Найбільше мінне поле. Як в Україні відбувається розмінування територій

05 грудня 2023, 05:48 3146

Данська рада у справах біженців (DRC) працює в Україні з 2014 року, а з 24 лютого 2022 року значно розширила свою діяльність. Сьогодні вона є однією з ключових гуманітарних організацій в Україні, що займається інформуванням про ризики від вибухонебезпечних предметів і очищенням території від вибухонебезпечних залишків війни.

Наразі DRC проводить безпосереднє очищення земель в Іванківському районі Київської області. АgroPortal.ua поспілкувався з провідною фахівчинею проєктів з питань протимінної діяльності DRC Ганною Решетніковою.

Які площі зараз потребують розмінування? Скільки вже очищено?

Ганна Решетнікова: На жаль, наразі Україна у топі країн, забруднених мінами та вибухонебезпечними предметами. Дехто називає Україну «найбільшим мінним полем» у світі, адже близько 30% території може бути забрудненими. Це більше 170 тис. квадратних кілометрів, що можна порівняти з половиною території Німеччини, наприклад.

Проте війна триває, і ці цифри не є стабільними, відбуваються обстріли, нові мінування тощо. Відповідно, назвати точну кількість забруднених територій наразі дуже складно.

В Іванківській громаді знайдено близько 50 га небезпечних територій. Команди демінерів DRC наразі працюють на 3 полігонах, там роботи майже завершені. Проте ми плануємо очистити усі забруднені території у цій громаді. Відповідні плани ми вже подали до Центру протимінної діяльності України і очікуємо на їх затвердження.

Також хочу додати, що DRC реалізує гуманітарну протимінну діяльність не тільки в Київській області, а й у Миколаївській, Чернігівській та Харківській.

З чого складається процес перевірки, який механізм подання заявки для власника земель чи фермера? Скільки на це потрібно часу, і скільки коштує перевірка 1 га?

Ганна Решетнікова: Координує роботу операторів протимінної діяльності в Україні секретаріат Національного органу з питань протимінної діяльності та Центр протимінної діяльності. Вони, зокрема, визначають та пріоритезують ділянки, де гуманітарним організаціям варто проводити гуманітарне розмінування. Таке планування та координація роблять процес організованим.

Коли DRC починає працювати у певній громаді, першочергово спеціалісти проводять робочі зустрічі з представниками ОВА та органів місцевого самоврядування. Це дозволяє визначити, які території є пріоритетними. Далі фахівці DRC з нетехнічного обстеження території спілкуються з очевидцями подій, місцевою владою тощо, щоб зібрати якомога більше даних про потенційно небезпечну ділянку. Вони складають мапи з конкретними координатами місць, які потрібно очищати від вибухонебезпечних предметів.

Після визначення полігонів для розмінування демінери DRC починають працювати, обираючи методи очищення відповідно до типу забруднення території. Це дуже кропітка праця, тому очищення одного полігону може тривати місяцями.

Щодо вартості. Зараз називати конкретну цифру недоречно. Наприклад, вартість дуже відрізняється залежно від методології очищення. З-поміж них є дві найпоширеніші — це очищення районів ведення бойових дій, де є багато вибухонебезпечних предметів, але ми не очікуємо знайти там міни. Тут може використовуватися навіть візуальний пошук боєприпасів, а також великі рамкові металошукачі. Демінери можуть значно швидше працювати на таких територіях.

Другу методологію застосовують на територіях, забруднених мінами. Там, де є міни, все йде значно повільніше, метр за метром, оскільки вони можуть спрацьовувати від тиску на них.

Тож усе залежить не тільки від того, скільки коштує безпосередньо робота команди на полі, а й від підтримки всієї операційної діяльності. Тобто калькуляція може давати різні результати залежно від того, що ми рахуємо.

Наші послуги для власників земель та громади є завжди безкоштовними. Таку роботу фінансують міжнародні донори. 

Що найскладніше в процесі розмінування, і чи вистачає фахівців?

Ганна Решетнікова: Оскільки площа забруднення територій мінами та іншими вибухонебезпечними предметами дуже велика, і війна продовжується, то складно сказати, чи буде достатньо працівників у сфері протимінної діяльності.

Ми постійно збільшуємо кількість фахівців-демінерів, набираючи нових людей. Вони можуть не мати відповідної освіти і досвіду, але після спеціальних тренінгів їх беруть на роботу. Для того, щоб це розширення відбувалося безпечно, нам потрібно багато фахівців з технічного нагляду.

Наразі є проблема з пошуком працівників на вищі позиції, які вже мають досвід і можуть займатися менеджментом цих процесів. Звісно, що крім самих працівників, які займаються розмінуванням на місцях, також потрібен персонал підтримки, і через те, що багато людей виїхали з країни чи перемістилися в інші області, існує проблема з пошуком достатньої кількості кваліфікованих кадрів.

Хто звертається до Данської ради з питань розмінування найчастіше?

Ганна Решетнікова: Запити є різні, інколи фермери звертаються із проханнями очистити певні території. Утім, хочу наголосити, що гуманітарні організації не проводять роботи з очищення територій «за заявками». Цю діяльність координує секретаріат Національного органу з питань протимінної діяльності та Центр протимінної діяльності.

DRC починає проводити роботу з розмінування тільки в межах національного Плану заходів з організації робіт гуманітарного розмінування територій. План розробляється на основі попередньо наданих пропозицій від операторів та подальшого обговорення, узгодження та його затвердження міністром оборони України. Відповідно, тим, хто зацікавлений у очищенні території, слід звертатись до державних органів.

Прокоментуйте, будь ласка, ініціативу уряду продавати послуги з розмінування на платформі «Прозорро».

Ганна Решетнікова: Данська рада у справах біженців є міжнародною гуманітарною організацією. Робота DRC з гуманітарної протимінної діяльності не фінансується урядом України, її фінансують міжнародні донори. Це, наприклад, уряди Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Сполучених Штатів, а також Європейський Союз, Гуманітарний фонд для України, Фонд Говарда Баффета тощо.

Відповідно, ми не можемо оцінювати таку ініціативу, оскільки не будемо брати участь у ній і не можемо визначити її ефективність.

Можу додати, що під час Форуму з протимінної діяльності було озвучено, що Міністерство економіки зацікавлене в розширенні сектору комерційного розмінування в Україні.

Дякую за розмову!


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua