У 2017 році село увійшло до Дальницької ОТГ. З того часу його інфраструктура значно покращилася. Було здійснено капітальний ремонт пішохідних доріжок, вуличного освітлення та водогону, а також встановлені водонапірні башти. У селі працює ФАП, який обслуговує місцевих мешканців, та придбана машина швидкої допомоги.
У громаді працює багато фермерів, які вирощують виноград, кавуни та дині. Проте в аграрному напрямку є проблеми. Стійкі посухи, постійні вітри та пекуче сонце вже декілька років приносять аграріям великі збитки. Є можливість проведення штучного поливу, але це потребує великих коштів.
«Головним питанням, яким ми переймаємося, є екологічні проблеми рідного краю: несанкціоновані сміттєзвалища, ерозія та зсуви, які знищують узбережжя Чорного моря. Ми віримо, що організація зеленого туризму дозволить привернути увагу суспільства до цих проблем», — розповідає директор Дальницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Наталія Цісар.
Діти з місцевої школи вже організовують оглядові екскурсії «Санжійка — перлина на березі Чорного моря» для вчителів з інших шкіл, учнів із сусіднього міста та іноземних гостей. Діти-екскурсоводи показують відвідувачам села будинок письменника Паустовського та маяк, місце на узбережжі, де любив виконувати пісні Висоцький, місця зйомок фільмів «Д'Артаньян і три мушкетери» та «Приморський бульвар». Після екскурсії гостей села пригощають юшкою зі свіжої риби, що водиться у водах Чорного моря, місцевими овочами та фруктами.
На конкурс «Неймовірні села України 2020» громада Санжійки подала бізнес-проєкт зі створення музею вирощування сільгоспкультур Південного регіону у шкільній теплиці.
«Ми б хотіли, щоб наша екскурсія селом розпочиналася з демонстрації технології вирощування кавунів, винограду та динь, які мають особливий місцевий смак. Тому ми прагнемо здійснити реконструкцію теплиці, яка знаходиться на території школи, та облаштувати там музей, — додає директор школи. — Це буде теплиця, в якій, крім демонстрації процесу вирощування місцевих овочів, будуть вирощуватися квіти та саджанці дерев. Частину квітів із теплиці планується реалізовувати на місцевому ринку з маркуванням AgroРortal.ua».
Теплиця буде використовуватися також і в навчальних цілях: для спостереження за розвитком рослин, вирощування нових сортів овочевих культур. А робота в ній буде здійснюватися в осінньо-зимово-весняний період, тобто під час навчання дітей у школі.
«Проєкт плануємо реалізувати в березні за два тижні. Як тільки будуть закуплені матеріали, зразу почнуться роботи, які ми плануємо здійснити самотужки, без залучення фінансів. У громаді є фахівці зі встановлення теплиць, тому роботи будуть здійснені швидко і якісно», — говорить Наталія Цісар.
Кошти, необхідні для реалізації проєкту
Найменування | Сума, грн |
Матеріали: металевий каркас, плівка, ґрунт, транспортні витрати тощо | 38 895 |
Встановлення сонячних батарей | 61 000 |
Проведення робіт із виготовлення й демонтажу теплиці з фарбуванням | На волонтерських засадах |
За власні кошти школа планує придбати і встановити обігріваючий пристрій для опалення теплиці у весняний період, під час вирощування розсади рослин.
«Реалізація проєкту допоможе залучити учнів до вирішення екологічних проблем, дозволить перевірити набуті знання на практиці, сприятиме вихованню майбутніх працівників сільського господарства», — впевнена Наталія Цісар.