Переробити картоплю на крохмаль. Горизонт планування виробництва — два роки
14 березня 2024, 05:41 4126
Крохмальний завод «Централ Плейнс Груп» (CPG) почав працювати на Львівщині наприкінці 2021 року. Зараз підприємство переробляє 8 тис. т картоплі на місяць (у сезон) та експортує близько 85% виробленої продукції до 20 країн. Від початку існування крохмальне виробництво було орієнтоване на експорт, і почали продавати крохмаль, коли його ще не було.
Сировина — ціна за вміст крохмалю
Плануючи крохмальне виробництво, насамперед потрібно забезпечити безперебійні постачання якісної сировини: крохмальну картоплю просто так на ринку не купиш, оскільки її там немає. Переробляти столову картоплю невигідно через низький вміст крохмалю. Так, якщо звичайна столова картопля містить 12% крохмалю, то спеціальні сорти — 22-23%, навіть 24%. Тож їх переробка вдвічі ефективніша за тих самих витрат, пояснив генеральний директор CPG Refine Юрій Пульгун.
«Централ Плейнс Груп» отримують крохмальну картоплю з власних полів, крім того, є мережа постачальників — місцевих фермерів, які вирощують сировину за контрактом. Минулого року проблем із сировиною не було, завод активно працював із середини серпня по кінець листопада. Обсяг переробленої картоплі від сторонніх постачальників склав 5,5 тис. т (за загального обсягу 35-40 тис. т), на цей рік заплановано отримати від партнерських фермерських господарств уже 13-15 тис. т картоплі, решта сировини надходить з власних полів. У майбутньому ж обсяги картоплі, що вирощуються спеціально для «Централ Плейнс Груп», планують збільшити до 20-25 тис. т.
Юрій Пульгун, генеральний директор CPG Refine
За 2-3 роки хочемо вийти на співвідношення 50 на 50, коли половину сировини надають партнерські господарства. 2021 року ми починали партнерство з одним фермером, зараз їх уже вісім, цьогоріч плануємо залучити двадцять сільгоспвиробників — як середніх, так і малих. З господарствами підписуємо угоду з фіксованою ціною (у валюті) за % крохмальності. Для фермерів це вигідно, адже вони мають гарантований канал збуту та фіксовану ціну. До того ж технологія простіша: крохмальну картоплю не потрібно сортувати, калібрувати та пакувати в сітки.
Минулої осені закупівельна ціна на крохмальну картоплю (вміст крохмалю +/- 20%) складала в середньому 5 грн/кг для фермера з поля, тоді як столову продавали по 3,5- 4,5 грн/кг. Оскільки курс майже не змінився, на цей рік закупівельна ціна запланована така сама, або навіть на 3% більше — до 5,15-5,20 грн.
Коротка логістика — успішна логістика
Крім контракту і гарантованої оплати, фермерам-партнерам надається насіння крохмальної картоплі за різними схемами.
Юрій Пульгун, генеральний директор CPG Refine
З насінням зараз величезна проблема, справжня криза. У Європі насіння подорожчало вдвічі, і при цьому його не можна купити, адже його просто немає. Оскільки у нас горизонт планування два-три роки (завезення еліти, вирощування насіння, яке дає урожай за два роки), то на поточний рік насінням ми забезпечені.
Наступні складові успішного крохмального виробництва — короткий шлях з поля, незатратне зберігання і ширше вікно переробки. Розширити сезон можна саме за допомогою потужностей для зберігання.
За підтримки Програми USAID Агро «Централ Плейнс Груп» будують склад на 6,5 тис. т, де крохмальна картопля зберігатиметься з листопада по січень. Конструкція максимально проста — бетонний майданчик і стіни з бетонних «лего-блоків», що дозволятимуть скласти потрібну конфігурацію. Буде забезпечена вентиляція. Картоплю засипатимуть до 5 м висоти, зверху буде м'яке накриття, щоб мінімально захистити від морозу і вологи.
«Це нетиповий склад, тому що картопля там зберігатиметься буквально 2-3 місяці. Листопад працюємо ще повністю з поля, а щоб працювати у грудні, потрібно мати заготовлену картоплю, що копається до початку листопада. Загалом же, що коротший шлях із поля, то ефективніше виробництво. У Європі картоплю зберігають прямо на полях, у кагатах, але там немає морозів», — зазначає Юрій Пульгун.
Максимальна автоматизація
Завод CPG будували максимально автоматизованим. Тож виробництво не потребує великої кількості працівників — на зміні працює 10 людей. Поки що пакування напівавтоматичне, за рік передбачається повна автоматизація процесу, тож працівників на зміні стане ще менше.
На підприємство активно набирають жінок, пенсіонерів. Всі оператори пакування — це лише жінки, і вони навчаються на оператора лінії.
Юрій Пульгун, генеральний директор CPG Refine
Ми формуємо кістяк спеціалістів. Користуємося бронюванням, є працівники, які служать. Проблем із кадрами наразі немає, але довгостроково потрібно орієнтуватися на максимальну автоматизацію. Також на підприємстві будуть створювати інклюзивні робочі місця, це буде нескладна робота, яку можуть виконувати люди з певними фізичними обмеженнями.
Почали продавати ще до запуску виробництва
З самого початку крохмальне виробництво було націлене на експорт. 2022 року обсяг експорту становив 75%, 2023-го — 85%. Виробництво сертифіковане за стандартами FSSC2000, «Халяль», «Кошер». Продається у понад 20 країн світу, серед яких Ізраїль, країни Південної Америки і Північної Африки.
«З реалізацією проблем немає. Ми почали продавати крохмаль, коли його ще не було. Уже 2020 року налагоджували контакти з потенційними покупцями, цікавилися, що їм потрібно, яка якість, з огляду на це і планували виробництво. Спеціально вирощена картопля, хороше обладнання, ефективна технологія, якісна вода, знання — це все забезпечує високу якість крохмалю. Ми конкуруємо з кращими виробниками світу, лідерами на ринках Німеччини, Півдня Європи і країн Балтії.
Беремо участь у виставках, співпрацюємо з локальними і глобальними трейдерами. Наразі вантажимо п’ять контейнерів до Алжира», — резюмує Юрій Пульгун.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua