Лохина з гір: як вирощують ягоду в унікальному в Україні саду

06 серпня 2020, 06:52 12344

Цьогоріч на ягідній плантації ТОВ «Органічний сад» збирали перший врожай лохини. На 12 га висаджено 40 тис. кущів. Поле розташоване в горах, що додає певних труднощів, але цього року завдяки такому розміщенню вегетація рослин почалася пізніше, і це допомогло зберегти весь урожай від заморозків.

Ягідник ТОВ «Органічний сад» знаходиться в с. Верхня Стинава Стрийського району на Львівщині неподалік національного парку «Сколівські Бескиди». Поки що лохиною засаджена лише третя частина від запланованої ділянки в 40 га. Засновник господарства Богдан Боднар розповідає, що висадили 12 га і вимушені були зупинити роботи через брак фінансових ресурсів. З часом розширять плантацію, а зараз задоволені якістю та смаковими властивостями ягоди першого врожаю. Компанія продає ягоду під торговою маркою Stynava organic garden.

Земля може «з’їсти» стільки грошей, скільки ви їй дасте

«В Україні з’явилася тенденція, коли в аграрний бізнес почали приходити люди з інших галузей — юристи, стоматологи, адвокати, які, заробивши грошей, шукають варіанти, куди їх вигідно вкласти. Але потрібно враховувати одну річ — земля може «з’їсти» стільки грошей, скільки ви їй дасте. І ніхто не задумується, як потім їх із неї витягнути, якщо не задалася справа, немає нерухомості чи активу, який можна продати і вийти в нуль. Тож усім, хто планує зайти в сільське господарство, потрібно продумати, як правильно вкладати, оскільки вже багато людей витратили чимало коштів і далі не знають, що робити», — розповідає Богдан Боднар.

Так само, засновниками ТОВ «Органічний сад» стали кілька друзів із різного бізнесу. Обрати органічний шлях їх спонукав пошук доданої вартості. Оскільки серед ягідників, особливо тих, що вирощують лохину, росте конкуренція, Богдан Боднар запропонував партнерам заходити в нішу, яка буде чимось відрізнятися, і специфіка буде знижувати кількість конкурентів. «Дехто з партнерів певний час сумнівався, але зараз, отримавши результат, зрозуміли, що ми обрали правильний шлях. Раджу всім, хто має можливість, переходити в органіку і таким чином дбати про себе, людей, екологію та навколишнє середовище. Звісно, вирощувати органічне — це нелегкий шлях, головне — витримати стартову лінію, і вже потім буде набагато легше. Так, є різниця за урожайністю між органічним і традиційним вирощуванням лохини, але до певного моменту, поки не вийти на повний цикл дотримання всіх технологічних операцій», — зазначає Богдан Боднар.

Підготовка ділянки паралельно з пошуком ринку збуту

Богдан Боднар розповідає, що пів року шукали ділянку, перебрали їх з десяток, адже відразу звертали увагу на наявність головних для виробництва ресурсів — води, електроенергії та людей. Так дісталися гір, але таке розташування ділянки аж ніяк не злякало засновників ТОВ «Органічний сад», адже там клімат і ґрунт сприятливі для вирощування лохини. Хоча порада все-таки є: якщо ділянка розташована на схилах, то насадження варто розташовувати на північно-західному, північно-східному боці схилу.

«Перед закладним етапом ми об’їздили всю Україну та Польщу. Також нам допомогли фермери зі штату Орегона (США), від них отримували інформацію, якою раніше з нами ніхто не ділився. Українські колеги не діляться досвідом, немає такої відкритості. Завдяки отриманим знанням нам вдалося уникнути помилок, які би впливали на загальну ситуацію», — розповідає Богдан Боднар.

Посадковий матеріал американської селекції закупили в сертифікованому розсаднику лохини — компанії «Польська борувка», яка має найбільшу в Польщі органічну плантацію лохини і до цього часу консультує «Органічний сад». Богдан Боднар зазначає, що вартість саджанців у польській компанії від українських відрізнялася лише ціною доставки.

У Польщі відразу домовилися і про реалізацію вирощеної ягоди, адже Богдан Боднар вважає, що на початку справи важливо правильно намалювати технологічну карту розвитку всього господарства та обрати канали збуту.

Правильне розташування ділянки та підживлення

Компанія провела повний агрохімічний аналіз ґрунту, оскільки відразу планували займатися органічною ягодою, і підготовка ділянки потребувала часу і коштів. Підготовка поля під лохину зайняла практично рік.

«По лохині всі рекомендують вносити 300 кг/га органіки. В нас ґрунти придатні для вирощування цієї ягоди, адже тут росте лісова чорниця. Однак ми внесли втричі більше рекомендованої кількості органічних добрив — кора, тирса, торф. Ми почали висаджувати саджанці восени 2018 року, але не змогли правильно розрахувати процес підготовки майданчика під насадження — затяжні дощі стримували роботу техніки, і ми відхилились від плану з посадки. Але не поспішали, бо розуміли, що посадка має проводитись правильно. До того ж досить складно було сформувати рівні ряди на горі», — розповідає Богдан Боднар.

За його словами, органічне підживлення потребує постійного внесення як пролонгованих, так і короткотермінових добрив.

Також у ТОВ «Органічний сад» радять не економити на агрономі з досвідом, який навчить, як правильно вирощувати ягоду, як підживлювати і захищати та правильно і оперативно реагувати на ту чи іншу ситуацію.

Полив, захист і цінова політика

«Велику увагу також потрібно приділити поливу. Для лохини, якщо немає 4-5 днів води — немає врожаю. Тож незалежно від опадів важливо зробити обов’язковий запас води», — радить Богдан Боднар.

Ще одна особливість — після кожного дощу, а вони в горах трапляються частіше, потрібно обробляти рослини, адже органічні засоби захисту не мають тривалої дії.

«Органічному саду» довелося боротися не лише з хворобами і бур’янами, але й зі шпаками, які можуть знищити 60-70% ягід на полі. Технологію захисту перейняли в поляків — від шпаків захищають насадження за допомогою соколів і яструбів, яким спеціально створили умови, аби вони оселилися на території плантації. Кажуть, що думали над встановленням сітки, але її вартість така сама, як і ціна саджанців.

Також спеціально для насадження лохини були закуплені кілька вуликів із джмелями: результат очевидний — запилення впливає на розмір ягід.

До речі, про ягоди — в «Органічному саду» розробили стратегію, відповідно до якої планують заходити на ринок з однією ціною на весь сезон, оскільки не можуть конкурувати з тими регіонами, де ягода дозріває раніше. Тому для ягоди Stynava organic garden буде характерна стабільна цінова політика.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua