Рентабельний делікатес на українському столі

15 серпня 2018, 06:46 19652

«Я не знаю більш рентабельну продукцію, ніж спаржа: 300 грн за 1 кг. Так, потрібно попрацювати в перший рік, але потім 8 років тільки збирай врожай», — розповідає власник фермерського господарства «Шафран Любимівський» Олег Демченко.

Ще 4 роки тому Олег був звичайним фермером, який вирощував зернові і, звичайно, овочі, бо господарство розташоване в Каховському районі Херсонської області. А тепер має унікальні продукти — аспарагус та шафран (Ред. – звідси і назва ФГ).

«Я вирощую зернові, овочі й маю теплиці. Цього року: 3 га шафрану, 1 га спаржі, 20 га — зернові, соняшник для сівозміни», — розповідає Олег Демченко.

По сусідству з фермером — «Агро-Фокус», компанія, яка спеціалізується на вирощуванні нішевих культур. Саме вони і наштовхнули Олега на авантюру :).

Джерело фото: agro-focus.com.ua
Джерело фото: agro-focus.com.ua

«У 2015 році ми домовилися з представниками «Агро- Фокус»: вони забезпечили посадковим матеріалом з Голландії, оплатили встановлення устаткування крапельного зрошування та, головне, забезпечили реалізацію під торговою маркою «GourmeT з Любимівки». А прибуток ділиться 50/50», — говорить фермер. І додає, що незважаючи на те, що отримує лише половину, заробітком більш ніж задоволений.  

Якщо вирощувати спаржу з насіння, то отримати урожай можна вже на 3-й рік, оскільки аспарагус — дворічна рослина. Господарство ж придбало у Голландії відразу саджанці, і уже на наступний рік мали врожай.

«Перший урожай з 1 га був близько 1 т, а уже в 2018 р., тобто на третій рік — 5 т/га», — розповідає Олег Демченко.

Спаржа висаджується один раз на 8 років, і протягом всього цього періоду можна збирати урожай. Але в перший рік можна зрізати ростки близько одного місяця, приблизно 1 т/га, далі — 3 т/га, а пік врожайності аспарагуса припадає на 3-4-й рік. Уже з 5-го по 8-й роки — пропорційно іде на спад.

Джерело фото: agro-focus.com.ua
Джерело фото: agro-focus.com.ua

«Ми планували цього року зібрати 2,5-3 т з 1 га, а отримали аж 5 тонн. Максимальна врожайність спаржі — 5-6 т/га», — додає фермер.

Після 8-ми років поле, де росла спаржа, потрібно прокультивувати і 2-3 роки засівати, наприклад, зерновими.

Роздрібна ціна спаржі за 1 кг у супермаркеті — 300 грн. Фермер же здає за оптовою ціною своїм партнерам — 150 грн/кг. Всю продукцію реалізовують в Україні. Говорять, що не вистачає. Майже 90% спаржі Україна імпортує з країн Європи та Китаю як у свіжому, так і у вигляді напівфабрикатів — пресерви та заморожена спаржа. Тобто 90% коштів від вирощування спаржі український фермер втрачає, хоч і міг би заробити. Тому є куди рости нашим виробникам.  

Для рентабельного виробництва аспарагуса потрібно починати хоча б з 1 га. Оскільки затрати в перший рік значні: посадковий матеріал — $10-12 тис./га; встановлення крапельного зрошення.

«В перший рік, при закладці саджанців потрібно гарно попрацювати: вирити траншеї спеціальною технікою, вручну розкласти саджанці та прикидати землею. Також встановити систему крапельного зрошення. Але при цьому потрібно пам’ятати, що всі ці інвестиції на 8 років, — акцентує Олег Демченко. — Ну і головне — збут. Звичайно, можна домовитися з рестораном, якому потрібно 1-2 кг в день, тоді й 5 соток на присадибній ділянці вистачить», — коментує фермер.

Збирання врожаю — досить кропітка робота, оскільки потрібно не проґавити час, коли спаржу зрізати, але й не поспішити. Щодня вирізаєш по 200-300 кг. Також важливим є те, щоб забезпечити відповідний процес зберігання: в холодильній камері при температурі +2оС спаржа може зберігатися 1 тиждень.

«Процес виробництва, система захисту — абсолютно нескладні. І супер-шкідників на спаржі немає. Можна сказати, що культура невибаглива», — додає Олег.  

Господарство уже цього року зібрало власні саджанці, тобто наступного разу купувати не потрібно. До того ж ще й їх реалізовують. «В основному ми продаємо як саджанці, так і саму спаржу через інтернет. Наприклад, якщо пересилати «Новою Поштою», то спаржа може 1 добу бути у дорозі».

Приїздити в Любимівку можна не лише на сезон спаржі, а й на маленьку Голландію: тюльпани, які розквітають також весною. А восени — на цвітіння шафрану. 

Тож збільшувати обсяги чи вивчати екзотику — вибір у кожного свій :).


Наталія Помянська, AgroPortal.ua