Не секрет, що вітчизняні аграрії намагаються максимально оптимізувати виробничі процеси, щоб заощадити кошти та не втратити у врожайності — зрозумілий крок у наш непростий час. Проте великі врожаї мають інший бік медалі: сільськогосподарські культури виносять з ґрунтів частину біогенних елементів. Це впливає на зниження родючості. Тому раціональний та виважений підхід до землеробства потрібно починати з відновлення родючості та здоров’я ґрунту.
Деструктор-оздоровлювач ґрунту Екостерн виробництва БТУ-ЦЕНТР стане в нагоді аграріям, для яких здоровий ґрунт та висока врожайність у пріоритеті. Про головні особливості біопрепарату Екостерн, проблеми ґрунтів та біологізацію землеробства розповідає доктор с.-г. наук, керівник «Інституту прикладної біотехнології» Світлана Корсун.
Сучасні агротехнічні прийоми в землеробстві провокують погіршення фітосанітарного стану ґрунту, зниження його біологічної активності та гумусованості. Але проблеми українських ґрунтів не вичерпуються лише зазначеними. Розберемо основні з них.
Зважаючи на вищеназвані фактори рекомендується використовувати біологічні препарати, які необхідно додавати в ґрунт. Дози біопрепаратів невеликі — від 1 до 4 л/га. Але треба зауважити, що в 1 мл препарату міститься кілька мільярдів агрономічно корисних мікроорганізмів, які протидіють патогенам. Тоді як в 1 мг ґрунту — десятки або сотні тисяч різних мікроорганізмів, у тому числі й шкідливих. То ж сьогодні біопрепарати надзвичайно актуальні в технологіях вирощування сільськогосподарських культур. Це перший крок до відтворення родючості ґрунтів та біологізації технологічних процесів.
Світлана Корсун називає ряд фундаментальних задач, які виконує деструктор-оздоровлювач ґрунту.
Вся органічна речовина ділиться на живу біомасу, та неживу, а саме: органічні рештки рослин, тварин, мікроорганізмів, продуктів їх метаболізму, специфічні новоутворені гумусові речовини. Основна частина неживої органіки в ґрунті — це гумус (до 85%) і чим більше гумусу тим родючий грунт. Рослинні рештки (нежива органіка) складають близько 10%. Ґрунтова флора і фауна (макро- і мезофауна, мікроскопічні гриби та водорості) — близько 5%.
Світлана Корсун пояснює, що спочатку рослинні рештки подрібнюються. Подрібнені частинки підлягають гідролізу та окисно-відновним процесам за участі ферментів, синтезованих мікроорганізмами. Так утворюються проміжні продукти деструкції, які під дією ферментів (біокаталітичні процеси) частково мінералізуються, а частково конденсуються до гумусових речовин. Деструктор пригнічує патогени, та сприяє процесам деструкції: гідролізу, окиснення, мінералізації, утворенню гумусу в ґрунті.
У 2021 році Екостерн Класичний було підсилено новим комплексом мікроорганізмів. Оновлений склад включає штами роду Bacillus, Paenibacillus, Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus, Agrobacterium та гриби роду Trichoderma. Вони є активними деструкторами рослинних решток, сприяють загальному поліпшенню фітосанітарного стану ґрунту та його біологічної активності.
За словами Світлани Корсун, при виробництві мікроорганізмів як сировини для біологічного препарату, кінцем процесу ферментації вважається не лише висока кількість мікроорганізмів, яка утворилась у ферментері, а й той момент коли мікроорганізми утворюють необхідну кількість біологічно активних речовин, щоб у них відбувся процес самоконсервування. Таким чином, вони переходять в неактивний, «сплячий» стан. Саме так вони зберігаються в холодильниках на складах виробника. Тобто, у готовому препараті ці мікроорганізми поєднані в неактивній формі. Саме тому у фермерські господарства та агрохолдинги препарат доставляють безпосередньо перед внесенням і це здійснюється розвинутою логістичною службою компанії БТУ-ЦЕНТР.
Польове дослідження проводив УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, вивчаючи інтенсивність деструкції соломи та вміст гумусу в ґрунті після внесення Екостерна.
Дослід був проведений на чорноземі типовому.
Сівозміна: кукурудза-ячмінь ярий-гречка-пшениця озима-горох.
Добрива: маса сидерата (гірчиця біла) з урахуванням внесених урожаєм поживних елементів.
У результаті внесення Екостерн фахівці зафіксували підвищення деструкції практично на 50% (результат залежить від типу ґрунту, кількості органіки, якості внесеної органіки тощо). У цьому ж досліді було встановлено, що за період 2011-2014 рр. кількість гумусу в ґрунті зросла на 0,5%. Вологозабезпечення було кращим там, де використовували Екостерн. Під час досліду також вивчали фізичний стан ґрунту. Науковці виявили тенденцію до зниження щільності ґрунту саме на тих ділянках, де використовували деструктор.
В «Інституті прикладної біотехнології» проведено модельні досліди на дерново-підзолистому, темно-сірому опідзоленому, лучно-чорноземному ґрунтах і чорноземі типовому. Згідно результатів, отриманих в «ІПБ», деструкція відбувалась у всіх випадках: незалежно від типу ґрунту Екостерн продемонстрував позитивний результат. Втім, за словами Світлани Корсун, на ефективність дії препарату може мати вплив кислотність ґрунту, його засоленість, гранулометричний склад, кількість карбонатів.
У 2022 році в «Інституті прикладної біотехнології» провели низку лабораторних експерименлів, в результаті яких прийшли до висновку, що навіть невелика кількість мінеральних добрив (5 кг фізичної маси аміачної селітри чи КАСу) внесена в баковій суміші з Екостерном, дає гарний поштовх до активізації дії мікроорганізмів.
Системне застосування біологічних препаратів і органічних добрив — це основний економічно і екологічно доцільний важіль оптимізації агротехнологій, розширення біологічної різноманітності і відтворення біологічної активності ґрунту.
Більше про Екостерн: дослідження, відгуки, норми внесення