Приєднання української молочної галузі до європейської сім‘ї виробників молока і молочних продуктів сприятиме укріпленню як молочного ринку ЄС, так і нашого ринку.
Таку думку висловив виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур в інтерв’ю «Інфагро».
Він додав, що такий крок також дасть можливість знизити ціни на продукцію для європейських і українських споживачів, збільшить стійкість європейської молочної галузі та дасть можливість піднятися на новий рівень багатьом нашим підприємствам. І робити перші кроки до зближення потрібно вже зараз.
Експерт зауважив, що за даними Європейської молочної асоціації, в ЄС ціни на сире молоко наближаються до рекордних і при цьому не відбувається збільшення пропозиції.
«Це нове явище, яке свідчить про те, що навіть нинішні високі ціни на сире молоко ледве перекривають виробничі витрати, які постійно зростають... Угоди між торговельними мережами і постачальниками молочної продукції передбачають набагато нижчі ціни, ніж того вимагають молочні заводи… Можу сказати, що в Україні переробники молока, крім суто внутрішніх, стикаються з тими ж проблемами — зростанням закупівельних цін на молоко, збільшенням виробничих витрат і складними неврегульованими відносинами заводів—постачальників з торговельними мережами», — пояснив Дідур.
Він уточнив, що молочна галузь України, будуючи свої відносини з європейськими колегами, хотіла б знайти форми співпраці win-win. Перш за все, треба враховувати, що найважливішою проблемою української молочної галузі є недостатня кількість якісного молока-сировини, через що українські переробні заводи, як правило, працюють недовантаженими.
«І тут, я вважаю, потрібно подумати про створення прийнятних для європейських фермерів можливостей працювати тут, в Україні, сприяючи поширенню сучасних технологій та розвитку виробництва товарного молока. Причому мова йде про великі ферми, які в ЄС мало хто може собі дозволити», — пояснив експерт.
У свою чергу, українська молокопереробна галузь, за словами Дідура, хотіла б отримати допомогу в технологічному переоснащенні деяких підприємств для того, щоб вся українська продукція відповідала прийнятим в ЄС нормам якості та безпечності. Адже виробники зацікавлені саме в експорті продукції з доданою вартістю.
«Ми повинні відходити від практики експорту біржових товарів якості «для країн СНД». Потрібно орієнтуватися на виробництво продукції високої якості, в тому числі продуктів глибокої переробки, яка влаштовувала б найвибагливіших споживачів у різних країнах світу», — пояснив експерт.