Україна стикнеться зі складнощами експорту агропродукції у разі припинення роботи зернового коридору.
Про це в інтерв’ю The Ukrainian Farmer розповіла експерт зернового ринку «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко, пише AgroTimes.
За її словами, наразі точно невідомо, яка кількість залишків урожаїв минулих років залишилася на тимчасово окупованих територіях, скільки було знищено внаслідок боїв, скільки українського зерна вкрала росія тощо. За оцінкою експертів, наразі Україні залишилося експортувати до 1-1,5 млн т пшениці та до 8 млн т кукурудзи.
«Зрозуміло, що це опорні цифри, але повного розуміння щодо реальної кількості зерна на «сірому» ринку немає. Тобто залишки є, і у разі припинення роботи зернового коридору невідомо, що із ними робити. Звісно, можна закласти збіжжя на зберігання, але це додаткові витрати. До того ж буквально за два місяці ми отримаємо новий урожай ячменю та пшениці», — констатувала Єлизавета Малишко.
Вона уточнила, що за оцінками «УкрАгроКонсалт», у 2022/23 МР Україна експортує близько 44 млн т, а за підсумками 2023/24 МР — усього 32 млн т.
«Тобто логістичний тиск зменшиться, але без роботи зернового коридору буде доволі складно. Адже до повномасштабної війни 90% української агропродукції експортувалося морем. Навіть в Італію та Іспанію везти зерно було вигідніше через глибоководні порти Великої Одеси, аніж суходолом, навіть якщо агровиробництво знаходиться на території заходу України», — підсумувала фахівець.