У агросезоні-2023, коли на часі тотальна економія коштів, правильний розподіл усіх ресурсів і отримання максимального врожаю, актуальним є вчасне коригування технології вирощування стратегічно важливих культур, зокрема їх системи захисту, що кардинально впливає на результат.
Зони втрат урожаю соняшнику та як їх уникнути
Класичні підходи у вирощуванні основних сільськогосподарських культур уже давно вичерпали свою ефективність і доцільність. Оскільки кліматичні та економічні умови кожного наступного року спонукають до оптимізації виробництва, точного розподілу ресурсів і більш раціонального використання кожного гектара землі. За обмеженого бюджету аграріїв і низьких цін на продукцію єдиний спосіб для реалізації цих завдань — зміна технологій, застосування сучасних інструментів, що дозволяють отримати кращий результат за менших затрат.
У вирощуванні однієї з найбільш актуальних культур на світовому ринку — соняшнику — втрати врожаю через хвороби можуть перевищувати 30%, а втрати, що виникають через обробку посівів (фунгіцидами, інсектицидами і десикантами) колісною технікою, досягають 5-10% врожаю, що дорівнює або перевищує той обсяг посіву, який може знищити шкідник.
Таким чином, на 5 тис. га землі 500 га просто витоптується через технологічні колії. За урожайності 3 т/га соняшнику і вартості насіння 15700 грн/т недоотримання врожаю становить 1500 т насіння з 500 га вартістю 23 550 000 грн, або $588 750 (за курсом 40 грн/$1 ).
Уникнути таких втрат можна завдяки внесенню необхідних препаратів для захисту культури агродронами, з якими механічне пошкодження посівів під час обробки дорівнює нулю.
До того ж безпілотна техніка для сільського господарства має значно нижчу ціну, ніж самохідна, що, безсумнівно, позитивно відобразиться на загальній економіці підприємства та не дасть господарю застрягнути в боргах.
*Дрон-обприскувач XAG V40 без додаткового устаткування коштує приблизно $8 200 (327 999 грн) за курсом 40 грн/$1, тоді яка самохідний обприскувач має ціну на рівні $230-250 тис.
Обприскування дронами — світова тенденція й вирішення актуальних проблем
Рясні опади та пізні фази розвитку рослин не дозволяють зайти в поле колісною технікою та вчасно провести необхідні агрономічні операції. У такому випадку єдина альтернатива — це обприскування культури з повітря.
Покращення результату завдяки якісному моніторингу
Професійний підхід до збирання інформації про поле є одним із прихованих резервів на шляху до оптимізації витрат. Використовуючи якісний аналіз поля та сучасні інструменти, можна вирахувати продуктивність кожного гектара й провести операцію із живлення та захисту культур лише там, де це доцільно, точно розподіливши ресурси. Досвідом у цьому напрямі сьогодні активно ділиться з аграріями компанія AgriLab.
Супутникові дані дозволяють здійснити аналіз ґрунту, погоди та стану посівів. Утім, обстеження полів можна також виконувати дронами (до 3000 га за добу).
Окрім того, AgriLab має практичний досвід використання дронів-обприскувачів у внесенні ЗЗР та проведенні десикації, яким під час практичної конференції «Досить марно втрачати кошти. Прибуткова соя та соняшник з агродронами в умовах 2023» поділився керівник відділу науково-технологічного забезпечення компанії AgriLab Володимир Махота. Зокрема, компанія успішно застосовувала УМО під час внесення регуляторів росту та фунгіцидів.
Антон Жемердєєв, заступник генерального директора з комерційних питань «ТАС Агро»
Хто буде експериментувати й рухатися вперед, той буде більш конкурентоспроможним. Нам потрібно переходити на електронні CRM-системи й детально все прораховувати, розробляти покрокову стратегію та ставити чіткі плани для виконання завдань. І це допоможе пережити нам наступний рік. Він виглядає складним, але всі ми розуміємо, що на нас лежить ноша не лише рентабельності агробізнесу, а взагалі виживання країни. Ми розуміємо, що агро сьогодні — це 50% + валютної виручки, це наш економічний фронт. Тому здаватися не можна.