Посівна-2022 без паніки: нові рішення для аграріїв

04 квітня 2022, 06:44 3576

В умовах воєнного часу в Україні працює ще один фронт — аграрний, який забезпечує продовольчу безпеку країни. Посівна цього року буде найскладнішою за всю історію незалежної України, адже фактично сільгоспвиробникам в окремих регіонах доводиться засівати поля під обстрілами та з мінімальними ресурсами.

Про те, наскільки сьогодні українські аграрії забезпечені насіннєвим матеріалом, засобами захисту рослин, чи є змога доставити необхідну продукцію вчасно та на яких умовах, AgroPortal.ua цікавився у представників компанії Syngenta в Україні — керівника бізнес-підрозділу насіння Сергія Клішина та керівника підрозділу ЗЗР Лідії Озерової.

В Україні стартувала посівна кампанія. На скільки відсотків компанія Syngenta забезпечила/планує забезпечити клієнтів насінням та ЗЗР?

Сергій Клішин: Ми відновили роботу в Україні 27-28 лютого, почали відвантаження продукції з наших складів у Полтавській, Черкаській та Дніпропетровській областях, де зберігалось насіння кукурудзи та соняшнику. За березень ми вже спромоглися відвантажити 80 тис. посівних одиниць соняшнику і 20 тис. посівних одиниць кукурудзи.

Якщо рахувати з відвантаженим у попередні місяці, то це становить 70% від запланованих на цей сезон обсягів: 1 млн посівних одиниць по соняшнику і 400 тис. одиниць по кукурудзі.

Насіння соняшнику вже на 68% доставлено дистриб'юторам, кукурудзи — на 55%. Але ми не зупиняємося: ще 120 тис. одиниць знаходиться в процесі розмитнення.

Лідія Озерова: По ЗЗР дати оцінку в цифрах зараз досить складно. Певний дефіцит як діючих речовин, так і готової продукції спостерігався на початку сезону, і це було пов’язано з виробництвом у Китаї. Страждала логістика. Війна в Україні посилила критичність ситуації. До кінця лютого Syngenta змогла поставити в Україну значну частину товару.

Тож аграрії можуть розраховувати, що до України ще будуть поставки засобів захисту рослин та насіння?

Лідія Озерова: Так, це можливо. Syngenta з початку війни змогла відновити логістику і запевнити менеджмент компанії відновити виробництво позицій ЗЗР саме для України. Ми знайшли новий логістичний шлях, веземо наразі продукцію, яка була вже готова, через Польщу. Syngenta в Україні має намір максимально закрити потребу в ЗЗР.

Сергій Клішин: Зрозуміло, що ми фокусуємося на регіонах, де можливо проводити посівну. Якщо виникатиме потреба, і ми будемо отримувати запити, то можемо довезти імпортне насіння. На кордоні з Україною відкрито новий склад, який надає додаткові ємності, і наші співробітники працюють 24/7.

Як ви оцінюєте забезпечення регіонів сходу, півдня та півночі, де тимчасово окуповані території? Чи маєте дані, на скільки відсотків не вистачає ресурсів?

Сергій Клішин: Ситуація швидко змінюється. Можу сказати, що дистриб'ютори з Луганщини та Донеччини були більш активними, і там зберігалася значна кількість посівного матеріалу та ЗЗР. Але екстраполювати ці дані на всю галузь я б не ризикнув, бо поведінка компаній-оригінаторів, постачальників була різною, і відчуття дефіциту ЗЗР по всіх компаніях було ще наприкінці 2021 року. Завезти достатню кількість не спромоглася жодна з компаній. Є група препаратів, наприклад, імідазолінони, їх було в достатній кількості, але це лише невелика частина необхідних ЗЗР. У мене таке відчуття, що там вкрай складна ситуація: продукція є, але забезпечення менше 50%.

Які сьогодні найбільш дефіцитні продукти компанії Syngenta, чого реально не вистачає?

Сергій Клішин: Найболючіша ситуація з ґрунтовими гербіцидами, і вона спостерігалася з жовтня 2021 року. І це не тільки проблема Syngenta, а глобальна криза. Меншою мірою це стосується фунгіцидів. Дефіциту насіння немає, майже 100% є в наявності. Інші гравці ринку теж мають достатньо запасів насіннєвого матеріалу чи можливості імпортувати й забезпечити аграріїв.

