ЄС не обмежить агроімпорт з України попри скарги фермерів

31 січня 2023, 12:37 2089

Європейський Союз не розглядає варіант запровадження скасованих раніше мит на українську сільгосппродукцію.

Про це повідомив 30 січня єврокомісар із питань сільського господарства Януш Войцеховський за підсумками ради профільних міністрів держав ЄС у Брюсселі, пише Deutsche Welle.

Як зазначається, головною темою засідання була ситуація на сільськогосподарському ринку на тлі війни в Україні. Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія, Словаччина надали доповіді про наслідки зростання імпорту сільгосппродукції з України для виробників цих країн.

Януш Войцеховський повідомив, що імпорт пшениці з України до ЄС зріс на порядок: з 287 тис. т 2021 року до 2,8 млн т у 2022-му. Обсяг ввезеної до Євросоюзу української кукурудзи зріс майже вдвічі — з 7,3 млн т до 12 млн т. Але найбільш різким виявилося зростання імпорту в ЄС насіння соняшнику з України: 2021 року цей показник становив лише 25 тис. т, а у 2022-му — вже 1,8 млн т.

Рада міністрів сільського господарства ЄС ухвалила, що для вирішення цієї проблеми необхідно вжити заходів на рівні Євросоюзу.

«При цьому не було жодних пропозицій припинити або обмежити імпорт з України, — наголосив єврокомісар. — Йдеться про допомогу фермерам, а не про бар'єри чи заборону ввезення товарів з України. Про це не висловився жоден із представників країн ЄС».

Євросоюз цілком і повністю підтримує Україну, зазначив Войцеховський. Питання в іншому: як допомогти фермерам, на яких вплинуло зростання експорту з України.

«ЄС має інструменти для вирішення цієї проблеми, — зазначив єврокомісар. — У цьому випадку необхідно розробити схему тимчасової підтримки, можливо, із кризового фонду Євросоюзу. Зокрема, фермерам потрібно виплатити компенсації за зберігання зерна та насіння, яке вони не змогли продати».

Януш Войцеховський наголосив, що для таких заходів не потрібні великі капіталовкладення, а також, що це тимчасова проблема, яка буде вирішена після закінчення війни рф проти України.

Тим часом. є одне складне питання, яке стосується ввезення курятини з України, повідомив він. Так, з 90 тис. т до війни імпорт майже подвоївся до 163 тис. т, чим занепокоєні представники цього бізнесу в країнах, що межують з Україною. У зв'язку з цим Єврокомісія поки не робила жодних кроків, уточнив Януш Войцеховський.