Вартість оренди сільгоспземель на Prozorro перевищила довоєнні показники

06 липня 2025, 08:40 805

Середньозважена ціна оренди сільгоспземель за час проведення торгів на платформі «Prozorro.Продажі» становить 9,3 тис. грн/га, що у 3,7 раза більше за середньозважену стартову ціну (2,5 тис. грн/га).

Про це йдеться у аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Фахівці зазначають, що від моменту початку земельних торгів на «Prozorro.Продажі» було успішно передано в оренду 13 636 сільськогосподарських земельних ділянок комунальної власності сукупною площею 116,4 тис. га, що приносить громадам щорічно 1085 млн грн доходу.

«З початку 2025 року обсяг успішно переданих в оренду сільгоспземель стабільно зростав. Хоча показники першого кварталу 2025 року були одними з найнижчих з моменту початку повномасштабної агресії, у квітні травні 2025 року обсяги успішних торгів наблизились до рекордних показників за весь час земельних торгів на платформі», — додають фахівці.

У 2025 році спостерігається суттєве зростання вартості оренди комунальних земель, зазначають експерти.

«Цього року ціни оренди на земельних торгах вперше перевищили показники, зафіксовані до початку повномасштабного вторгнення, встановлюючи нові рекорди. Найвищі ціни було зафіксовано у квітні та травні — 12,0 тис. грн і 14,6 тис. грн за гектар відповідно, що на 2,4 тис. грн перевищує попередній середньомісячний рекорд (у номінальному значенні), зафіксований у лютому 2022 року», — констатують аналітики.

Одним із можливих пояснень високої вартості оренди на земельних торгах є сприятливі умови для ведення агробізнесу у 2025 році (після декількох збиткових років у 2022-2023 роках через низькі закупівельні ціни на продукцію), а також, можливо, поява нового цільового орієнтира щодо вартості оренди земель завдяки аукціонам Земельного банку.

«Середньозважена вартість купівлі-продажу земельних ділянок у травні 2025 року орієнтовно дорівнювала вартості 3,5 року оренди земельних ділянок через електронні аукціони. Такий незначний розрив між цінами купівлі та цінами оренди земель свідчить про те, що офіційні ціни купівлі-продажу можуть бути заниженими та не відображати реальної ринкової вартості земельних ділянок. Також це може бути сигналом до того, що ми можемо очікувати на зростання вартості під час купівлі-продажі землі», — підсумували експерти.