Чи є можливість доставити гербіцидну та фунгіцидну групу препаратів?

Сергій Клішин: Ми попереджали господарства і дистриб'юторів, що дефіцит ЗЗР відчувався ще з осені, і зараз на 100% потреби виконати ми не зможемо. На жаль, це факт. Ми попереджали попередньо законтрактованих клієнтів про дефіцит і радили шукати альтернативу.

Як недостача цієї групи ЗЗР вплине на кількість і якість урожайності?

Лідія Озерова: Якщо не контролювати бур’яни і не вносити гербіцид, взагалі можна втратити до 30% і більше врожаю. Фермери знають про це і, думаю, будуть використовувати альтернативи. Головне зараз відсіятись у правильні терміни і максимально захиститися від бур’янів. Нестача фунгіцидів дуже критична для озимих і соняшнику. Може бути додатково 10-15% втрати врожаю. По соняшнику є ще час, щоб знайти альтернативні варіанти, ми намагаємось максимально забезпечити технологічність захисту посівів.

Сьогодні значною проблемою є логістика, а певні регіони взагалі окуповані або там ведуться бойові дії, є території, до яких немає доступу і не можна поставити аграріям насіння та ЗЗР. Які у вас є шляхи вирішення по логістиці?

Сергій Клішин: Ми здійснюємо доставку продукції на умовах самовивозу, доставку нашим транспортом, йдемо назустріч, якщо у фермерів немає пального, щоб забрати продукцію. Співробітникам надана авторизація і можливість самостійно приймати рішення, не чекати підтвердження щодо способу відвантаження, забезпечення. Так, це додаткове навантаження на співробітників, але ніхто не жаліється, всі намагаються з розумінням підходити до процесу, всі усвідомлюють, що нині колись чітко вибудовані схеми не працюють. 

Лідія Озерова: Туди, де точаться бойові дії або окупація, не можемо відправляти вантажі. Сумська, Чернігівська області — в більшості випадків ні, а Кіровоградська, Вінницька, Житомирська області та Західна Україна активно викупають і замовляють продукцію. 

Як працюють у цей час ваші дистриб'ютори, чи всі можуть працювати, чи всі на зв'язку?

Сергій Клішин: Так, всі дистриб'ютори працюють. Торгові представники щоденно контактують із господарствами, збирають дані про потреби, і на 99% ми їх задовольняємо. Ми перемістили працівників у Тернопіль, Хмельницький і Чернівецьку область, багато лишається в Черкаській і Київській областях, і 24/7 працюємо, розмитнюємо, відвантажуємо, доставляємо.

Чи змінювалася цінова політика та які додаткові фінансові інструменти впроваджувала компанія у воєнний час для розрахунку за поставлений товар?

Лідія Озерова: Компанія не піднімала ціни. Ми працюємо, як і весь ринок, за попередньою оплатою у зв'язку із невизначеністю та ризиками. В першу чергу ми закриваємо потреби клієнтів, які вже перерахували нам кошти або надали зерно у вигляді оплати. Наші зобов’язання зараз для нас — це пріоритет №1. Розуміємо, що потрібно йти назустріч і виробити певну гнучкість. Працюємо зараз у режимі «по кожному окремому випадку».

Останній тиждень банки почали підтверджувати надані векселі, і ми їх приймаємо як форму оплати. Також банки підтверджують банківські гарантії, беруть зобов’язання, тобто йде перерозподіл ризиків між гравцями.

По ЗЗР наразі ми розглядаємо кредитні відвантаження як опцію, йдемо на збільшення ризиків. Це наш вибір. Для нас важливо підтримати посівну та якість виробленого насіння в Україні всіма способами.

Сергій Клішин: Ми не вимагаємо 100% оплату, в кожному окремому випадку по кожному клієнту дивимося, що можна зробити: може бути застава майбутнього врожаю або ж оплата вже наявним зерном. Ми гнучко змінюємо наші методи та схеми продажу. Ми не сподіваємося зараз зібрати кошти, головне — думаємо, як забезпечити посівним матеріалом і ЗЗР в обмін на майбутнє зобов’язання.

