У рамках виставки пройшли Глобальний форум з продовольства і сільського господарства (GFFA), а також Саміт, участь в якому взяли понад півсотні міністрів сільського господарства і продовольства з усього світу.
Під час таких засідань напрацьовується стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій у глобальному масштабі на наступні роки.
Україна як експортоорієнтована країна більш ніж 15 років поспіль була представлена на «Зеленому Тижні». У більшості випадків участь країни фінансували Міністерство аграрної політики і продовольства України та представники бізнесу. Винятком став 2014 рік — українці не поїхали в Берлін у зв'язку з конфліктом на сході. Після — офіційного стенду не було, а українців із кожним роком ставало все менше.
Масло у вогонь підлив і нинішній «Зелений Тиждень»: захід відвідав міністр сільського господарства Російської Федерації Олександр Ткачов, незважаючи на те, що його включено до санкційного списку Європейського союзу, а міністр сільського господарства Німеччини Крістіан Шмідт, відкриваючи захід, заявив, що такий крок «відображає прагнення до діалогу між країнами».
«Я хотів би сподіватися, що сільське господарство Німеччини та Європейського союзу буде представлено там (в РФ. — Прим. ред.) більше. Також було б непогано, щоб Росія повернулася в якості сильного експонента на «Зелений Тиждень», — додав він.
Однак, незважаючи ні на що, Україна продовжує популяризувати себе серед європейців. Як в цьому році були представлені наші виробники на «ЗеленомуТижні», яких домовленостей вдалося досягти — АgroPortal.ua розпитав у міністра аграрної політики і продовольства Тараса Кутового.
«Зелений Тиждень» з точки зору різноманітності і кількості представлених країн можна назвати найбільшою виставкою у світі. На вашу думку, яке головне завдання України на цьому заході?
Тарас Кутовий: Серед головних завдань — популяризація української аграрної продукції у світі, представлення України як країни з великим аграрним потенціалом та можливостями, розширення доступу української аграрної продукції на ринок ЄС, залучення інвестицій до національного АПК.
Чому Україна не має офіційного стенду на цій виставці? Чи він не потрібен?
Тарас Кутовий: Перш за все, варто зауважити, що переважна більшість національних павільйонів чи стендів на виставці фінансуються централізовано за рахунок державних коштів, коштів Європейської комісії та інших спеціалізованих джерел. Для окремих українських виробників продуктів харчування участь у виставці не дуже цікава з точки зору просування своєї продукції на ринок. З іншого боку, «Зелений Тиждень» є гарною іміджевою платформою для держави як виробника якісних та безпечних продуктів харчування. Тому в перспективі наш павільйон має стати результатом спільних зусиль міністерства, профільних асоціацій, організацій з просування експорту та виробників.
На чому порадили б українським компаніям робити акцент надалі?
Тарас Кутовий: Акценти потрібно робити на трьох речах.
1) Якість продукції відповідно до вимог ЄС і впевненість у своїй здатності цю продукцію запропонувати на полички супермаркетів.
2) Професійний підхід до організації своєї участі у виставці, в тому числі через співпрацю з асоціаціями.
3) Використовувати даний майданчик як додатковий потужний маркетинговий інструмент для підвищення рівня розпізнаваності продукту/марки кінцевим споживачем та з метою презентації свого продукту як частки бренду Made in Ukraine.
У ході «Зеленого Тижня» традиційно відбувся саміт аграрних міністрів Global Forum for Food and Agriculture. Які виклики стоять перед світовим агропромисловим комплексом в 2017 році і яка роль України в цьому процесі?
Тарас Кутовий: Згідно з висновками ФАО, Україну віднесено до числа держав, які в перспективі можуть стати світовими продовольчими донорами. За умови відновлення та розвитку зрошувальних систем Україна матиме можливості для нарощування виробництва зерна до 100 млн т на рік та для збільшення продовольства в обсягах, достатніх для 400-500 млн людей. Тому роль України винятково важлива — забезпечення світової продовольчої безпеки.
Підбиваючи підсумки двосторонніх зустрічей, коротко проінформуйте, яких домовленостей вдалося досягти в рамках «Зеленого Тижня»?
Тарас Кутовий: Під час форуму відбулися двосторонні переговори з керівництвом аграрних міністерств Німеччини, Латвії, Литви, Угорщини, Чехії, Індії, Аргентини, а також комісаром ЄС з питань сільського господарства та розвитку сільських територій і комісаром ЄС з питань охорони здоров'я та безпеки харчових продуктів.
Основні домовленості:
- візит міністра сільського господарства Чехії до України (лютий ц.р.);
- проведення Українсько-угорського агрофоруму (квітень ц.р.);
- напрацювання та підписання програми двостороннього співробітництва Україна-Латвія в галузі АПК;
- продовження співробітництва в форматі реалізації цільових проектів із Німеччиною;
- поглиблення співробітництва з Литовською Республікою, зокрема в галузі тваринництва;
- візит міністра аграрної політики та продовольства України до Індії та Аргентини з метою напрацювання конкретних напрямків співробітництва;
- проведення спільних заходів з ЄК щодо боротьби з АЧС;
- взаємодія з ЄК в питаннях ветеринарії та фітосанітарії;
- продовження роботи щодо адаптації українського законодавства в рамках проектів Twinning.
Дякуємо за розмову!
Алла Стрижеус, Наталія Бортник, AgroPortal.ua