Аграрії не можуть отримати обіцяного кредитування

05 квітня 2022, 06:50 4213

Сільгосптоваровиробники не можуть отримати анонсовані урядом кредити. Вони звертаються до банків, але позитивного рішення про фінансування не отримують.

Про це AgroPortal.ua розповів голова ФГ «Степове» (Черкаська обл.) Віталій Дубенець.

propData.content.image
Віталій Дубенець, голова ФГ «Степове»

«Зараз я обробляю 92 га землі, крім того, ще кілька паїв, які не можу оформити через те, що не працює реєстр. Наразі ми вже розпочали весняно-польові роботи. Оремо ділянки там, де не встигли це зробити восени. Є проблема з доступом до вже купленого раніше пального, кожен день треба брати талони в місцевій ТГ, щоб відпустили 100-200 л дизпалива. В принципі, необхідні матеріали в основному всі є, крім гербіцидів і коштів, щоб провести сівбу»

Господарство має на елеваторах зерна на 2 млн грн, а на рахунку — 1,5 тис. грн, причому всі кредитні лінії зникли

Змінити структуру сівозміни у нинішніх умовах у ФГ «Степове» не можуть. Ще з осені встигли закупити насіння соняшнику та кукурудзи. Планували посіяти декілька гектарів гречки, але дістати зараз посівний матеріал ще та проблема.

Мінімальна площа для отримання кредиту — 100 га

Віталій Дубенець, як і багато аграріїв України, опинився у досить складній ситуації, вирішити яку можна було б за отримання вже всім добре відомого кредитування. Та, на жаль, в жодному банку, до якого він звертався, позитивної відповіді не отримав. 

«Найпростіша процедура отримання кредиту в ПриватБанку, рішення приймається за декілька днів. Але цей банк придумав свої вимоги: відповідно до прийнятої постанови КМУ, мінімальна площа для отримання кредиту становить 100 га. Це автоматично обмежує доступ багатьом невеликим фермерським господарствам і підприємствам. Намагався якось прояснити цю ситуцію, але відповідь і в центральному офісі — мінімум 100 га, і нічого не можуть зробити», — говорить Віталій Дубенець. 

Фермер має в цьому банку 17-річну кредитну історію, господарство користувалося декількома кредитними лініями, ризик неповернення кредиту по підприємству низький. 

Заявки приймають, але фінансування програми немає

Віталій Дубенець також звертався в Ощадбанк, подав документи для перевірки підприємства. 

«Основний пакет ще не передавав, оскільки потрібно пройти попередню перевірку. Банк уже почав приймати заявки, але там визнають, що в них немає чіткого переліку і процедури. Вони збирають документи на заявки, а фінансування ще немає. Пакети документів відправляють на центральний офіс. Скільки будуть прийматися рішення, не знають, але попередньо говорять, що близько місяця. Перелік документів значний: щоб його підготувати, неохідно багато часу. А сіяти потрібно в середині квітня, тож такий варіант не підходить за часом», — зазначає голова ФГ «Степове».

Рішення протягом місяця — запізно для сівби 

Фермер розповідає, що в державному Укргазбанку, куди він теж звертався, повідомили, що і в них є програма. Відповідно до постанови вона передбачає отримання кредиту на закупівлю товарів, необхідних для здійснення сільськогосподарської діяльності, зокрема ЗЗР, насіння. Але не включає, наприклад, можливості виконання польових робіт. 

«Особисто для мене важливою є послуга посіву. У нас немає сівалки, тому кожного року ми наймаємо її за договором надання послуг. Ще цікавим моментом є надання кредиту тільки на умовах співфінансування. Як вони повідомили, 30% сплачує моє господарство за власний кошти і 70% надають вони. Перелік документів — один із найбільших: безліч анкет, багато розшифровок балансу, структура власності, судові справи, кредити попередні, виконавчі провадження по учасниках тощо. За часом — приблизно до місяця приймають рішення про надання чи відмову», — пояснює Віталій Дубенець.

Проблема кредитування невеликого бізнесу

Останнім, куди звернувся аграрій, був державний Укрексімбанк. Але й там є проблема кредитування невеликого бізнесу, вони націлені на більші суми кредитів — від 1 млн грн. Через це фактично в них не працює ця програма. Там надали перелік документів, анкету для попереднього заповнення, якщо, можливо, щось зміниться в майбутньому, але поки що сказали, що не можуть допомогти. Тож виходить, що в кожному з банків реально ця програма тільки розпочинається, механізмів немає, і в кожного свій окремий підхід.

«За моєю інформацією, тільки в ПриватБанку почали видавати окремі кредити, інші ще не можуть цим похвалитися. І чи встигнемо ми отримати кошти до початку сівби — відкрите питання. Мінагрополітики просить повідомляти про конкретні випадки відмов банків, а вони далі будуть з ними працювати. Але розгляд заявок та збирання документів займає багато часу. До речі, всі названі банки, крім ПриватБанку, просять заставу, оскільки держава гарантує 80% кредиту», — підсумував Віталій Дубенець.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua