Стратегія росту: сучасний елеватор як складник ефективного розвитку агробізнесу

19 грудня 2024, 06:17 573

Побудувати свій елеватор власники ТОВ «Стример плюс» планували ще на початку 2022 року, але після повномасштабного вторгнення у господарстві спрямували всі наявні ресурси на підтримку Збройних сил та місцевої громади. Коли ж з'явилася можливість, підприємці повернулися до будівництва елеваторного комплексу, адже без цього неможливий подальший розвиток агробізнесу.

Сімейне фермерське господарство «Поділля» обробляє 1600 га на Хмельниччині. Директор підприємства Андрій Сопрук розповідає, що вирощують соняшник, пшеницю, кукурудзу, сою, а вже з наступного року планують переходити на американську технологію вирощування. Для ефективного ведення аграрного бізнесу необхідно мати власний елеватор. Тож Андрій Анатолійович став основоположником ідеї його будівництва, залучивши до цього свого партнера по підприємству «Стример плюс».     

propData.content.image
Андрій Сопрук, директор та співвласник ТОВ «Стример плюс», директор СФГ «Поділля»

Раніше ми зберігали зерно в підлогових складах та користувалися послугами  сторонніх елеваторів. З часом усвідомили, що, маючи власний елеватор, зможемо доробляти й реалізувати наше зерно вчасно та за кращою ціною. А також плануємо надавати послуги іншим агропідприємствам.

Перша черга елеватора працює, в планах побудувати ще дві

На початку грудня відбулося урочисте відкриття елеватора ТОВ «Стример Плюс». На честь такої події на території підприємства підняли другий за величиною прапор у Хмельницькій області, а флагштоком для нього слугує височенна вежа мобільного зв'язку. 

Наразі збудована та запущена в експлуатацію перша черга з трьох запланованих. Загалом елеватор розрахований на загальний обсяг зберігання 19 тис. т.

На даному етапі елеватор складається з силосу ємністю 6,3 тис. т, двох хоперів — для попереднього зберігання вологої зернової маси на 500 т і для автовідвантаження на 70 т, транспортного обладнання максимальною продуктивністю 100 т/год. Встановлена зерносушарка Brice-Baker продуктивністю 28 т/год (за зниження вологості з 20% до 14% по кукурудзі). Також на елеваторі встановлено зерноочисну машину потужністю 100 т/год.

Все технологічне обладнання, крім очисної машини, від компанії KMZ Industries, яка також проводила шефмонтаж, автоматизацію та здійснювала пусконалагоджувальні роботи на елеваторі. 

propData.content.image
Андрій Сопрук, директор та співвласник ТОВ «Стример плюс», директор СФГ «Поділля»

Ми обрали для будівництва елеватора компанію KMZ Industries насамперед через те, що вона вітчизняна. До того ж це лідер серед виробників українського елеваторного обладнання, який виготовляє повний комплекс устаткування світової якості. Відіграли роль і наявні партнерські стосунки з власниками компанії. Тому вибір був очевидним.

Будівництво і запуск у короткі терміни

За словами керівника регіонального представництва KMZ Industries Руслана Демчука, елеватор такого рівня з потужною сушаркою був збудований і запущений в максимально короткі терміни. Щоб забезпечити такий темп, старанно працювали всі підрядники. 

propData.content.image
Руслан Демчук, керівник регіонального представництва KMZ Industries

Договір на постачання обладнання був підписаний весною, а виконаний вже влітку. На початку серпня на об’єкт, на якому вже велись бетонні роботи, було завезено все необхідне устаткування. Його монтаж також пройшов досить швидко та якісно за сприяння нашого шеф-монтажника. Фахівці відділу автоматизації KMZ Industries після підготовки технологічного обладнання почали підключати та прописувати програмування під цей елеватор. Після процесу пусконаладки наприкінці осені вже були здійснені тестові запуски. Фактично елеватор було побудовано та запущено в роботу за 6 місяців, що є справді вражаючим результатом.

Уже зараз зерносушарка вийшла на повну потужність роботи: просушено першу партію 600 т кукурудзи. За словами операційного директора елеватора ТОВ «Стример Плюс» Івана Михальчука, сушарка працює на газі, оскільки, за підрахунками, цей варіант виходить найдешевшим для підприємства. Але в планах є перехід на альтернативну енергетику. Ймовірно, до цього питання повернуться після завершення будівництва трьох черг елеватора.

Особливості автоматизації та поєднання різних систем 

У відділі автоматизації KMZ Industries теж відмічають, що в короткі терміни вдалося виконати надзвичайно великий обсяг роботи, щоб за два місяці повністю ввести елеваторний комплекс в експлуатацію. На елеваторі автоматизовані всі процеси: вибору маршрутів, сушіння та відвантаження зерна, очищення

propData.content.image
Микола Чешихін, начальник відділу автоматизації та електропостачання компанії KMZ Industries

Автоматизований елеваторний комплекс ТОВ «Стример Плюс» відповідає всім сучасним стандартам. Хоча це була нелегка автоматизація в плані реалізації проєкту. Річ у тому, що KMZ Industries взяли його в роботу в процесі реалізації проєкту іншим виконавцем. На етапі першочергових домовленостей замовник не відразу відчув усю важливість і простоту у втіленні рішень, коли більшість робіт здійснює один виконавець, тому вибір припав на іншого підрядника. Але війна змінила плани, і замовнику довелося на середині шляху змінювати компанію-автоматизатора. Фахівці KMZ Industries вимушені були працювати, маючи в основі проєкт і технічні рішення, які розроблялися іншою підрядною організацією, а також набірку вже готових матеріалів під цей проєкт. Це значно ускладнило роботу, якщо дивитися на неї з боку досвідчених інженерів. Але ми повністю прийняли ризики й впоралися із втіленням технічних рішень, що базуються на системі, з котрою зазвичай не працюємо. 

Річ у тім, що системні рішення KMZ Industries розроблені на базі німецького контролера Phoenix Contact, на відміну від системи VIPA від попереднього підрядника. Тому відділу автоматизації KMZ Industries довелося шукати технічне рішення, щоб забезпечити безперервну роботу елеватора на контролері, що був прописаний в проєкті. Для цього була розроблена гібридна система, оскільки сушарка Brice-Baker від KMZ Industries приходить із шафою управління, до якої входить контролер Phoenix Contact. Рішення було знайдено: адаптувати роботу наявного контролера в сушарці з контролером VIPA, який би об’єднав усю мережу елеватора. 

Як розповів операційний директор елеватора ТОВ «Стример Плюс» Іван Михальчук, безперервна робота комплексу передбачає залучення 12-15 працівників у зміну. 

Подальший план — розвивати бізнес та зміцнювати економіку регіону

Співвласник ТОВ «Стример Плюс» Сергій Кондратюк, який є також засновником ТОВ «Технозв’язок», одного з лідерів ринку України з  виготовлення та встановлення станцій мобільного звʼязку, після знайомства з Андрієм Сопруком вирішив диверсифікувати бізнес. Сергій Васильович розповідає, що його зацікавив проєкт будівництва елеватора та розвиток такої  інфраструктури в регіоні.

propData.content.image
Сергій Кондратюк, співвласник ТОВ «Стример Плюс», засновник ТОВ «Технозв’язок»

Усі говорять, що бізнес орієнтований лише на те, щоб заробити гроші, й мало хто згадує, що бізнес також сплачує податки до місцевої громади, створює робочі місця. Тож у наших планах і далі розвивати підприємство та зміцнювати економіку регіону. Ми плануємо й надалі інвестувати у виробництво, хоч це сьогодні й ризиковано. Але ми лишилися в Україні, тож продовжуватимемо працювати для розвитку свого міста, області й країни в цілому. До кінця осені наступного року збираємося добудувати другу та третю чергу елеватора. А щоб бути більш енергонезалежними, встановимо сонячну станцію, яка покриватиме потреби виробництва.

Андрій Сопрук додає, що в планах розвитку фермерського господарства — йти не в ширину, а в глибину виробництва, впроваджувати інноваційні технології, зменшувати собівартість і збільшувати врожайність. У партнерстві з надійними компаніями підприємство готове рости й розвиватися, впроваджувати рішення, які покращуватимуть виробництво.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua