Україна та росія два місяці вели переговори з Туреччиною щодо угоди про безпеку цивільного судноплавства в Чорному морі та досягли згоди.
Однак Київ раптово відмовився від угоди, повідомляє Reuters із посиланням на джерела.
Угода «щодо забезпечення безпеки торгового судноплавства в Чорному морі» була досягнута в березні, і хоча Україна не хотіла її офіційно підписувати, Київ дав згоду на те, щоб президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оголосив про неї 30 березня.
«В останню хвилину Україна раптово вийшла, і угода була зірвана», — сказав один зі співрозмовників агентства.
Ще троє людей підтвердили цю версію подій. Україна, росія і Туреччина відмовилися від коментарів. Причини відмови наразі невідомі.
Офіційний представник ООН Стефан Дюжаррік сказав виданню: «Ми все ще сподіваємось, що свобода судноплавства у Чорному морі переможе».
У тексті угоди, з копією якої ознайомилося агентство, йдеться, що Туреччина «в межах своїх посередницьких зусиль» досягла домовленостей з Україною та росією «про забезпечення вільного та безпечного плавання торговельних суден у Чорному морі» відповідно до Конвенції Монтре про режим проток.
Відповідно до угоди, майже оголошеної 30 березня, і москва, і Київ мали б запропонувати гарантії безпеки торговим суднам у Чорному морі, зобов’язавшись не наносити ударів, не захоплювати чи обшукувати їх, доки вони порожні або провозять невійськовий вантаж.
«Ці гарантії не поширюються на військові кораблі, цивільні судна, що перевозять військові вантажі (за винятком морських перевезень, узгоджених сторонами в межах міжнародних місій)», — йшлося в проєкті угоди.