Прогнози на урожай-2025: погода коригує очікування аграріїв

21 липня 2025, 05:54 2631

Жнива цьогоріч розпочалися із затримкою на 2-3 тижні з великими розривами між регіонами. Тому на початку липня і обсяги експорту були незначні: стоки попереднього періоду вивезені, а нових немає.

«Одещина почала жнива 11 червня і вже має ячмінь, а деякі області розпочали обмолот тільки 20 липня. Це впливає на ціноутворення. Законтрактовано багато суден. Разом з тим, минулий рік показав, що всі учасники ринку вміють домовлятися і дотримувати всіх домовленостей», — зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький під час вебінару Trend&Hedge Club. 

Попередні прогнози, адже більш точні дані будуть в кінці серпня — на початку вересня, виглядають наступним чином. 

Пшениця

Прогнозований обсяг на поточний сезон — 21,2 млн т. Минулого зібрали 22,2 млн т. 

«Скорочення на 5% — не є чимось глобальним. Є регіони, що показують по 6-7 т/га врожайності пшениці, є на жаль, ті, що збирають по 1,5 т/га. Проте малоймовірно, що аграрії зберуть менше 20 млн. т», — додав Тарас Висоцький. 

При цьому внутрішнє споживання пшениці складає 6,2 млн т. тому експорт прогнозується на рівні минулого року 15-16 млн т. 

Ячмінь

Озимого та ярого ячменю за попереднім прогнозом зберуть 4,5 млн т, минулого року показник складав 5,3 млн т. Наразі це менше на 10%, але цього року менші посівні площі, тож питання не лише у врожайності. Експорт можливий в обсягі близько 2 млн. т, минулого року був 2,3 млн. т. 

Кукуруза

Триває активна вегетація кукурудзи, почався період цвітіння. Консервативний прогноз врожаю на рівні 26 млн. т. 

«Можливо буде більше, реальну картину по кукурудзі отримаємо не раніше жовтня. Але з урахуванням посівних площ та середньої врожайності, це буде на 5% менше попереднього року», — додав Тарас Висоцький. 

Сумарно виробники зберуть близько 53,5 млн. т зернових культур, минулого року цей показник був 56 млн. т. 

Ріпак та соя

Прогноз по ріпаку — 3 млн т, трохи менше, ніж попереднього року (3,7 млн. т). 

По сої — 5,7 млн т, минулого року було 6,6 млн т. Не виключено, що по сої можуть бути і більші обсяги, якщо враховувати посівні площі, буде максимальна врожайність і погода сприятиме. 

За словами, Тараса Висоцького, прийняття закону про олійні правки, цього року ніяк не вплине на сою та ріпак. Чи скорегує це посіви озимого ріпака, буде зрозуміло в середині серпня. На його думку, нереально виокремити саме фактор цього законодавчого рішення, бо є ще багато інших чинників.  

«Основним фактором, що впливає на виробництво є ціна. Якщо вона зростає на 20%, то мито в 10% не вплине негативно. Коли ціна падає на 20 чи 30%, змінюється коньюктура. З червня чую від фермерів, що вони планують скорочувати площі під соєю через ціну», — зауважив спікер. 

Зараз переробні потужності складають від 20 до 22 млн. т, і будівництво триває, тож можливо вони досягнуть і 25 млн. т. Проте забезпечити їх сировиною майже нереально суто з точки зору агрономії, адже виробництво олійних обмежено сівозміною, відсутністю поливу.

«Якби раптом в нас з'явився 1 млн га сої на поливі, це змінило б ситуацію, але це потребує «довгих» інвестицій на 10-15 років. По ріпаку суттєве зростання площ чи врожайності теж ускладнене. Скажімо, може бути 5 млн. т ріпаку, по соняшнику, припустимо, може бути 15 млн. т. Тож можемо в перспективі вийти на 25 млн. т, — це буде стеля, якої важко досягти в межах контрольованих територій України. При нинішніх 20,5 млн. га вийти на 23 млн. т, а за сприятливих умов на 25 млн. т. — найближчими роками неможливо», — підсумував Тарас Висоцький.  

Потужності переробки залишатимуться аналогічними або більшими, ніж виробництво сировини. Тож має формуватися ринок продавця, що позитивно вплине на ціну закупівель.

Соняшник

Прогнозований обсяг соняшнику — 12 млн. т. 

«Може бути плюс-мінус 20% як в сторону зниження до 11 млн. т, так і в сторону збільшення до 13 млн. т, але, на жаль, соняшник підсихає на Півдні, і так як хотілося б — 15 млн. т — не буде», — відзначив Тарас Висоцькой.

Сумарний прогноз по олійним — 20,5 млн. т, тобто без кардинальних змін у порівнянні з минулим роком, але тоді було більше сої та ріпаку, і менше соняшнику. 

Цукровий буряк

Посівні площі по базових культурах залишаються незмінними. Включаючи зернові, цукровий буряк та овочі, це 20 млн га, додалось близько 270 тис. га розмінованих земель. 

Цукрового буряку цього року посіяли менше, за останніми даними — 220 тис. га, проти 254 тис. га минулого року. 

«З відкриттям безмитної торгівлі з ЄС в цукровій галузі був Ренесанс, потім за рахунок масштабу почали виходити і на інші ринки, але Європейський Союз все одно наймаржинальніший ринок. Тож коли минулого року була озвучена квота, 67 тис. т, на цей рік — 107 тис., а максимальний експорт в ЄС був на рівні 473 тис. т, це не могло не вплинути на рішення виробників. Не виключаю, що наступного року можемо повернутися до 200 тис. га посівних площ, передумови для цього є», — зауважив чиновник.

Горох

В світлі відкриття ринку Китаю для українського гороху, усі вимоги з точки зору поточних фітосанітарних заходів і політик виконуються. На поточний сезон виробництво гороху очікується на рівні 460 тис. т, так само як і минулого сезону. Експорт без китайського ринку відбувся в обсязі 330 тис. т. На цей рік може бути до 350 тис. т. 

«Це питання більше не експорту, а дохідності, якщо говоримо про китайський регіон. Ми очікуємо, що все-таки в межах поточного маркетингового року старт відправок на Китай відбудеться, можливо не весь потенційний обсяг, а вже з наступного року експорт відбудеться в штатному, прогнозованованому обсязі», — додав Тарас Висоцький. 


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua