. Заморозків під час цвітіння не спостерігалося, тому врожайність висока, розповів місцевий виробник черешні.
Цього сезону особливо складно контролювати птахів на ягідних плантаціях. Раніше достатньо було встановити відлякувачі, зараз застосовують різні системи, як-от прапори, «вертушки», і це не спрацьовує. Така проблема є в багатьох господарствах, можливо, це пов'язано з раннім початком сезону.
Збір черешні в господарстві відбувається вручну, працівників привозять з інших регіонів. Після черешні їм запропонують іншу роботу. Людей мало, але підприємства працюють.
Цінами на черешню виробник не задоволений. На старті сезону ситуація була кращою, потім на ринок вийшли приватні господарства, демпінгували ціни, а оскільки супермаркети завжди рівняються на базари, то й закупівельна вартість черешні знизилася. Більш-менш садівників влаштовує пропозиція мережі «Гудвайн».
Пора черешні на Буковині триватиме ще декілька тижнів, очікується врожай середньопізніх та пізніх сортів.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua