Українські аграрії вперше за час війни мають прибуток на всіх видах зернових

16 січня 2025, 08:00 501

Українські аграрії у 2024/25 МР вперше з початку російської агресії реалізують вирощений врожай, виходячи з ринкової кон’юнктури, а не фізичної можливості здійснювати експорт.

Про це розповіла керівник аналітичного відділу асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Світлана Литвин в колонці на AgroTimes.

Вона зазначила, що в таких умовах урожай експортується поступово. Станом на першу декаду січня вже відправлено 69% ячменю, призначеного для експорту, 63% пшениці та 48% кукурудзи. 

«З початком війни в Україні ціни на українському ринку були значно нижчими, порівнюючи зі світовими через дорогу логістику та відсутність можливості експортувати. І лише 2024 року вони трішки вирівнялися завдяки роботі власного зернового коридору, який забезпечують ЗСУ», — пояснила фахівчиня. 

І додала, що у грудні 2024 року Україна експортувала 5,5 млн т продукції АПК, що на 11,1% менше аналогічного показника попереднього місяця (листопада 2024 року). Вже другий місяць поспіль спостерігається скорочення обсягів експорту цієї категорії товарів. І, мабуть, уперше в умовах війни це скорочення пов’язане не з логістичними обмеженнями, які створює російська армія, а з поточною ринковою кон’юнктурою, зменшенням запасів продовольства, призначеного для експорту, та бажанням українських аграріїв реалізувати продукцію в більш сприятливий період.

Світлана Литвин зазначила, що найбільший відсоток скорочення демонструють олійні культури (-28% до листопада 2024 року). Це пов’язано із суттєвим закінченням запасів ріпаку, призначеного для експорту, та скороченням темпів експорту сої через низьку поточну ціну на неї, особливо порівняно з минулим роком.

«Також суттєво знизився експорт рослинних олій. Через відчутне зростання цін на насіння соняшнику частина аграріїв не поспішає реалізовувати вирощений урожай. Це призвело до скорочення обсягів виробництва соняшникової олії, а, відповідно, і обсягів експорту. Варто зазначити, що це явище тимчасове», — пояснила вона. 

Подібна ситуація спостерігається і в експорті зернових культур, додає експертка. Ціна на кукурудзу, яка зараз займає левову частку в експорті зернових, на українському ринку має позитивну динаміку, і частина аграріїв не поспішає експортувати весь вирощений обсяг у поточний період, очікуючи на ще більш сприятливий час. А в комбінації з падінням темпів експорту пшениці це призвело до скорочення обсягів експорту зернових.

«Цього сезону вперше в умовах війни можна говорити про наявність прибутку від вирощування всіх видів зернових. До цього кукурудза та ячмінь були збитковими або ж мінімально прибутковими. Однак це не стосується всіх господарств. Частина підприємств на півдні та сході нашої країни отримали надзвичайно низьку врожайність через несприятливі погодні умови. На жаль, у такому випадку про прибутковість вирощування зернових підстав говорити немає», — підсумувала Світлана Литвин.