Експерт: Прибутковість молока з початку року — на мінімумі

06 травня 2021, 13:36 2471

Індекс умовної прибутковості молока (УМІ) у квітні 2021 р. майже не змінився. Зростання склало 0,8% за рахунок незначного зменшення ціни кормового раціону.

Про це розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак на своїй сторінці в Facebook.

Він зазначив, що ціни на молоко, як правило, з лютого-березня починають стрімке піке вниз.

«А в цьому році ціни на молоко непохитно стабільні. Більше того — вперше в березні ціни не знизилися взагалі», — констатує експерт.

Крім того, Ярмак зауважив, що УМІ березня 2021 р. не був найнижчим історично для цього місяця але був найнижчим з 2016 року, коли він знаходився на подібному рівні.

«А от перші чотири місяці року були другими найменш прибутковими в історії підрахунку УМІ сезонів — гірше було лише в мегакризовому 2015 році. Минулого року, наприклад, за цей самий період прибуток наших професійних виробників молока був на 55% вищим», — додав експерт.

Перші чотири місяці поточного року принесли українським виробникам на 25% менше прибутків порівняно до середнього показника за цей самий період попередніх 5 років, підрахував він.

Ярмак не дає однозначної відповіді, як коливатиметься УМІ в травні. Він нагадує, що зазвичай прибутковість знижується, бо ціни на молоко сезонно знижуються. Середнє падіння індексу УМІ за останні роки було близько 6%.

«Світовий ринок на нас починає впливати, а там тенденції різнонаправлені — дешевші жири і дорожчі або стабільні білки», — підсумував експерт.


Для довідки: УМІ — це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМІ аналізувати немає сенсу — воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМІ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, адже ці два важливих фактори враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока.