Про це повідомляє Асоціація виробників молока з посиланням на дані Державної фіскальної служби.
«Зростання забезпечили група товарів сухого та згущеного молока. Їх експорт значно зріс ще у травні місяці і наразі продовжує лідирувати у зовнішній торгівлі молокопродуктами. Так, у червні на зовнішніх ринках їх було продано 6 тис. т, що на 36,6% більше, ніж минулого року — 4,4 тис. т. Така ситуація не виглядає дивною, адже зараз на світових ринках є значний попит на сухе незбиране молоко і українські виробники вчасно переорієнтовують виробництво враховуючи більш вигідні глобальні тенденції», — повідомив аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць.
Зростання експорту відмічалося і в групі молока та вершків незгущених, який наростив об'єми продажів на 4,6% — до 1,7 тис. т, порівняно з червнем минулого року.
Об«єми зовнішньої торгівлі рештою молочних товарів суттєво знизилися. Особливо відреагували експорторієнтовані групи, зокрема масло, торгівля яким скоротилася до 1,5 тис. т, що на 61,3% менше, ніж у червні 2018 року і на 148,8% менше, ніж у 2017 р. На глобальний ринок масла наразі суттєво впливає європейська пропозиція та ціна. Так, за період з січня по травень 2019 року європейськими виробниками було вироблено 973,9 тис. т масла, що на 1,5% перевершило виробництво минулого року, при цьому середньоєвропейська ціна склала 4179 €/т, що на 33,9% нижче, ніж минулого року — 5596 €/т. Проте травень є сезонним піком виробництва цього продукту в Європі і в наступні місяці воно буде знижуватися, що може відобразитися на кон«юнктурі ринку даного продукту.
Експорт сиру також зазнає серйозних втрат. У червні він скоротився на 40,4%, до 372 т, порівняно з 2018 роком — 624 т. Ситуація із зовнішньою торгівлею сиром для українських виробників досить складна. Досі українським виробникам не вдалося знайти альтернативних Росії зовнішніх ринків з аналогічним попитом на український сир.
«Наразі є лише надія на пожвавлення експорту у країни пострадянського простору, так як Росія нещодавно зняла заборону на транзит українських товарів по її території. Тому у разі зростання попиту, українські виробники матимуть можливість нарощувати об'єми експорту, особливо сирів та сирного продукту», — зазначають в асоціації.
У червні також суттєво скоротився і експорт сироватки — до 1,8 тис. т, що на 41,6% менше, ніж у минулому році. Ситуація виглядає досить не типовою з огляду на сезонність, адже у минулі роки експорт української сироватки зростав від початку року до червня включно. Натомість цього року скорочення зовнішніх поставок почалося ще з квітня і виглядає досить динамічним — 44% відносно найвищого об'єму поставок у березні — 3,1 тис. т. Причин тут декілька і головна з них — це падіння світової ціни на молочну сироватку, яке триває ще з початку року, інша — зниження попиту з Китаю на кормову сироватку через АЧС, остання — внутрішній фактор, який змусив переробників переорієнтувати виробництво на більш вигідні експорторієнтовані товари — СНМ та СЗМ.
«В цілому, слід віддати належне національним виробникам експорторієнтованої продукції, яким вдалося вчасно переорієнтувати виробництво і підлаштуватися під досить динамічний та мінливий глобальний молочний ринок, що навіть дало можливість наростити експортну виручку, порівняно з червнем минулого року», — підсумували в АВМ.