Через окупацію та мінування в Україні близько 20% сільгоспугідь наразі залишаються недоступними для обробітку, а це понад 6 млн га. Державна програма з розмінування фермерських земель зможе допомогти аграріям швидше очистити поля та відновити виробництво.
Україна за минулий рік змогла повернути в безпечне використання 35 тис. км² територій. Загалом потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами залишаються 138,5 тис. км², що становить понад 22% загальної площі країни. Згідно з оцінкою Світового банку, на повне розмінування території України необхідно близько $30 млрд.
«Зараз пріоритетно працюємо з розмінуванням сільськогосподарських земель. Розуміємо, наскільки це важливо в контексті нової посівної. Маємо вже понад 80 сертифікованих операторів протимінної діяльності та більш як 200 машин розмінування», — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
У Мінекономіки та Мінагрополітики наголошують на важливості очищення сільськогосподарських земель, адже їх безпечне використання напряму впливає на економіку. У 2024 році вдалося очистити 19 тис. га орних земель, що вже дало змогу відновити сільськогосподарську діяльність у багатьох регіонах, згідно з даними Комітету з питань аграрної та земельної політики.
Як відмітив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький під час онлайн-дискусії, присвяченій третім роковинам широкомасштабної війни та її впливу на аграрний сектор України, процес розмінування є критично важливим для відновлення галузі: «Ми маємо повернути ці землі в обробіток, адже від цього залежить не лише наша економіка, а й глобальна продовольча система».
У 2024 році українське сільське господарство забезпечило понад 15% ВВП України. Крім того, аграрний сектор також є одним із найважливіших джерел валютних надходжень для української економіки. За минулий рік обсяг експорту української сільгосппродукції склав майже $25 млрд.
Тому повернути у використання тисячі гектарів полів, які зараз не обробляються через замінування, дуже важливо.
«Головний результат розмінування — зібраний урожай на землях, які повернули до використання. Таких лише цього року вже буде більше тисячі (1300 га повернених у межах держпрограми). І ми очікуємо, що таких ділянок буде ще більше. А земля, на якій ведуться роботи, — це сплачені податки, це дохід для фермера і, відповідно, можливість створювати додаткові робочі місця», — говорять в офісі протимінної діяльності Міністерства економіки.
Але проблема із замінованими полями знаходиться не лише в економічній площині та несе прямі й непрямі втрати для підприємства. Окрім того, це ще загроза і небезпека для людського життя.
«Важливо підтримати українських фермерів, адже розмінування агроземель дає високий мультиплікаційний ефект. Фактично одразу на таких землях фермери можуть вирощувати урожай і вже впродовж року заробити перші гроші. Це вкрай важливо для нас як країни, оскільки в умовах війни кожен бізнес, який працює, кожен сплачений податок потрібен для нашої перемоги. Це також внесок у глобальну продовольчу безпеку, адже Україна — один із провідних агроекспортерів», — зазначають в офісі протимінної діяльності Міністерства економіки.
Розмінування — це нульовий етап відновлення, коли на очищені території можуть повертатися люди, які звідти виїхали, там починає працювати інфраструктура, запускається бізнес.
Держава запустила механізм компенсацій для фермерів, які хочуть очистити свої землі від вибухонебезпечних предметів. Аграрії можуть подати заявку на безплатне або частково компенсоване розмінування їхніх земель та отримати:
За словами представника офісу протимінної діяльності Міністерства економіки, цього року є сподівання на закриття усіх тогорічних контрактів за держпрограмою (46 контрактів на 9500+ га), і оператори намагатимуться встигнути завершити частину цьогорічних контрактів — це ще 1-2 тисячі гектарів.
Більше інформації про умови та інструкція до подання за посиланням
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua