У ЄС планують посилювати процес впровадження вільної торгівлі з Україною

25 лютого 2025, 09:25 303

Впровадження вільної зони торгівлі між ЄС та Україною — це дуже важлива фаза, яка дозволить Україні вбудуватися в єдиний ринок Європи, й інституції ЄС хочуть посилити цей напрям і прискорити його.

Про це заявив єврокомісар з торгівлі та економічної безпеки Марош Шефчович на спільному засіданні уряду України та Європейської комісії у Києві 24 лютого, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Він зауважив, що наступним кроком взаємодії між Європейською комісією та урядом України стане прискорення цього процесу, для чого ЄК хоче побачити результати пріоритизації реформ, які реалізує Україна, починаючи з 2021 року, а також ознайомитися з планом дій на 2025-2026 роки.

«Ми продовжимо фокусуватися на майбутньому, і наш пріоритетний план дій мусить бути спрощеним і більш стрімким. Тобто має бути 10 моментів, які ми мусимо досягти. Це такий перший врожай на шляху нашої євроінтеграції», — сказав він.

Єврокомісар також зауважив, що на переговорах із заступником міністра економіки — торговим представником Тарасом Качкою і міністром аграрної політики та продовольства Віталієм Ковалем обговорювалися перспективи тимчасової лібералізації експорту агропродукції.

«Ми говорили про додаткову лібералізацію, якої мусимо досягти до 5 червня. Ми повністю сподіваємося дозволити цю інтеграцію після того, як перехідні положення будуть виконані. Для нас це дуже важливо з одного боку, а з іншого  це дуже чутливе питання… для деяких наших країн-членів. І європейські фермери так само, ви знаєте, говорять про свою чутливість цього питання», — розповів Шефчович.

Водночас міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль заявив, що Україні принципово важливо зберегти добросусідські відносини і режим вільної торгівлі з Європейським Союзом, тому що 52% від усієї агропродукції, яка йде на експорт, постачається сьогодні до ЄС.

«Це вже зниження, тому що ми мали близько 70% в 2022 році, 2023 року знизились до 63%, і сьогодні це вже 52%», — сказав він на засіданні.

Міністр наголосив, що Україна диверсифікує свої канали експорту. Проте просить зберегти перехідний період і напрацювати правильний механізм експорту до ЄС, щоб українські аграрії не втратили свої потужності виробництва.

Коваль нагадав, що Україна є нестандартною країною у співвідношенні вкладу аграріїв у ВВП, в який надходить 11% від агровиробництва і близько 4%  від агропереробки. Наразі українські фермери працюють у дуже складних умовах. Водночас EUR3 із EUR5 українського експорту — це надходження від саме аграрної сфери, підкреслив міністр.