Олексію Петровичу, сьогодні ви направили подання до Конституційного суду стосовно створення ринку землі в країні. Для цього треба було зібрати мінімум 45 підписів народних депутатів. Скільки ви зібрали?
Олексій Мушак: 55.
Чи легко було їх збирати?
Олексій Мушак: Я за один день їх зібрав. Відносно легко — мені так здається.
І не доводилось умовляти народних обранців?
Олексій Мушак: Я б не сказав, що всюди на мене радісно чекали. Я поспілкувався приблизно зі 100 народними депутатами. Багато підтримують позицію, що мораторій повинен бути знятий. Але значна кількість, особливо мажоритарники, вважають, що це тактичне питання. У цьому була основна проблема.
У процесі збору підписів які аргументи звучали від депутатів проти ринку землі?
Олексій Мушак: Основний — що це тактична історія, люди проти, і тяжко їм пояснити, що треба так робити.
Чи можете ви назвати політичні сили або найбільш активних депутатів, які об’єдналися під поданням до Конституційного суду?
Олексій Мушак: Так. Це значна частина Об'єднання «Самопоміч». Я думаю, з них осіб 10-12, це половина їхньої фракції, підписало. «Народний фронт» — там осіб 10, БПП і позафракційні. Тобто 3 групи: БПП, «Народний фронт», Об'єднання «Самопоміч» і Артем Вітко — він ніби від Радикальної партії, але партія вважає, що він не «радикальний», а він думає, що радикальний. Тому чотири, в принципі.
Конституційний суд має розглянути позов протягом півроку?
Олексій Мушак: Так. Процедура наступна: перший місяць вони вирішують, відкривати провадження чи ні. Потім 2 місяці іде на те, щоб визначити суддю-доповідача по цій справі, 3 місяці вона повинна розглядатися. Але тут питання в тому, що вони інколи самі порушують цей регламент, але якщо за регламентом йти, — я буду на цьому наполягати активно, — то через півроку має бути рішення.
Тобто через півроку Україна має бути вже з ринком землі?
Олексій Мушак: Може. Може бути. А може…ну, там історія така, що можуть і затягнути, вихляти, що не зібралася достатня кількість… У них же правомочне засідання, якщо там збирається, умовно кажучи, 11 осіб. А їх може 10 бути. І все — процедурно неправомочне.
А чи можливий політичний тиск на суд, як ви вважаєте?
Олексій Мушак: Я не вірю в таке, але... (посміхається) я ж не спеціаліст з політичного тиску.
Чому ви вирішили зайнятися цим питанням саме зараз? Чому, наприклад, не рік тому?
Олексій Мушак: Дивіться, історія така. У грудні я зареєстрував відповідний законопроект, але у мене із самого початку виникла ідея, що можна активізувати цей процес через подання до Конституційного суду. Потрібен був час, поки експерти напишуть подання, це — близько місяця. На першому пленарному тижні я почав збирати підписи.
А чи може бути таке, що законопроект приймуть раніше, ніж суд винесе рішення?
Олексій Мушак: Може. Але в це особливо не вірю.
Ринок землі — це завжди козир у політиків. На вашу думку, хто зацікавлений у тому, щоб він не був відкритий в Україні?
Олексій Мушак: Насамперед бізнес зацікавлений, бо насправді зараз дозволяють задешево орендувати найкращу в світі землю. В рази дешевша оренда, ніж в інших країнах. А все інше… Розумієте, голос землевласників не чути, хоча вони повинні вирішувати, що їм із землею робити, а не Верховна Рада чи ще хтось.
Як ви оцінюєте економічний ефект для України від відкриття ринку землі?
Олексій Мушак: Є різні оцінки, моя оцінка проста: $10 млрд зайде в Україну протягом 2-3 років після відкриття ринку землі.
Чи треба на перших етапах вводити якісь обмеження на продаж?
Олексій Мушак: Є мій законопроект, там досить-таки детально прописано. Я б не використовував слово «обмеження» — краще «запобіжники», воно, мені здається, більше відповідає суті, яку я закладав. Там і від концентрації земель, і від відміни цільової участі, і, наприклад, від швидкого перепродажу.
Хочеш швидко перепродати землю (ти там консолідував, умовно кажучи, 1000 га, і хочеш перепродати) — питань нема, але додатково плати державі мито. Це убезпечить від приходу «швидких» спекулятивних коштів, більше будуть заходити інвестори.
Чи можна давати дозвіл купувати землю іноземцям, як ви вважаєте?
Олексій Мушак: Є ринок — є гроші. Ти ніяким чином від цього не втечеш. Назавжди забороняти не можна, але на першому етапі можна обмежити.
Коментар юриста
Ростислав Кравець, адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець и партнери»
Тут питання лежить скоріше не в юридичній, а в політичній площині. Конституційний суд на практиці неодноразово доводив, що частина його рішень має мало спільного з нормами закону, а носить політичний характер. Тому це питання, мені здається, буде вирішуватися не в Конституційному суді, а на вулиці Банковій.
Мораторій діє за таким порядком: не просто до певної дати (1 січня 2018 року. — Прим. ред.), а до моменту прийняття певних законів, але не раніше цієї дати. Щороку його продовжують. Але сьогодні при тій ефективності роботи ВРУ сподіватися на якесь об'єктивне, всебічно і більш-менш прийнятне рішення в частині законодавчого регулювання не доводиться.
Коментар учасника ринку
Андрій Кошиль, президент Земельного союзу України
Жодна політична сила в Україні не хоче брати на себе відповідальність за відкриття ринку землі. Немає такої рішучості ні у парламенті, ні в уряді. У той самий час міжнародні інституції наполягають на цьому. Думаю, усі розуміють, що такий ринок все одно бажано вводити. У зв’язку з цим скасування земельного мораторію через Конституційний суд є досить вірогідним. Як швидко це може відбутися, залежить від процедури.
Алла Стрижеус, Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua