Оптимізація та ефективність. Що роблять фермери для збереження прибутковості

29 листопада 2022, 06:40 5040

Два основних фактори, які для аграріїв нині стали визначальними — це оптимізація і ефективність. Враховуючи, що ціна на дизпаливо та решту складових виробництва зросла в 2,5 раза, а ціни на зернові на внутрішньому ринку знизилися вдвічі, сільгоспвиробникам дуже складно тримати фінансовий баланс.

Щоб не втратити ефективність, у господарствах «Моя Земля 2015» та ТОВ «Полтава Агро» оптимізували по максимуму всі процеси і напрями діяльності.

Сільськогосподарську діяльність нинішній власник двох господарств розпочинав з 57 га в Полтавській області. Основним акцентом у перші роки розвитку було розширення земельного банку. Щороку площі збільшувалися майже вдвічі: у 2017 р. обробляли 170 га, у 2018 р. — 420 га. На сьогодні два підприємства мають банк землі 900 га.

«Починали працювати на землі тракторами Т-150 і важкою дисковою бороною. Всі інші операції від посіву до жнив робили найманою технікою. Тому наступним акцентом стало забезпечення власною технікою, і сьогодні ми маємо її на всіх оброблюваних площах: трактори New Holland, комбайн Claas Lexion, сівалка Kinze, лущильник «Дукат», плуг Kverneland», — розповідає власник господарств Григорій Шамрицький.

Він додає, що з розширенням земельного банку прийшло розуміння, що вітчизняна техніка підходить для фермерів до 100 га. Коли цей рубіж перейдено, слід усі агротехнологічні операції робити швидко, ефективно, і потрібна техніка, яка може працювати цілодобово.

propData.content.image
Григорій Шамрицький, власник господарств «Моя Земля 2015» та ТОВ «Полтава Агро»

Якщо до цього року ми, як і більшість малих аграріїв, не дуже звертали увагу на інноваційні технології, то нині активно почали їх впроваджувати. Насамперед почали працювати з системою контролю виконаних робіт і моніторингу стану земель Cropio, яка об’єднала всі ланки нашого аграрного бізнесу та дала можливість заощадити на пальному.

В господарстві серйозно взялися за впровадження точного землеробства. Найближчим часом планують встановити автопілот на трактор, який займається посівом і обприскуванням, на сівалку — систему посекційного відключення, на обприскувачі — пофорсункове відключення. 

За підрахунками, обладнання вартістю $30 тис. окупиться на обсягах 900 га за 0,5-0,7 сезону

Також у господарстві ретельно провели географію сівозміни: якщо раніше на території однієї сільської ради підприємство проводило посів 2-3 культур, то нині сіє в одній сільській раді одну культуру. Це дало можливість зекономити ресурс і зменшити кількість працівників.

Крім того, перейшли на два основних обробітки ґрунту: лущення або глибоке розпушування. Для цього придбали агрегат «Дукат» і повністю відійшли від плугів. 

«Цього року була оптимізована кількість працівників: в офісі об’єднали декілька посад в одну, а в інженерно-технічному парку лишили універсальних працівників. Таким чином, тепер у нас один механізатор задіяний весь сезон — від закриття вологи до збору зернових і обробітку», — розповідає Григорій Шамрицький.

Паралельно всім процесам на підприємстві продовжують реконструкцію наявних приміщень із встановленням системи для очищення зерна та сушіння. Вже підготовлено два складських приміщення для зберігання зерна, а ще 4 — на реконструкції. До війни в господарстві планували зайнятися тваринництвом, але поки питання зберігання зерна більш нагальне.

«Сьогодні зросла ціна на сушіння на елеваторах, ми віддаємо 1800 грн на кожній тонні за просушене зерно. Якщо порахувати, то на 300 га кукурудзи виходить понад 5 млн грн. Таких грошей немає, адже в нашому регіоні кукурудза коштує 4900 грн/т», — пояснює фермер.

Тому наступної осені планують встановити сушарку.

Сушарка за собівартості 80-90 грн за 1 просушений тонно-відсоток окупиться за два сезони

Щоб налагодити експорт власної продукції, в господарстві працюють над придбанням у кредит двох автомобілів, що дасть змогу на кожній тонні експортованої продукції заробити від $50.

«Наступним кроком для малих аграріїв має бути встановлення обладнання для переробки. Ми плануємо запустити переробку соняшнику на олію та встановити лінію для виробництва круп із продукції, яку ми вирощуємо. Це дасть можливість на кожній тонні заробити ще 50% вартості й таким чином збільшити прибутковість», — зазначає Григорій Шамрицький.

До війни в господарствах «Моя Земля 2015» та ТОВ «Полтава Агро» вирощували 4 культури: кукурудзу, соняшник, пшеницю і сою. Цього року додали ще ярий ячмінь. Власник підприємств припускає, що якщо буде запущена переробка, розширять сівозміну до 7-8 культур.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua