Про це повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак на своїй сторінці у соцмережі Facebook.
Таким чином, зайого словами, прибутковість молока в травні в професійних господарствах була вищою вже на 36% ніж рік тому і на 24% вищою, ніж в середньому за останні 7 років в травні.
«Крім того, з початку року, УМІ вже на 4,5% перевищував середній показник прибутковості виробництва молока для професійних господарств за перші 5 місяців року протягом останніх семи років. Нагадаємо, що в цей період входять як роки кризові, з відсутністю доступу до ринку РФ, так і попередні роки, коли прибутки були високими. Отже, тут теж позитив», — зазначив Андрій Ярмак.
Він також зазначив, що порівняно з минулим роком, протягом перших п«яти місяців 2019 р. українські виробники молока заробили аж на 11% більше, ніж рік тому і приблизно стільки ж, як протягом того ж періоду 2017 року, але значно більше, ніж в 2015 та 2016 роках.
В той же час експерт зазначив, що зростання прибутковості виробництва молока відбувається не за рахунок зростання експорту, підвищення ефективності переробки, зростання доходів споживачів та споживання молока.
«Нажаль, це не наш випадок — це якраз те зростання прибутковості, яке не говорить про оздоровлення галузі молочного тваринництва, адже відбувається воно за рахунок зниження пропозиції сировини, себто молока. І не тільки молока від населення, чому я, особисто, навіть радий, а й молока від сільгосппідприємств», — додав Ярмак.
Також не всі підприємства дотримуються високих стандартів якості молока.
«Стримує розвиток молочного тваринництва и бідний поки що український споживач, і відсталість переробки, і, що найголовніше, поганий інвестиційний клімат в країні. Це впливає не лише на зовнішні, але й на внутрішні інвестиції», — повідомив економіст ФАО.