Рентабельність на рівні 20%: просо — це все ж страхова культура чи для заробітку?

10 вересня 2024, 06:12 953

Площі посіву проса досить різняться за роками, адже для аграріїв культура є переважно страховою.

Про це в коментарі AgroPortal.ua зазначає заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з наукової роботи, член-кореспондент  НААН Олександр Нечипоренко.


Далі — пряма мова.

Посівні площі скорочуються

За несприятливих весняних умов, коли строки посіву ярих затримуються, сільгоспвиробники часто переходять до вирощування проса, яке є досить невибагливою культурою, має незначний вегетаційний період і стійко переносить посухи.

У 90-х минулого століття площі посіву переважно сягали за 200-300 тис. га, а у 2000 та 2004 роках перевищували 430 тис. га.

У 2020 році цей показник становив понад 159 тис. га, а у 2022 році — в умовах повномасштабної агресії рф на території України — скоротився 49,1 тис. га. У 2024 році просом засіяно 89,3 тис. га, що є майже на рівні показників 2021 та минулого років.

Отже, на думку науковців Інституту аграрної економіки, в динаміці спостерігається тенденція до зменшення посівних площ проса.

Корективи у географії посівів

Просо вирізняється своєю легкою адаптацію до ґрунтово-кліматичних умов. Це теплолюбива, посухостійка культура, що добре переносить підвищену концентрацію солей в ґрунті, тому і культивують її переважно в зоні Степу. Проте просо вирощується і в умовах Лісостепу та Полісся, де є однією з найбільш перспективних зернофуражних культур.

У 2021 році — до повномасштабної агресії рф на території України — серед лідерів за обсягами виробництва проса були Одеська (12,2 % загального збору), Харківська (11,6 %) та Херсонська (10,6 %) області. Воєнні дії на території нашої держави внесли корективи у структуру посівів.

У 2023 році лідерами з вирощування проса стали Полтавщина (12,7 %), Чернігівщина (12,7 %) та Харківщина (12,6 %), які за нинішніх умов мають найбільш сприятливі можливості для вирощування цієї культури та отримування стабільних врожаїв.

Також стабільно значні обсяги виробництва проса у Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Крім того, суттєво проти довоєнного періоду наростили збір врожаю проса Сумщина та Київщина.

Середня врожайність

Середня врожайність проса в Україні за останні п'ять років варіювалася в межах від 16,1 ц/га до 23,5 ц/га. Вона залежить насамперед від погодних умов та технології вирощування.

Нині обмолочено більше 28% площ посіву проса, а середня урожайність культури поки що становить 18,4  ц/га.

Рентабельність очікується не більше 20%

Цей показник несуттєво коливається з 2018 року, коли ціна на просо зросла більше ніж удвічі проти попередніх років і сягнула 7700 грн/т. У 2022 році просо торгувалося по ціні 7238 грн/т, а у 2023 році ціна на нього збільшилася на 10 % — до 8237 грн/т. Станом на 29 серпня 2024 року, на внутрішньому ринку України ціна на просо становила 6965 грн/т.

Рентабельність вирощування проса залежить від багатьох чинників. Серед них основну роль відіграють витрати на виробництво: вартість насіння, добрив, пестицидів, робочої сили та інші витрати на обробіток і збирання врожаю. Не менш важливим фактором є наявність ринку збуту.

У 2015 році рентабельність вирощування проса становила 58,4%, з 2016-2018 роках — понад 30%, у період 2017-2019 років — 20-25%. У 2020 році цей показник знизився до 6,1%, а у 2021 році знов підвищився — до 24,6%. Збитковим вирощування проса було лише в 2022 році (-3,5%).

За прогнозними розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, у 2024 році рентабельність проса очікується не більше 20%, тож цього року аграріям слід ретельно оцінити всі чинники та умови, перш ніж приймати рішення про вирощування проса.

Чим цікава культура

Просо — культура без відходів, яку досить широко використовують як страхову рослину для пересіву загиблих озимих та ранніх ярих і для пожнивних посівів на зелений корм.

Значна кількість крохмалю дозволяє використовувати просо для виробництва спирту.

Отримане із проса пшоно не містить клейковини — глютену, а тому його вживають люди, які мають глютенову непереносимість.

Водночас фахівці з генетики рослин активно працюють над перетворенням проса на енергетичну рослину. Солома та полова проса за своїми якостями наближаються до лугового сіна — 0,41 кормових одиниць. Просяне ж сіно краще від сіна з вівса, сорго, кукурудзи чи тимофіївки, а за якістю зеленої маси просо переважає кукурудзу та сорго.

Отже, на думку науковців Інституту аграрної економіки, просо може бути цікавим для аграріїв з цілої низки причин, а саме:

  1. Висока стійкість до посух: культура добре пристосована до вирощування в умовах недостатнього зволоження, що є актуальним в умовах глобального потепління.
  2. Невибагливість до ґрунтів: просо може рости на бідних ґрунтах, де інші зернові культури не дають бажаного врожаю.
  3. Короткий вегетаційний період: просо має швидкий цикл дозрівання, що дозволяє отримувати врожай за короткий період та використовувати культуру як страхову при несприятливих агрокліматичних умовах.
  4. Стійка врожайність: культура дає стабільні врожаї навіть у несприятливих умовах.
  5. Економічна вигода: має постійний попит, водночас витрати на вирощування проса порівняно низькі, що робить її економічно вигідною культурою.

Зазначені характеристики дозволяють вважати просо потенційно привабливим для вітчизняних аграріїв, особливо в регіонах з частими кліматичними негараздами та  обмеженими природними ресурсами.

Збут

В останні роки найбільшими імпортерами вітчизняного проса, що забезпечують його стабільний попит та роблять важливою експортною культурою для України, є Індонезія, Польща, Німеччина, Велика Британія, Південна Африка та низка інших країн.

Для прикладу, у 2022 році було експортовано близько 136 т насіннєвого проса до Німеччини, Польщі та Чехії. Експорт іншого — не насіннєвого — проса становив майже 69 тис. т  на суму $20,3 млн.

Коментарі учасників ринку

Олена Шелест, комерційна директорка HarvEast

2024 року ми засіяли просом 2 130 га в Київській області. Планова середня врожайність склала 27-34 ц/га. На Київщині вирощуємо просо з 2020 року, хоча почали працювати з ним ще 2019 року на нашому активі у Донецькій області, який наразі знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Просо цікаве нам і як хороший попередник для деяких культур, і загалом для сівозміни. Експортуємо просо до Німеччини та Бельгії невеликими партіями протягом декількох місяців. Згідно з контрактом, наші постачання розплановані до червня 2025 року. Протягом серпня ціна проса на внутрішньому ринку (СРТ) доходила до 8500-8700 грн з ПДВ, водночас експортна ціна стартувала від 170 євро (FCA).

Іван Томенко, директор ТОВ «Агрофірма «Поле»

Дефіциту проса не буде, оскільки були роки ще з меншими площами посівів, по 50-60 тис. га. Ціна на просо на відміну від минулого року зростатиме, але її визначатимуть не переробники, а трейдери, все залежатиме від їхньої активності. Поки що всі в очікуванні, по Одесі пропонують 8-8,5 тис. грн/т. Фермери поки притримують свій врожай. Агрофірма Поле» з проса, крім конвенційного пшона, випускає органічну крупу, реалізуючи її на експорт. Органічної сировини вистачає, що пояснюється економічною та енергетичною кризою в Європі. Загалом останні два роки обсяги продажу органічного пшона скорочувалися орієнтовно на 10-20%. Тому на тлі зменшення обсягів сировини достатньо. Є також перехідні залишки з минулого року, тож поки що ціна на органічне просо падає.

Микола Кривич, керівник ФГ «Лан»

Сіємо просо переважно як післяжнивну культуру на площі близько 20 га вже 10 років. Якщо сіяти його як основну культуру, то воно дасть високу врожайність, найчастіше ж висіваємо після пшениці, ячменю. До повномасштабного вторгнення вирощували і чорне просо на 25 га. До війни був великий попит на чорне просо, після 2022 року в основному були запити на біле, червоне, жовте. Зараз знову відновлюється інтерес до чорного. Просо можна сіяти двічі на рік, вегетація складає до 70 днів. Воно витримує засуху, що є основною його перевагою. Просо — рентабельна культура, особливо, якщо сіяти його після ячменю та пшениці. Норма висіву 35-40 кг/га за ціни 15-20 тис. грн/т, обробіток і жнива обійдуться до 5 тис. грн/га, також варто додати земельний податок. Закупівельна ціна зараз складає 8 тис. грн /т. Цього року прибуток майже дорівнюватиме витратам. Просо купують переважно переробники.



Алла Стрижеус, Світлана Цибульська, AgroPortal.ua