Переробникам молока доводиться балансувати між виробниками і ритейлом

01 листопада 2023, 08:00 1844

Ціни, за якими молокопереробні підприємства постачають продукцію у мережі, визначаються рівнем цін на молоко-сировину. Останні цього сезону почали зростати ще у серпні, причому у вересні-жовтні темп лише прискорився.

Про це говориться у повідомленні Спілки молочних підприємств України (СМПУ).

Як зазначив керівник експертно-аналітичної служби СМПУ Леонід Тулуш, загалом цінники на молоко-сировину за останні три місяці зросли більш як на 16% — таких короткострокових цінових стрибків на даному ринку вже давно не спостерігалось. 

«Водночас сезонність, на яку посилаються виробники молока, відіграє у подорожчанні молока далеко не вирішальну роль. Очевидно, що рівень ціни наразі перебуває під впливом дефіциту якісної молоко-сировини та зумовлений тим ажіотажем, який ним породжується», — пояснює він. 

При цьому в європейських країнах, зокрема в сусідній Польщі, все ще триває тренд на зниження цін на молоко-сировину, який розпочався ще наприкінці минулого року. Як наслідок, конкурентна перевага вітчизняних молокопродуктів, зумовлена нижчим рівнем цін, стрімко нівелюється, додає Леонід Тулуш. 

«Що може зробити молокопереробне підприємство, щоб за цих несприятливих умов утримати ціну на полиці, знаходячись між виробником молока, який зараз диктує ціну, і торговельними мережами, які у разі подорожчання відмовляються реалізовувати дорогу вітчизняну продукцію і схиляються у бік завезення більш дешевої імпортної? За цих умов підприємство може тільки балансувати на межі збитковості, демонструючи дива кризового менеджменту», — вважає експерт. 

На його думку, у цій ситуації для того, щоб ціни на полицях залишилися прийнятними, потрібні або часткова компенсація державою вартості молочної продукції, або збалансоване ціноутворення всіма учасниками виробничого ланцюга. Це допоможе врахувати інтереси споживача.