Ви відкрили новий склад у Чернівцях, а чи відбувалася перелокація складів компанії Syngenta на території України?

Лідія Озерова: Розмови про можливе вторгнення велися, ми не вірили, але за місяць до початку війни почали готуватися. Всі наші дії були спрямовані на зниження ризиків. У нас є склади на Дніпропетровщині, Київщині та в Миколаєві. На Дніпропетровщині склад працює, це не дуже просто, але ми продовжуємо відвантажувати продукцію. Наразі немає доступу до складів на Київщині та в Миколаєві. Ми втратили товару на $1 млн, просто не маючи туди доступу. На Херсонщині також розграбували дослідну станцію Syngenta, де було насіння, ЗЗР, обладнання.

Уже під час війни ми змогли відкрити новий склад у Чернівцях, куди перевезли продукцію. В нових умовах команда дуже швидко працює і переорієнтовується до нових реалій, щоб забезпечити операційну діяльність.

За вашими підрахунками, які площі цього року в Україні не будуть засіяні, та чи зміниться структура посівів?

Сергій Клішин: Ми оцінюємо, що внаслідок війни в Україні не буде можливості засіяти 30% площ. Структура посівів зміниться, оскільки аграрії відмовляються від кукурудзи на користь пшениці, гороху, вівсу, нішевих культур.

Які зараз до вас надходять найчастіші запити від фермерів?

Сергій Клішин: Болюче питання стосовно заміни гібридів, але воно вирішується достатньо швидко. Працюємо над підбором альтернативних схем ЗЗР. До того ж наші фермери достатньо досвідчені й прекрасно розуміють, які можуть бути варіанти. Мені дуже подобається, що українські сільгоспвиробники дуже гнучкі та можуть самостійно знайти рішення з будь-якої ситуації. Принаймні я не чув ніяких панічних настроїв.

Взагалі те, як суспільство об’єдналося в цій жахливій ситуації, — надихає. Я мрію, щоб така згуртованість, взаєморозуміння і єднання збереглися і, можливо, розширилися. Ми обов’язково вийдемо з перемогою, з оновленими силами і вірою, оскільки віра в себе дуже важлива. Це ми вже довели всьому світу, і це має залишитися нашим надбанням.


Що говорять аграрії про забезпечення ресурсами та стан посівної

propData.content.image
Володимир Осадчий, керівник ФГ «Агрофірма Базис» (Черкаська обл.)

«Вже почали весняно-польові роботи, підживили озимі, зараз на полях закриваємо вологу. Найближчими днями почнемо висівати ранні культури, в першу чергу ячмінь, горох. Потім сіятимемо кукурудзу, соняшник. Забезпеченість насінням, у тому числі компанії Syngenta, на 100%.

ЗЗР маємо 40% від потреби, але на перші роботи маємо весь необхідний спектр препаратів. Засоби захисту Syngenta, які вносяться в червні-травні, сподіваємося отримати найближчим часом, адже маємо укладений договір і чекаємо на постачання в повному обсязі. Бачимо, що компанія має запаси на складах і відновила логістику. Тож плануємо провести посівну на всі 100%».propData.content.image
Олег Фурманець, головний технолог із агрономії ТОВ «Верес» (Рівненська, Кіровоградська обл.)

«Ми вже розпочали посівну і провели посів ярого ячменю, з 10 квітня плануємо сіяти просапні культури. З насінням проблем немає, отримали поставку від Syngenta майже в переддень війни. Із ЗЗР маємо проблеми, хоч продукція і була законтрактована, дистриб’ютор не виконав зобов’язання, посилаючись на відсутність препаратів на складах Syngenta. Тож поки жодного препарату не поставлено. А вже критично потрібен гербіцид по пшениці для внесення на наступному тижні. По соняшнику маємо більше часу, тому поки чекаємо постачання препаратів Syngenta. Якщо в потрібні терміни не буде постачання, маємо варіанти заміни на альтернативні препарати. Звісно, це не повномірне заміщення, але все ж таки хоча б якийсь варіант захисту». Світлана Яценко,  AgroPortal.ua