Починали з класики — зернових і соняшнику. Але одразу усвідомили, що з масовими культурами не зможуть утримувати бажаний дохід. Витрати постійно ростуть. «Я абсолютно переконаний, що фермерські господарства, котрі шаблонно, незмінно роблять одне й те ж саме багато років поспіль, перестають бути рентабельними і банкрутують. Їм аж ніяк не витримати конкуренції з багатопрофільними великими компаніями. Мусить бути диверсифікація», — зробив висновок фермер і обрав перспективу для себе — навчитися вирощувати нішові культури. Вони надто трудомісткі і неприйнятні для холдингів. Зате мають попит і до снаги допитливим фермерам, які готові освоювати нові цікаві технології, запроваджувати їх на своїх невеликих площах.
Поки що господар орієнтується на внутрішній ринок. Але от дізнався, що агропромислова група «Арніка» пропонує малим фермерам об’єднатися для спільної реалізації органічної продукції за кордон. «Механізм дуже чіткий і мені зрозумілий, — говорить Юрій Драгой. — Те, що не під силу зробити самостійно, можна втілити об’єднавшись. Тому серйозно думаю про органіку».
Але розпочав підприємець з бобових культур. Зокрема, спробував нут. За насінням звернувся до відомого професора-селекціонера В’ячеслава Січкаря. Поступово відпрацьовували способи боротьби з бур’янами. «На суцільному посіві не змогли вже після 20 травня заходити боронами, щоби прибрати їх механічною обробкою. Продавці гербіцидів обіцяли 8 тижнів захисту від бур’янів, але ми отримали спокій тільки на половину цього терміну. Усвідомлюємо вплив різних факторів і ризиків. Виключно ґрунтовий гербіцид проблему не вирішить, це далеко не панацея. Міжрядний обробіток, який застосували нинішнього року, справді вичистив міжряддя, але пішли дощі, і у рядках бур’яни залишилися. Потрібно прискіпливо планувати усі заходи, з дотриманням правильних термінів посіву, щоби проскочити фази небезпеки щодо бур’янів, а також із ретельним і своєчасним механічним обробітком».
Відвідини господарства фермера Олексія Дона на Вінниччині і спілкування з відомими спеціалістами з вирощування органічних бобових відкрили перед Юрієм Драгим нові перспективи: «Тут бачу чисті поля бобових культур, які можна вирощувати навіть без гербіцидів. Для цього треба послідовно з року в рік дотримуватися комплексу заходів проти бур’янів. Бачу результат і маю що відповісти фанатам «хімії», які кажуть, мовляв, оброби гербіцидом і не парся. Насправді поля можна вичистити дуже гарно, переконався. Сам процес пізнання дуже цікавий. Без практики нічого не досягнеш».
А ще Юрій усвідомлює, що мусить орієнтуватися на спеціалістів, які глибоко вивчили технологію, у деталях і подробицях. «Можна порахувати витрати на технологічну карту вирощування певної культури, але передбачити максимум ризиків і прогнозувати результат зможеш тільки після хоча б п’яти років практичного досвіду», — переконаний підприємець.
За освітою Юрій Драгой лікар. Тепер, каже, займається спорідненою справою: намагається виростити оці живі організми здоровими, повноцінними й очікує від них максимальної віддачі. Свідомий, що для цього потрібні час, терпіння, знання та досвід.