Галузі свинарства в умовах сьогоднішньої економічної ситуації доводиться долати нові виклики.
Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
Зазначається, що завдяки високим закупівельним цінам та дешевим кормам у 2022 та 2023 роках галузь свинарства могла відновлюватися. За даними Держстату, у червні 2024 року кількість поголів'я складає 5,2 тис. голів, що на 3,1% більше, ніж торік та на 3,4% менше, ніж 2022 року.
«Наразі стабілізація цін на зернові й олійні культури, ріст цін на енергоносії, а також мобілізація співробітників змушують фермерів шукати інноваційні шляхи зниження витрат і підвищення ефективності. Адже, крім звичних ринкових змін, підприємства повинні підлаштовуватися й під виклики сьогодення», — пояснюють аналітики.
За даними УКАБ, у другій половині червня було зафіксовано найнижчу за останні два роки середню ціну за кг живця (46,3 грн з ПДВ). Останній раз така ціна спостерігалася наприкінці квітня 2022 року. Цей показник суттєво наблизився до рівня собівартості виробництва, що схвилювало виробників. Проте вже на початку червня ціна живця підвищилась до 55,1 грн/кг з ПДВ.
«Одного фактору, який суттєво впливав би на це, немає, бо ж така ситуація спричинена комплексом причин, нетипових для цього періоду часу. По-перше, тенденція до зростання в першій половині літа була завжди, навіть під час війни. Натомість цьогоріч до зменшення попиту призвели перебої з електропостачанням, а також мобілізація. По-друге, якщо до війни імпортна свинина впливала на внутрішню цінову політику, то зараз — ні. Обсяги знизились до 300-500 т з 2500-4000 т. Ринкові зміни обумовлені винятково внутрішніми факторами, оскільки переважна більшість свинини на прилавках — українська продукція», — пояснює аналітик УКАБ Максим Гопка.