Від сьогодні порушників правил експорту зерна до ЄС починають карати

01 лютого 2024, 17:10 1899

Нові правила експорту агропродукції до деяких країн Європейського Союзу, згідно з якими за їх порушення експортерів позбавлятимуть права верифікації, набувають чинності в Україні з 1 лютого 2024 року.

Про це у телеефірі повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Він нагадав, що в Україні 10 листопада 2023 року було впроваджено оновлену процедуру експорту зернових, олійних культур і продуктів їх переробки для забезпечення гарантованого експорту прозорими та доброчесними компаніями.

Висоцький уточнив, що присутність у списку верифікованих експортерів дає змогу без додаткових процедур, без отримання ліцензії експортувати зернові й олійні культури та продукти їх переробки.

«Якщо підприємство не перебуває в переліку сертифікованих, то воно має подати окремий пакет документів для отримання ліцензії та пройти ще більш деталізовану процедуру вивчення, аналізу й підтвердження доброчесності та права на експорт», — зазначив заступник міністра.

Так, Україна узгоджує з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією ліцензування експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику.

«Якщо підприємство хоче туди експортувати, й одна з цих п'яти держав підтверджує, що вони мають потребу й готовність цей продукт імпортувати, тоді видається ліцензія на конкретну партію», — сказав Висоцький, зазначивши, що документ видається лише після підтвердження імпортера. Якщо країни не підтверджують готовність прийняти партію українського зерна, то вона йде винятково транзитом.

За його словами, у разі порушення правил експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії підприємство виключають зі списку верифікованих експортерів, і воно може подати заявку на внесення до списку лише через 6 місяців. До цього моменту підприємству доведеться на кожну партію готувати пакет документів, отримувати ліцензію й підтверджувати свою доброчесність.

Висоцький повідомив, що це положення набуло чинності з 1 лютого, і закликав експортерів не порушувати правила, які є корисними для всіх учасників ринку.

Крім того, він уточнив, що з 10 листопада до списку верифікованих агроекспортерів Мінагрополітики внесло близько 2,5 тис. суб'єктів підприємницької діяльності, які пройшли перевірку й мають право експортувати без обмежень.