Малий обсяг дешевих українських ягід пов’язаний з нестачею робочої сили, скороченням внутрішнього попиту і, як наслідок, зменшенням виробництва.
Про це в ефірі «Українського радіо» розповів аналітик асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Максим Гопка.
«На собівартість ягід суттєво впливає виробнича складова, оскільки зростає вартість на засоби захисту рослин, логістику, паковання. Але останніми роками специфічним тригером, який важливий для ціноутворення і виробництва ягід, стала робоча сила — як і сезонна, так і постійна», — сказав він.
Як пояснив експерт, щоб зібрати ягоду, потрібно залучити людей, а також необхідні постійні працівники, які розуміють технології виробництва, мають досвід і знання на рівні агронома або технічного співробітника.
«Вплинули на врожай і погодні умови. Наприклад, сильні дощі, котрі були в травні та на початку червня, погіршили якість черешні, що зменшує як її вартість, так і пропозицію. Така черешня буде погано зберігатися, і це розуміє виробник, якому потрібно якомога швидше її продати. Також задовольнити внутрішній попит допомагає імпортна пропозиція», — пояснив Максим Гопка.
І додав, що за останні три роки всі ягідні культури просіли у виробництві. Якщо порівняти динаміку загальної площі насаджень у виробництві за 2023 рік із 2020 роком, то, наприклад, зерняткові (яблука, груші) зменшились на 14%, абрикос — на 25%, черешня — на 38%, вишня — на 10%.