Орендувати чи мати у власності: які вигоди «зашиті» в лізинг техніки

23 квітня 2021, 09:22 4050

Ситуація, коли в господарстві у фермера 1-2 трактори та незначне навісне обладнання, для європейців природна. Вони часто беруть необхідну техніку та обладнання в оренду. В Європі на лізинг припадає понад 30% інвестицій в основні фонди.

В Україні сільгоспвиробники ментально воліють мати все необхідне у власності. Але бажання раціонально розпоряджатися власними обіговими коштами підштовхнуло агробізнес до нових моделей роботи. Одна з них — лізинг. Заступник члена правління Credit Agricole Александр Чеснакофф і начальник управління лізингу Юрій Василенко розповіли про те, як лізинг може допомогти агробізнесу, а також — як клієнту отримати кешбек до 15% від суми фінансування.

Ринковий зріз

У 2020 році портфель лізингових угод в Україні зріс більш ніж на третину і досяг майже 53 млрд грн. Найпопулярнішим предметом лізингу стала сільськогосподарська техніка та обладнання — їхня частка склала 27%. Такі дані Асоціації українських лізингодавців.

Підхід українських сільгосптоваровиробників змінюється: необхідність акумулювати операційні кошти в кризові часи і за кілька місяців до відкриття ринку землі змушує їх аналізувати вигоди від оренди техніки і все частіше до неї вдаватися. Адже посівну ніхто не відміняв, а техніка поступово зношується, і її потрібно оновлювати, продавати, що забирає у бізнесу додаткові ресурси і несе додаткові ризики.

Математика лізингу

Правильний лізинг — це сервіс, кажуть в Credit Agricole, який восени 2020 року розширив свою продуктову лінійку і запустив фінансовий лізинг. 

Заступник члена правління Credit Agricole Александр Чеснакофф зазначає, що найбільша перевага лізингу полягає в швидкості оформлення договору та отримання необхідної техніки: і прийняття рішення, і доставка техніки може вкластися до 10 днів. Крім цього, в послузі лізингу вже включено страхування та реєстрація активу в держоргані.

Згідно з угодою лізингу, предмет надається в довгострокову оренду. «Клієнтові передають майно в тимчасове повне користування і володіння. Клієнт спокійно використовує техніку та обладнання в господарській діяльності, заробляє з їхньою допомогою, звільнивши одночасно оборотні кошти, адже йому не потрібно відразу платити 100% вартості активу. Він не має права тільки передавати техніку в сублізинг, продавати і відчужувати її», — уточнює Юрій Василенко.

Програма фінансового лізингу Credit Agricole розрахована на фінансування від 1 до 5 років з початковим внеском від 15% вартості активу. За порівняно короткий період з моменту, коли запустився продукт, в банку вже побачили чіткий інтерес не тільки з боку клієнтів, але і вендорів і дилерів. Банк співпрацює з такими провідними виробниками як JOHN DEERE, CLAAS, BERTHOUD і їхніми офіційними дилерами. Також пропонує в лізинг техніку партнерів — відомих компаній «ПОЛЕТЕХНІКА» (с/г техніка та обладнання) та WINNER (легкові та комерційні автомобілі).

За словами Юрія Василенка, українські аграрії зацікавлені в придбанні в лізинг тракторів, комбайнів, обприскувачів, ґрунтообробної техніки, причіпного обладнання, сівалок, плугів.

У банку не ставлять обмежень, щоб техніка, надана в лізинг, була виключно західна, аграрій може взяти в лізинг і продукт вітчизняного виробника.

А недавно Європейський банк реконструкції та розвитку погодив Credit Agricole кредит на суму €25 млн, завдяки чому клієнти можуть отримати грант (кешбек) до 15% від суми фінансування (грант фінансується ЄС). Для цього необхідно вибрати техніку з каталогу або дізнатися її характеристики і вартість у продавця і звернутися до особистого менеджера Credit Agricole або написати на електронну адресу [email protected] 

Умови лізингу

У Credit Agricole є базові вимоги до лізингоотримувачів. Важливо, щоб компанія останні два роки працювала на українському ринку і могла надати звітність за цей період. Банк також аналізує, чи має сенс для клієнта придбати ту чи іншу техніку саме зараз, чи зможе компанія її обслуговувати тощо.

«Якщо ми готові фінансувати обраний предмет, відправляємо індикативну пропозицію клієнту з урахуванням страхування, реєстрації або інших додаткових послуг, якщо цього вимагає угода. Якщо це діючий клієнт, який вже має ліміт в Credit Agricole, тоді процедура проходить дуже швидко. Якщо клієнт новий, то ми попросимо невеликий стандартний пакет документів, баланс форма 1 і форма 2, оборотно-сальдову відомість і розшифрування до фінансової звітності. Якщо все в порядку, ми укладаємо договір лізингу і передаємо вже готову до використання техніку», — розповідає Юрій Василенко. За його словами, стандартом для банку є земельний банк від 200 га. Однак розглядають і клієнтів від 50 га, серед іншого пропонують в лізинг малосильні трактори.

«В Україні агровиробництво в більшій мірі індустріальне, ніж у Франції, звідки походить група Credit Agricole. Там маленькі ферми — 10-20 га, а від 100 га — це вже дуже великі. Тут 100 га — це відносно невеликі компанії. У Франції популярні кооперативи, і вони можуть взяти техніку в лізинг для загального користування всіма членами кооперативу. Тут не так. Ще одна особливість України: тут завжди знайдеться клієнт, який хоче щось придбати в останній момент. Але ми готові з цим працювати», — додає Александр Чеснакофф. 

Маючи в своєму розпорядженні міжнародну експертизу, адже крім Франції, група Credit Agricole надає лізингові послуги в Польщі, Італії, Сербії, Вірменії, в банку українським аграріям надають європейський продукт із прозорими умовами, без додаткових комісій і прихованих платежів. «Наш таргет — щоб клієнту сподобалося і щоб у нього не виникло жодних сумнівів у нашій порядності та щирому прагненні розвивати взаємовигідне партнерство», — розповідає Юрій Василенко.

Французька Credit Agricole Leasing & Factoring підтримувала запуск послуги на українському ринку. Українська «дочка» працює під їхньою парасолькою і може використовувати бренд, але одночасно розвиває власний бренд Credit Agricole Leasing, оскільки вірить у майбутнє ринку лізингу та з оптимізмом дивиться в майбутнє.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua