Український ринок соняшнику цього сезону стикається з обмеженою пропозицією, що впливає на внутрішні ціни та експортний потенціал.
Попит з боку переробників залишається високим, але вони не можуть повністю забезпечити свої потужності, повідомляють аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в межах ВАР.
«Зараз ціни на соняшник коливаються у межах 26-26,5 тис. грн/т, подекуди досягаючи 27 тис. грн/т у західних регіонах. Однак більшість фермерів утримують продукцію в очікуванні цінової позначки 30 тис. грн/т», — зазначають аналітики ПУСК.
Водночас ситуація на ринку соняшникової олії залишається нестабільною.
«З листопада ринок рослинних олій перейшов у фазу зниження. Спочатку пішли вниз ціни на соєву олію, потім на пальмову, а згодом і на соняшникову. Переробники зараз намагаються фіксувати ціни, але ясності щодо подальшого руху немає. Очікуємо, що стабілізація відбудеться у січні, після чого ринок повинен розвернутися в бік зростання», — підкреслюють експерти.
За словами аналітиків, поточна маржа для переробників перебуває на критично низькому рівні — близько $44-45 за тонну соняшнику. Це створює серйозні виклики для заводів, які змушені балансувати між збитками та необхідністю забезпечувати виробничі потужності.
«Можна очікувати, що у січні – лютому ціни на рослинні олії почнуть відновлюватися, що підтягне і вартість соняшнику. Як вже йшлося, ймовірність досягнення ціни в 30 тис. грн/т є дуже високою. Більшість виробників готові почекати на цю позначку, і вже у першій половині січня ми можемо побачити розворот ринку», — підсумували в аналітичному департаменті ПУСК.