Успішний досвід інтегрування біотехнологій, або Як бути ефективним без зайвих витрат

07 червня 2024, 05:48 1458

Свідомі та прогресивні аграрії прагнуть зменшити пестицидне навантаження та використання мінеральних добрив, проводять оздоровлення ґрунту, при цьому вирощують гарні врожаї та зберігають ефективність виробництва. Весь цей комплекс завдань можливий і досяжний для кожного аграрія за умови використання біотехнологій.

Щорічно препаратами найбільшого в Україні виробника біологічних препаратів — компанії BTU — обробляється понад 4,5 млн га, і ця цифра постійно збільшується, адже Україна рухається в бік ЄС, а там поширена тенденція до споживання якісних і органічних продуктів. 

З біопрепаратами української компанії працюють не лише вітчизняні фермери, а й аграрії у понад 20 країнах світу. За 25 років своєї роботи український виробник завдяки якісним і ефективним продуктам завоював довіру споживачів і зайняв значну частку на світових ринках. Цього року компанія «БТУ-Центр» провела успішний ребрендинг і тепер на лого має три літери — BTU.

В оновленому вигляді компанія була офіційно презентована під час дводенного форуму GRAIN STORAGE + AGRO UKRAINE, де провела панельну дискусію «Біологізація в агро. Кроки до втілення».

propData.content.image
Олександр Оцабрик, керівник відділу впроваджень біотехнологій BTU

Сьогодні з компанією BTU співпрацює 33 агрохолдинги та понад 2700 різних за розміром агропідприємств. Маємо укладені Меморандуми про стратегічну співпрацю із найбільшими гравцями на українському аграрному ринку — МХП, Kernel, «Астарта», УКАБ. Також працюємо з багатьма дослідними станціями в різних областях, де проводять дослідження продуктів і надають аграріям рекомендації з використання наших препаратів для отримання максимальної ефективності від кожного продукту.

Для збереження родючості ґрунту, захисту рослин від шкідників і хвороб та збільшення врожаю фахівці компанії BTU розробили 60 різних за призначенням біопрепаратів (біодеструктори, біодобрива, біоінсектициди, біофунгіциди та інші продукти). Щоб продукція була якісною, до групи компаній входить Інститут прикладної біотехнології, який займається дослідженням біопрепаратів, а також побудовані сучасні склади, власний логістичний автопарк, що постачає препарати по всій Україні та до 20 країн світу.

Над створенням нових продуктів працює науковий штат, а загалом у компанії — понад 500 співробітників. 

Біопрепарати як невід'ємна частина технологій. Досвід у понад 10 років

Фермерське господарство «Геркулес» із BTU співпрацює вже понад 10 років та застосовує у виробництві майже всю лінійку препаратів компанії. За цей час підприємство внесло на свої поля 27 тис. т біопрепаратів.

propData.content.image
Віктор Шеремета, директор ФГ «Геркулес»

Потреба в біопрепаратах виникла, коли прийшло розуміння, що якщо масово застосовувати хімічні препарати у виробництві, життя на нашій землі може припинитися. Я, мої діти та онуки живемо в населеному пункті, де знаходяться наші виробничі поля, і тому збереження родючості ґрунту для мене особисто — пріоритет. У цьому допомагають біопрепарати. До того ж ще є значний економічний ефект від їх використання.

Фермер розповідає, що в період, коли азотні добрива коштували понад 40 тис. грн/т, у господарстві почали ще інтенсивніше працювати з біопрепаратами. Використання продуктів BTU було економічно набагато вигіднішим, ніж купівля імпортних добрив.

«Також активно продовжуємо працювати з такими препаратами як деструктори стерні та Липосам. Це продукти BTU, які ми застосовуємо вже понад 10 років. Практично на всіх полях з ґрунтовими гербіцидами використовуємо Липосам. Склероцид застосовували на тих полях, де бачили проблеми з білою гниллю», — розповідає Віктор Шеремета. 

Він додає, що повністю відмовитись від хімічного захисту в інтенсивному виробництві навряд чи вдасться, але використання максимально біологічних препаратів — це те, до чого потрібно прагнути кожному агровиробнику. І зараз у ФГ «Геркулес» працюють над тим, щоб повністю перейти на інсектициди біологічного походження.

Чому аграрії інтегрують біопрепарати у виробничі технології

Підприємство «Терезине» спеціалізується на тваринництві та проводить велику роботу з органічними добривами. Саме біологічні препарати дають можливість покращити доступність поживних речовин, підвищити біологічну активність у ґрунті та покращити стійкість рослин до хвороб.

Свою професійну діяльність головний агроном ТДВ «Терезине» Олександр Мороз розпочинав з міжнародних хімічних компаній і потім прийшов у агровиробництво. Він зізнається, що спочатку в нього не було віри в ефективність біопрепаратів. Але на підприємстві активно впроваджували біологізацію, і агроном на власні очі побачив результати, тому сьогодні є прибічником розумного поєднання хімічних та біологічних препаратів.

propData.content.image
Олександр Мороз, головний агроном ТДВ «Терезине»

Для покращення родючості ґрунту ми активно використовуємо Граундфікс, який дає можливість покращити доступність для рослин таких сполук як фосфор і калій. Вже протягом 4 років застосовуємо біологічний захист проти шкідників у овочівництві в закритому ґрунті та садах. Мікофренд використовуємо для обробки насіння озимих зернових. Склероцидом боремося з білою гниллю, результат задовольняє. Загалом із застосуванням біопрепаратів маємо прибавку врожайності: на соняшнику — 0,5 т/га, на сої — 2 ц/га.

Наразі на підприємстві продовжують проводити дослідну роботу з використання біопрепаратів BTU. Нові продукти випробовують на дрібноділянкових дослідах. 

Біопрепарати — безальтернативне рішення майбутнього

Після 5 років використання біопрепаратів директор ФГ «Світ Ланів» Олександр Єгоров уже не бачить подальшого існування підприємства без продуктів BTU.

propData.content.image
Олександр Єгоров, директор ФГ «Світ Ланів»

Ґрунт — це основний інструмент аграрія, і ощадливе ставлення до нього та подальший розвиток господарств неможливі без використання біологічних препаратів. Навантаження, яке дають мінеральні добрива, призводить до окислення ґрунтів, і вийти з цієї проблеми можна лише вапнуванням або застосуванням органічних добрив. Ми за рекомендацією BTU прийняли рішення йти до оздоровлення ґрунту шляхом застосування органічних добрив і будемо розвиватися в цьому напрямі. Завдяки науковцям BTU ми спростили для себе перетворення гною на компост, і це буде дуже ефективно для господарства і подальшого інвестування у виробництво.

Підприємство багато років поспіль використовує у своїх технологіях мікоризні препарати, біофунгіцид Склероцид та має значний досвід оздоровлення ґрунту. Олександр Єгоров розповів, що цього року заклали нові дослідні ділянки з використанням біологічного інсектицидного захисту, адже аграрій переконаний, що у виробництві потрібно більше схилятися до застосування біопрепаратів — за ними майбутнє.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua