Моніторинг цін на поточному тижні засвідчив незмінність середніх цін на молоко з ферми, повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць.
Відтак ціни залишаються на попередніх рівнях: екстра — 10,95 грн/кг; вищий — 10,82 грн/кг; перший — 10,46 грн/кг. Середньозважена ціна трьох гатунків — 10,74 грн/кг без ПДВ.
Середні ціни на великі та середні партії молока екстраґатунку по регіонах: північ ? 11,08 грн/кг, центр — 11,1 2 грн/кг, південь — 11,2 грн/кг, схід — 11,0 грн/кг, захід — 11,1 грн/кг без ПДВ.
Експерт зазначає, що на світових молочних ринках в останні місяці спостерігається активне подорожчання біржових молочних товарів, що зумовлено трьома основними причинами — глобальною інфляцією, відновленням попиту, а також ростом вартості енергоносіїв.
«Українська ситуація на молочному ринку за динамікою схожа, проте зі своїми внутрішніми особливостями. Зокрема, спільними драйверами є інфляція та зростання вартості енергоресурсів. З додаткових внутрішніх — дефіцит сировини у переробників. До протидіючих чинників належить попит, який на відміну від глобального, у нас почав падати через зниження купівельної спроможності населення, особливо з початком опалювального сезону», — пояснюэ Андрієць.
За даними Держстату у першому півріччі поточного року частка витрат українців на продовольчі товари склала 49,5% від загальних витрат і 39,7% від загального місячного доходу. У такій ситуації постає питання вже доступності продуктів харчування, в тому числі і молочних, які входять до основи продовольчого кошика та є складовими здорового харчування.
«Держава повинна терміново вживати заходів задля забезпечення харчової безпеки, знизивши ставку оподаткування доданої вартості товарів, що задовольняють базові потреби людини. Тим більше, що така ставка діє в основних експортерів молочної продукції в Україну — Польщі (5%), Німеччині (7%), Франції (5,5%), Нідерландах (6%). В інакшому випадку, крім погіршення доступності молочних продуктів для населення, існують реальні ризики витіснення вітчизняної продукції імпортною, що запустить ланцюг негативних економічних подій у вигляді закриття підприємств молочної галузі, втрати тисяч робочих місць, та в кінцевому результаті — падіння надходжень до бюджету», — зазначає Володимир Андрієць.